Strane investicije pale za četvrtinu

Od početka godine do kraja maja neto direktne strane investicije vrijedile su 168 miliona eura, a lani u istom periodu 226 miliona

4966 pregleda 11 komentar(a)
Smanjene pozajmice matičnih firmi iz inostranstva, dok je povećano povlačenje novca i ulaganje u nekretnine (ilustracija), Foto: Shutterstock
Smanjene pozajmice matičnih firmi iz inostranstva, dok je povećano povlačenje novca i ulaganje u nekretnine (ilustracija), Foto: Shutterstock

Neto priliv stranih direktnih investicija od početka godine do kraja maja iznosio je 168 miliona eura, što je za četvrtinu manje u odnosu na isti period prošle godine, kada je ta suma iznosila 226 miliona, pokazuju podaci Centralne banke (CBCG).

Investicije u kompanije i banke iznosile su 65,5 miliona eura, ili milion manje nego za prošlogodišnjih pet mjeseci. Interkompanijski dug, odnosno pozajmljivanje novca od matičnih firmi iz inostranstvo, smanjeno je sa 213 na 150 miliona, a ulaganje u nekretnine iz inostranstva povećano je sa 36 na 66 miliona eura. Ostale investicije smanjene su sa 16 na 14 miliona.

Tako su bruto strane direktne investicije za ovih pet mjeseci vrijedile 296 miliona, dok su u istom periodu lani bile 332 miliona. Za isti period povećan je odliv stranih investicija sa 106 na 127 miliona, pa su neto iznos 168 miliona.

Najviše stranih investicija za ovogodišnjih pet mjeseci stiglo je iz Srbije 36,8 miliona eura, do čega 21,1 milion kao investicije u domaće kompanije i banke, 11,8 miliona kroz ulaganje u nekretnine i 2,6 miliona eura kao pozajmice od matičnih ili povezanih firmi (interkompanijski dug). Na drugom mjestu je Rusija iz koje je stiglo 32,7 miliona eura i to devet miliona kao investicije u kompanije i banke, 12 miliona su vrijedila ulaganja u nekretnine, a interkompanijski dug je 11,4 miliona eura.

Po visini stranih direktnih investicija na trećem mjestu je Švajcarska sa 22,5 miliona eura. U kompanije i banke u Crnoj Gori investirano je 5,8 miliona, u kupovinu nekretnina 3,4 miliona, a 13,1 milion je interkompanijski dug. Direktne strane investicije iz Azerbejdžana iznosile su 12,2 miliona eura, pa je ta zemlja bila na četvrtom mjestu. Prema pravilima CBCG podaci o ovim investicijama označeni su kao povjerljivi pa nije poznato na šta su se odnosili.

Iz Sjedinjenih Američkih Država stigle su investicije vrijedne 11,2 miliona eura. Za ulaganje u domaće kompanije i banke utrošeno je 4,1 milion, a za kupovinu nekretnina 5,8 miliona. Preostali iznos od oko milion i po eura označen je povjerljivim. Sljedeći na spisku su Ujedinjeni Arapski Emirati sa 11 miliona eura, od čega se deset odnosi na intekompanijski dug, a još milion kao ulaganje u domaće firme ili banke.

Prva zemlja iz Evropske unije po visini direktnih stranih investicija je Kipar odakle je stiglo 10.5 miliona. Od tog iznosa 780 hiljada se odnosi na interkompanijski dug, a 294 hiljade na ulaganje u nekretnine. Preostalih oko 9,5 miliona eura nije razvrstano jer su ove investicije označene kao povjerljive. Na osmom mjestu je Turska sa uloženih 8,5 miliona, od čega se 4,3 miliona odnosi na interkompanijski dug, 2,9 miliona na nekretnine a 1,2 miliona u domaće kompanije ili banke.

Slovenija je deveta sa 7,8 miliona investicija. Iz ove države je kao pozajmice njihovim preduzećima ili bankama u Crnoj Gori stiglo 3,16 miliona, a za kupovinu nekretnina 1,2 miliona. Preostali iznos označen je povjerljivim. Deseti investitor po količini uloženog novca u Crnu Goru je Bosna i Hercegovina sa 6,8 miliona eura. Najviše novca iz BiH je uloženo u investicije u crnogorska preduzeća ili banke 5,6 miliona, u nekretnine 800 hiljada a kao interkompanijski dug još 230 hiljada eura.

Na listi CBCG nalazi se 40 zemalja i teritorija odakle se stiglo ukupno 219 miliona eura bruto investicija. Iz “ostalih zemalja” koje nisu pojedinačno navedene direktne strane investicije su iznosile 77,3 miliona.

Bonus video: