Crna Gora i Rumunija mogu intenzivirati ekonomsku saradnju naročito u sektorima građevine, turizma i informaciono-komunikacionih tehnologija, ocijenjeno je tokom sastanka potpredsjednika Privredne komore (PKCG), Pavla D. Radovanovića sa predsjednikom Rumunsko-albanske Trgovinske komore, Ciprianom Dediuom.
Radovanović je istakao veoma kvalitetnu saradnju Privredne komore sa Ambasadom Rumunije koja je rezultirala brojnim sastancima sa privrednicima te države u prethodnom periodu.
On je, kako je saopšteno iz PKCG, naveo da Privredna komora predstavlja pravu adresu za povezivanje stranih kompanija sa potencijalnim partnerima iz Crne Gore.
“Mnogo je područja u kojima možemo unaprijediti saradnju sa rumunskim privrednicima. Naše IT kompanije su veoma kvalitetne i realizuju projekte ne samo u Crnoj Gori, već i šire. Turizam je jedna od ključnih grana za crnogorsku privredu i pozivamo rumunske turiste da uživaju u ljepotama našeg primorja, planina, nacionalnih parkova”, rekao je Radovanović.
On je dodao da su pred Crnom Gorom značajni projekti, pa je pozvao rumunske privrednike da se informišu o mogućnostima učešća u njihovoj realizaciji.
Dediu je kazao da u Podgorici predvodi delegaciju ICT, građevinskih i kompanija koje se bave realizacijom projekata u oblasti zaštite životne sredine, te da takođe želi da predstavi digitalnu platformu koja omogućava rad privrednih komora u virtualnom okruženju. U delegaciji su, prema njegovim riječima, takođe bili i privrednici zainteresovani da učestvuju u izgradnji željezničke trase između luka Bar i Konstance, što bi značajno doprinijelo unaprijeđenju kontejnerskog transporta.
Tokom skupa, Ramona-Gabriela Budu iz kompanije MDA Engineering (građevina, hidrogradnja) predstavila je inovativne proizvode za hidro i termoizolaciju, te zaštitu od požara.
Prorektor Danubius Univerziteta Galate, Emanuel-Stefan Marinescu, ukazao je na značaj uspostavljanja saradnje sa crnogorskim univerzitetskim centrima koja bi rezultirala razmjenom studenata u okviru Erasmus projekta, sticanjem novih znanja kao dobre osnove za dodatno jačanje privrednih partnerstava, kao i razvoju takozvanih pametnih gradova.
Radovanović je apostrofirao ulogu Privredne komore u realizaciji brojnih međunarodnih projekata uključujući Erasmus, kao i to da je ova poslovna asocijacija vrlo aktivna u promociji i realizaciji programa dualnog i obrazovanja kadrova za deficitarna zanimanja.
U radu sastanka učestvovao je ambasador Rumunije, Matei Viorel Ardeleanu, kao i sekretar Odbora udruženja građevinarstva i industrije građevinskih materijala, Balša Rakčević i samostalna savjetnica u Sektoru za međunarodne odnose, Jelena Adžić.
Bonus video: