Pretpristupni fondovi veoma su važni za pripremu poljoprivrednih proizvođača i institucija za Evropsku uniju (EU), kazao je ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Aleksandar Stijović, dodajući da je pred njima jasan cilj punopravnog članstva u EU.
Iz Ministarstva je saopšteno da je Stijović danas u Tirani učestvovao na godišnjem sastanku ministara poljoprivrede Jugoistočne Evrope, pod zajedničkim pokroviteljstvom Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja Albanije i Stalne radne grupe za regionalni ruralni razvoj (SWG) u Jugoistočnoj Evropi.
Navodi se da se na sastanku razgovaralo o izazovima regionalne saradnje, napretku EU integracija i unapređenju saradnje i integracijama u oblasti poljoprivrede i ruralnog razvoja Zapadnog Balkana.
“Ministri poljoprivrede zemalja Jugoistočne Evrope i šefovi delegacija razgovarali su o budućim planovima razvoja poljoprivrede i ruralnom razvoju u regionu i razmotrili proces regionalne saradnje u sektorima”, kaže se u saopštenju.
Iz Ministarstva su kazali da je fokus sastanka bio na razmatrajnu procesa i dosadašnjih dostignuća u integeraciji zemalja Zapadnog Balkana u EU u pogledu perspektive za razvoj poljoprivrede i ruralnog razvoja.
Kako je saopšteno, potvrđena je snažna opredijeljenost prema regionalnoj saradnji i EU integracijama.
“Naglašena je potreba veće političke i ekonomske podrške EU partnera u cilju konkretnih aktivnosti koje bi stabilizovale i ubrzale pretpristupni process”, dodaje se u saopštenju.
Iz Ministarstva su naveli da je potvrđena zajednička opredijeljenost ka implementaciji Deklaracije o Zelenoj agendi za Zapadni Balkan, koja je potpisana u Sofiji prošle godine.
“Stijović je istakao da su pretpristupni fondovi veoma važni za pripremu poljoprivrednih proizvođača i institucija za EU, istakavši da je pred nama jasan cilj, a to je punopravno članstvo u EU”, navodi se u saopštenju.
Stijović je poručio da vjeruje da će IPARD III donijeti nove investicije i nove tehnologije.
On je rekao da je cilj programa nastavak restrukturiranja i modernizacije poljoprivrednog i prerađivačkog sektora, sa stvaranjem konkurentnih poljoprivrednih gazdinstava i prerađivačkog sektora, koji će biti spremni za pridruživanje EU i korišćenje fondova EU.
Iz Ministarstva su podsjetili da je Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja Albanije, nakon presjedavanja Srbije, ovog mjeseca preuzelo presjedavanje SWG Skupštinom.
“Osim predstavnika ministarstava zemalja Zapadnog Balkana na konferenciji su učestvovali predstavnici Evropske Komisije, ministri i predstavnici ministarstava poljoprivrede zemalja članica EU, Njemačke , Mađarske, Češke, Slovenije i Hrvatske, kao i predstavnici međuanrodnih organizacija poput GIZ i FAO-a”, navodi se u saopštenju.
Bonus video: