Vršiteljka dužnosti direktora Uprava prihoda i carina (UPC) Milena Petričević neće da saopšti razlog zbog čega Carinarnica u Baru nema upravnika mjesec dana.
To mjesto pokrivao je Željko Ivanović kome je 31. decembra prošle godine isteklo privremeno rješenje za upravnika. Njega je na tu poziciju imenovao doskorašnji v.d. direktora UPC Aleksandar Damjanović.
”Vijesti” su 13. januara pitale UPC zašto Ivanoviću nije produžen status na toj poziciji, hoće li mu biti produžen status i kada će carinarnica dobiti upravnika, kao i set drugih pitanja koja se odnose na instrukcije koje je UPC dala na postupunje carinskog organa u vezi robe koja je skladištena u carinskoj zoni. Tada je odgovoreno da “s obzirom na izuzetno kratak rok, te obimnost upita, i pored želje da izađu u susret, to nije moguće u naznačenom roku, te da će nastojati da odgovore dostave što skorije”.
“Vijesti” su krajem prošle sedmice ponovo tražile odgovore na pitanja, ali nije odgovoreno.
UPC dala je Carinarnici u slobodnoj zoni u Luci Bar 27. decembra prošle godine instrukciju kako da postupi sa cigaretama koje su tamo skladištene, što je dva dana ranije u odnosu na odluku Vlade o zabrani skladištenja duvana u ovoj slobodnoj zoni u kojoj je razrađeno kako da se postupa sa cigaretama koje su tamo. Prethodna odluka Vlade o zabrani skladištenja cigareta iz jula prošle godine nije predviđala kako da se postupa sa duvanom, a to nije definisano ni Zakonom o slobodnim zonama.
UPC zahtijeva da barska carinarnica kada istekne rok za skladištenje cigareta u slobodnoj zoni Luke Bar, traži od vlasnika da cigarete s akciznom markicom stave na tržište, a da za one koje u skladu sa zakonom o akcizama nijesu obilježene, otpremi u inostranstvo drumskim putem ili brodom.
”Ako se roba otprema u inostranstvo drumskim putem za nju se podnosi tranzitna deklaracija koja će pratiti robu do odredišne granične carinske ispostave, a ako je oprema u pomorskom saobraćaju, ista će napustiti slobodnu zonu i carinsko područje uz podnošenje odlazećeg manifesta nadležnoj carinskoj ispostavi”, piše u dokumentu UPC u koji su “Vijesti” imale uvid.
Izvor “Vijesti” iz slobodne zone u Luci Bar kaže da je dosadašnji način šverca cigareta iz barske luke upravo bio putem lažnog manifesta koji se pravio kao da su cigarete otišle nekim brodom iz slobodne carinske zone, a zapravo su se švercovale drumskim putem prema Srbiji i BiH.
”Sa ovom instrukcijom postojeće cigarete u slobodnoj zoni Luke Bar mogu izaći na sivo tržište putem lažnog manifesta i zapravo se može reći da se ozakonjuje praksa koja je postojala u ranijem periodu kod šverca cigareta”, kaže izvor “Vijesti”.
U instrukciji, UPC se poziva na član 176 i 66 Carinskog zakona, ali ne i na Zakon o slobodnim zonama.
Pitanja na koja iz UPC ne odgovaraju su - pošto zakon o slobodnim zonama ne predviđa šta da se radi sa duvanom koji se nalazi tamo kako je moguće nižim pravnim aktom definisati postupanje sa cigaretama, u skladu sa kojim članom Zakona o slobodnim zonama je ovaj instrukcija, kada će biti urađen fizički popis cigareta u slobodnoj carinskoj zoni u Baru i šta je plan da se uradi sa tim cigaretama.
Novi popis bi pokazao da li je bilo šverca cigareta
Prema nezvaničnim informacijama “Vijesti” u slobodnoj zoni Luke Bar se nalaze cigarete koje su vrijedne oko 60 miliona eura, što je oko 120 šlepera u kojima staje oko 1.000 paketa sa oko 500.000 paklica.
Odluka Vlade u julu uslijedila je nakon što je UPC (dok je njom rukovodio Damjanović) i Uprava policije (kojom rukovodi Zoran Brđanin), naložili fizički popis cigareta čiji rezultati u javnosti do danas nijesu poznati, ali se u UPC nalaze tačni podaci sa zatečenim stanjem na 1. jun prošle godine.
Novog popisa cigareta nije bilo, a on bi dao odgovor da li je u međuvremenu bilo i u kojoj mjeri šverca cigareta po stupanju na snagu Vladine odluke krajem jula prošle godine, prema kojoj nema skladištenja.
Bonus video: