Mitrović: Ministrima bitno formiranje partije, a ne potrebe građana

Kako je kazao poslanik DPS, u namjeri da što više populizma posiju za što manje vremena, kako bi im rejting partije u osnivanju dostigao vrhunac, u kratkom roku su zlonamjerno iskoristili težak položaj jednog dijela građana Crne Gore, protiv tih istih građana

4889 pregleda 20 reakcija 20 komentar(a)
Foto: DPS
Foto: DPS

Neodgovorna politika, vođena potrebom za formiranjem nove političke organizacije, a ne potrebom građana Crne Gore, odnosno potrebom 123.357 penzionera, 56.233 nezaposlenih i 25.815 korisnika materijalnog obezbjeđenja (socijalne pomoći), dovela je na rub egzistencije 205.000 građana, ocijenio je poslanik DPS Ivan Mitrović.

Brojne odluke donijete od, kako je naveo u saopštenju, srećom odlazeće, 42. Vlade Crne Gore, tokom 2021. godine, išle su u pravcu stvarnja forme društva za koju ne važi bilo kakav oblik solidarnosti.

"Danak lošoj namjeri, ali i ozbiljnom deficitu znanja, već sada je izvjesno, plaćaju i platiće građani Crne Gore. Devedeset odsto od ukupnog broja penzionera u Crnoj Gori, usljed drastičnih skokova cijena osnovnih životnih namirnica, koji su se mogli očekivati i da nije bilo dešavanja u Ukrajini, danas ne mogu da pokriju svoje egzistencijalne potrebe. Više od 20.000 njih, nije u mogućnosti ni da se prehrani. Index odnosa prosječne penzije i prosječne zarade bez poreza i doprinosa (decembar 2021. - januar 2022.) pao je sa 54,50 odsto na 43,59 odsto, što i dugoročno ugrožava status penzionera u Crnoj Gori", ističe Mitrović.

I korisnici socijalne pomoći, takođe su, kaže, u nikad složenijoj situaciji.

"U vremenu kada se sa 80 programa, 2000. godine, koji su bili usmjereni na poboljšanje položaja siromašnih u svijetu, za dvadeset godina došlo do broja od 180, koji su prisutni i djeluju u oko 130 zemalja sa niskim i srednjim dohotkom, sa obuhvatom 900 miliona ljudi širom svijeta, što čini ovu vrstu pomoći najvećim i najznačajnim instrumentom u borbi sa siromaštvom, mi smo u odlazećoj Vladi Crne Gore imali vizionare u oblasti socijalne politike, koji su, ionako mali broj razvijenih programa (dnevni centri za stare, gerento programa i brojni drugi) u odnosu na potreban Crnoj Gori, uspjeli da uruše. Umjesto da u nastavku reforme sistema socijalne zaštite normiraju sve nenormirane usluge, oni su ih pod izgovorom norme, a usljed deficita znanja u brojnim gradovima, potpuno ugasili", navodi on.

Kako je dodao, u namjeri da što više populizma posiju za što manje vremena, kako bi im rejting partije u osnivanju dostigao vrhunac, u kratkom roku su zlonamjerno iskoristili težak položaj jednog dijela građana Crne Gore, protiv tih istih građana.

Nerazumnim predlozima pojedinih zakona, stvorene su pretpostavke da se korisnici pojedinih prava dugoročno zadrže u začaranom krugu siromaštva.

"U potpunosti je, za više od 10.000 radno sposobnih građana Crne Gore, spriječeno uključivanje na tržište rada, a nakon toga i sam rad kao najbolji mehanizam za zaštitu elementarne egzistencije svakog čovjeka. Sve to je urađeno u godini kada je, u cilju adekvatnije borbe sa siromaštvom, na najvišem nivou EU potpisan dokument o posvećenosti u sprovođenju socijalnih prava. Odnosno u godini kada je usvojen Akcioni plan za sprovođenje Evropskog stuba socijalnih prava sa tri glavna cilja do 2030. godine, od kojih je jedan, zaposleno najmanje 78 odsto osoba u dobi od 20 do 64 godine. Sada je već i laicima jasno da politika 42. Vlade Crne Gore nije bila fokusirana oko opšteg cilja, podsticanja pametnog, održivog i inkluzivnog rasta kako bi se poboljšao tempo oporavka nakon, već sada brojnih kriza u posljednjih petnaest godina, već isključivo oko cilja, rejting političke partije Spajić-Milatović", navodi Mitrović.

Bonus video: