Odbor direktora nacionalne avio kompanije To Montenegro predložio je Vladi Crne Gore da za izvršnog direktora te kompanije imenuje Krešimira Kučka, međutim ovaj izbor pravno nije moguć jer je konkurs istekao.
To je objasnio izvor "Vijesti" koji je upućen u rad nacionalne avio kompanije.
On očekuje da Vlada neće podržati predlog Odbora direktora.
Konkurs za izbor direktor nacionalne avio-kompanije To Montenegro raspisan je 18. marta, a među prijavljenim kandidatima su Irfan Demirović (Srbija), Igor Pavićević (Crna Gora), Krešimir Kučko (Hrvatska) Tomas Cano Pascual, (Španija), Anđela Čelebić (Crna Gora), Nebojša Starčević (Srbija) i James Uljarević.
Izvor "Vijesti" pojašnjava da je upitan i legitimitet Odbora direktora nacionalne avio kompanije s obzirom da su ostavke podnijeli predsjednik Odbora Filip Radulović i član Odbora Goran Đurović. Radulović je imenovan za izvršnog direktora državne kompanije Montenegro Works, a Đurović je ministar ekonomskog razvoja.
Izvor "Vijesti" je objasnio da prema Zakonu o privrednim društvima ostavka jednog člana smatra se ostavkom cijelog Odbora.
On navodi i da je od ostavki dva člana Odbora To Montenegro prošlo znatno više od 60 dana kolik je zakonski rok za izbor novog Odbora.
Dosadašnji direktor ToMontenegro Predrag Todorović podnio je 21. februara Odboru direktora i Ministarstvu kapitalnih investicija (MKI) zahtjev za sporazumni raskid ugovora, a u međuvremenu je Vlada za vršiteljku dužnosti imenovala Draganu Frantov Nikolić.
Izvor "Vijesti" navodi da je Kučko tražio veću platu od Todorovića.
Todorović je ranije prijavio da je njegova prva plata u februaru mjesecu iznosila 3.320 eura.
Kako su "Vijesti" ranije objavile Kučko je bivši prvi čovjek Croatia Airlinesa.
Kučko za koga se govori da je vrlo blizak sa hrvatskim predsjednikom i nekadašnjim liderom SDP u Hrvatskoj Zoranom Milanovićem, je diplomirani ekonomista iz Zagreba koji je duže od tri decenije u komercijalnoj avijaciji.
Prvo zaposlenje mu je bilo početkom 90-ih u tada novoformiranoj hrvatskoj nacionalnoj avio-kompaniji Croatia Airlines u kojoj je obavljao poslove direktora predstavništava u nekoliko evropskih država, kao i menadžera prodaje.
Od septembra 2012. do oktobra 2017. bio je izvršni direktor Croacia Airlinesa, a njegov mandat obilježilo je restrukturiranje ove kompanije i povratak u pozitivno poslovanje nakon niza godina sa ostvarenim značajnim gubicima.
Ipak, način na koji nje Kučko Croatia Airlines uveo u relativno tanke pozitivne bilanse je obilježen prvenstveno, velikom prodajom imovine i drugih oblika resursa te kompanije, poput izuzetno vrijednih slotova na jednom od najprometnijih evropskih aerodroma –London Hitrou.
Za vrijeme njegovog mandata ovaj avio-prevoznik je prodao i uzeo nazad u lizing (tzv. sell and leaseback aranžman) više svojih aviona i motora, kao i vrlo profitabilno autobusko preduzeće "Pleso prijevoz" koje je imalo monopolistički prevoz između aerodroma Zagreba i Splita i centra tih gradova.
Iako je povukao i nekoliko uspješnih poteza, Kučkov mandat na čelu Croatia Airlinesa je oblježila stagnacija te kompanije i opadanje njenog udjela u broju prevezenih putnika u Hrvatskoj i regionu bivše Jugoslavije.
Zbog toga mnogi upućeni u krugovima vazduhoplovne industrije na prostoru bivše Jugoslavije Kučka ne doživljavaju naročito uspješnim menadžerom jedne nacionalne avio-kompanije.
Kučko je od novembra 2017. godine do oktrobra 2020. godine bio na čelu bahreinskog nacionalnog avio-prevoznika Gulf Air, a mandat izvršnog direktora mu je prekinut bez detaljnog obrazloženja zašto se to dogodilo prije isteka petogodišnjeg poslovnog plana koji je Kučko predložio kada je postavljen na dužnost direktora. On trenutno obavlja funkciju savjetnika članova borda direktora te avio-kompanije.
Bonus video: