Umjesto ličnih i političkih diskvalifikacija Vlada treba da javnosti kaže - do kada će milione eura od građana davati za finansiranje poslovanja Montenegro erlajnsa koji grca u dugovima i posluje sa gubicima. Pošto njihove karte nijesu džabe, nego ih građani plaćaju, onda valjda i Vlada treba da kaže do kada će građani pored karata plaćati i poslovanje ove kompanije”, kazao je danas poslanik SDP-a Raško Konjević odgovarajući premijeru Dušku Markoviću koji je juče kazao da će Vlada nastaviti da štiti Montenegro erlajns, a Konjevića optužio da se kritikovanjem tih poslova bavi politizacijom.
“Vlada treba i da odgovori do kada će se tolerisati rast poreskog dugaMontenegro erlajnsa i duga prema Aerodromima Crne Gore. Da li zakon važi jednako i za mala i srednja preduzeća koji uredno plaćaju poreze i za najvećeg poreskog dužnika Montenegroairlines. I konačno da li resorni ministar Nurković, umjesto što se krije od javnosti, ima neki plan za vraćanje ovih dugova ili će građani svaka dva mjeeca plaćati rad ove kompanije milionima eura”, kazao je Konjević.
Vlada je prvo Montenegro erlajnsu za održavanje puke likvidnosti prije tri mjeseca dala 2,2 miliona eura, a prije desetak dana još 2,3 miliona tako što su Aerodromi Crne Gore taj svoj profit dali Hipotekarnoj banci kao garanciju za kredit koji je istog dana dobio Montenegro erlajns bez šansi da taj kredit bude vraćen. Vlada je sve to praglasila tajnim dokumentima.
“Lako je pokazivati posvećenost i patriotizam prema kompaniji koja duguje preko 40 miliona eura, kada donosite odluke da građani Cetinja, Podgorice, Bijelog Polja, Berana, Plava, Rožaja, i drugih gradova plaćaju samo u tri mjeseca 4,5 miliona za njeno poslovanje. A građanima istovremeno Vlada povećava takse i poreze. Za 4,5 miliona koliko je Vlada dala Montenegro erlajnsu moglo se izgraditi nekoliko škola ili vrtića, ili kupiti oprema za zdravstvo ili policiju. Valjda je bolje kupiti za taj novac savremenu opremu u KBC da se poboljšaju uslovi za rad ljekarima nego prosipati ih u kompaniju koja duguje desetine miliona eura i posluje sa milionskim gubicima”, kazao je Konjević.
On je naveo da je odluka štetna jer je samo za godinu dana dug Montenegroairlinesa prema Aerodromima sa 20 miliona porastao na 24 miliona.
“Radi poređenja, po projektu, izgradnja novog terminala na aerodromu Tivat košta 50 miliona eura. Samo za dug koji Montenegroairlines ima prema Aerodormima može se finansirati polovina investicije. Da li se možda namjerno iscrpljuju Aerodromi sa ovakvim potraživanjima, gdje se odlukama Vlade zabranjuje Aerodromima Crne Gore da naplate pravosnažne i izvršne presude u iznosu od oko 9 miliona eura. Želi li se od profitne kompanije napraviti gubitaš. I onda da spas nađemo u prodaji Aerodroma”, pitao je Konjević.
On je podsjetio i da je poreski dug Montenegro erlajnsa za godinu porastao sa oko 12 miliona na oko 16 miliona eura.
“I dok nadležni blokiraju na desetine malih i srednjih preduzeća za poreski dug od nekoliko hiljada eura dotle se dug Montenegro erlajnsa toleriše u milionima eura. Javno pitam ko će da plati ovaj poreski dug? Nažalost kao i u slučaju garancija za KAP, Zeljezaru, Primorku Bar - građani Crne Gore”, naveo je poslanik SDP-a.
Podsjetio je da je premijer Marković juče njegov stav da se radi o nezakonitoj državnoj pomoći i da to treba da ispita Specijalno državno tužilaštvo, nazvao “potkazivanjem i denunciranjem… neodgovornih pojedinaca, politički ostrašćenih i političkih kalkulanata”.
“Ovaj postupak je suprotan Zakonu o kontroli državne pomoći. Precizno, Odluka Vlade je suprotna članu 2 Zakona. Odluka je nezakonita jer krši i član 4 Zakona. Takođe, odluke je protivna članu 5 stav 1 alineja 4 Zakona. Jasno je da je u ovom slučaju Vlada prekršila osnovno pravilo da se jednom data državna pomoć ne može ponoviti u narednih 10 godina a Montenegro erlajns je bio korisnik šeme državne pomoći prije 6 godina. Vlada je prekršila i ratifikovane međunarodne ugovore koji imaju supremaciju u odnosu na domaće zakonodavstvo, a kojima se insistira na nediskriminatorskom odnosu prema avio prevoznicima”, kazao je Konjević.
On je rekao i da Vlada nije saopštila da li je pribavila mišljenje Komisije za kontrolu državne pomoći shodno članu 40 Poslovnika o radu Vlade
“Što bi rekla rektorka Vojvodić nije valjda da je na sceni 'neprosvijećeni staljinizam'. Nije budžet Crne Gore, da parafraziram dio sintagme rektorke Vojvodić, “prćija ministra Nurkovića i direktora Orlandića” nego građana Crne Gore pa se smije valjda pitati gdje se troši njihov novac. Činjenica da je Vlada sakrila odluku od javnosti dosta govori o kvalitetu takve odluke. Neće biti da bi Vlada sakrila od građana neki svoj uspjeh”, naveo je Konjević.
On je podsjetio da je u junu saopštio da Vlada skriva od javnosti da je 2,2 miliona eura iz budžeta dala kompaniji Montenegro erlajns, i da je nakon toga Vlada saopštila da ona ne daje novac nego plaća prispjelu garanciju, a da će novac biti vraćen i da je to samo pozajmica.
“Vrijeme brzo ide. Pošto se pozajmice vraćaju, u svakom normalnom društvu, pozivam ministra finansija da odmah objavi kopije izvještaja o uplati dijela obaveza jer je Montenegroairlines bio dužan da 1. septembra i 1. oktobra 2017. godine plati po 95.000 eura na račun državnog trezora kao prvu i drugu od ukupno 24 rate za vraćanje tog duga. Nadam se da su rate u roku plaćene pa da ministar Radunović može danas objaviti kopije tih izvještaja”, naveo je Konjević.
On je podsjetio i da je prije više od mjesec dana saopštio sam da Vlada nezakonitom odlukom želi poreski dug dvije kompanije bliske DPS-u u iznosu od preko 2 miliona eura naplatiti „podrumima i garažama“ i da je tada iz Vlade saopšteno da ne govorim istinu.
“Nakon samo mjesec dana od moje javne reakcije Vlada je poništila tu odluku i raskinula nezakonito potpisane ugovore. Toliko o istini”, naveo je Konjević.
On je podsjetio da je Marković juče poručio da oni koji su najviše novca iznijeli iz Montenegro erlajnsa danas je najviše kritikuju i da pitaju Konjevića jer on to najbolje znam.
“Znam odgovor na pitanje gospodina Markovića. Montenegro erlajnsom gotovo pola decenije upravljao je, u svojstvu predsjednika Odbora direktora član predsjedništva DPS i kordinator te partije za izbore na Cetinju. Izvršni direktor, u nešto kraćem mandatu bio je, takođe, visoki funkcioner DPS, a sadašnji Markovićev službenik direktor Direktorata za vazdušni saobraćaj u Ministarstvu saobraćaja. Ko je iznio novac iz ove kompanije najbolje je da pita njih dvoje, a i sve predsjednike Odbora direktora i izvršne direktore prije njih. Ako nađu da je neko iz partije kojoj pripadam bio predsjednik Odbora direktora ili izvršni direktor MA neka ga, da se grubo našalim, osude bez suda i utamniče po hitnom postupku”, kazao je Konjević.
Na pitanje da li je podnio prijavu tužilaštvu, Konjević je kazao da još nije i da čeka da tužilaštvo samo reaguje, a ako to ne učini narednih dana će im proslijediti svu dokumentaciju koju ima. On je naveo i da ga interesuje da i li će specijalna tužiteljka Stojanka Radović reagovati zato što Montenegro erlajns ne vraća prethodnu pozajmicu.
Na putanje da li bi stečaj u Montenegro erlajnsu bio rješenje i da li bi tada iz državnog budžeta bili plaćeni višemilionski dugovi kompanije, Konjević je kazao da se prema zakonu dugovi kompanije u stečaju plaćaju iz njene imovine.
“Najjednostavnije rješenje je da se svakih par mjeseci kompaniji daje iz budžeta nekoliko miliona eura, ali tome u nekom trenutku mora doći kraj. Odgovor Markoviću o sudbini kompaniju treba da daju sadašnji i bivši predsjednici odbora direktora i izvršni direktori Montenegro erlajnsa”, kazao je Konjević.
Bonus video: