DRI: Negativno mišljenje na usklađenost poslovanja Ministarstva pravde, ljudskih i manjinskih prava za prošlu godinu

Na čelu Ministarstva pravde, ljudskih i manjinskih prava do 17. juna 2021. bio je ministar Vladimir Leposavić, a nakon njegove smjene tim resorom je koordinisao tadašnji premijer Zdravko Krivokapić

5547 pregleda 1 komentar(a)
Sa današnje konferencije, Foto: PR Centar
Sa današnje konferencije, Foto: PR Centar

Nadležni Kolegijum Državne revizorske institucije (DRI) izrazio je uslovno mišljenje na reviziju Godišnjeg finansijskog izvještaja i negativno mišljenje na reviziju usklađenosti poslovanja Ministarstva pravde, ljudskih i manjinskih prava za prošlu godinu.

To je saopšteno na pres konferenciji DRI, uz konstataciju da su Kolegijum činili senator Nikole N. Kovačević i senator Zoran Jelić.

"Finansijskom revizijom Godišnjeg finansijskog izvještaja tog Vladinog resora za prošlu godinu utvrđene su nepravilnosti u iznosu od 168.165,33 eura", navodi se u saopštenju DRI.

Na čelu Ministarstva pravde, ljudskih i manjinskih prava do 17. juna 2021. bio je ministar Vladimir Leposavić, a nakon njegove smjene tim resorom je koordinisao tadašnji premijer Zdravko Krivokapić.

Kovačević je izjavio, kako se navodi, da su u postupku revizije utvrdili nepravilnosti u sistemu unutrašnjih finansijskih kontrola, planiranju i preusmjeravanju sredstava, evidenciji izdataka, zapošljavanju, kao i u oblasti finansiranja programa i projekata nevladinih organizacija.

"Evidentiranje dijela izdataka nije vršeno na odgovarajućim budžetskim pozicijama, prekoračen je limit za preusmjeravanje sredstava i korišćenje sredstava tekuće budžetske rezerve, nisu sprovedene sve aktivnosti na uspostavljanju sistema unutrašnjih finansijskih kontrola", naveo je Kovačević.

U izvještaju, kako je rekao Kovačević, navode se brojne nepravilnosti u finansiranju projekata i programa nevladinih organizacija iz nadležnosti Ministarstva.

"Nepravilnosti, između ostalog, odnose se na dokumentovanje dijela dodijeljenih sredstava nepotpunom ili neadekvatnom dokumentacijom ili pravdanje sredstava bez odgovarajuće dokumentacije, ugovorene isplate na osnovu neadekvatne i nepotpune dokumentacije, korišćenje sredstava za realizaciju projektnih aktivnosti u suprotnosti sa odobrenim budžetom", naveo je Kovačević.

Dodaju da je nadležni Kolegijum je u odnosu na utvrđene nalaze dao Ministarstvu 39 preporuka, dok je pet preporuka dato drugim državnim organima.

Kovačević je istakao, kako piše u saopštenju, da su date preporuke i Vladi vezano za obavezu imenovanja vršioca dužnosti ne duže od šest mjeseci, kao i Ministarstvu finansija i Ministarstvu javne uprave u pogledu jednobraznog sadržaja javnih konkursa za dodjelu sredstava, izvještavanja o statusu i uspješnosti realizacije projekata, kao i u vezi sa bodovanjem nezavisnih procjenjivača.

Napomenuo je da je izvještaj dostavljen Skupštinskom Odboru za ljudska prava i slobode, Odboru za politički sistem, pravosuđe i upravu i Vrhovnom državnom tužilaštvu.

On je podsjetio, kažu iz DRI, da su u protekle dvije godine rađene revizije Sudstva i Tužilaštva koje nijesu bile predmet kontrolnih i konsultativnih saslušanja skupštinskih odbora, što, kako je poručio, zasigurno zabrinjava imajući u vidu činjenicu da su ove institucije zadužene za zaštitu zakonitosti i uspostavljanje i očuvanje vladavine prava u zemlji.

Kovačević je zaključio da je DRI, kako se navodi, imala korektnu profesionalnu saradnju sa Ministarstvom pravde i Ministarstvom ljudskih i manjinskih prava i da su prilikom izjašnjavanja prihvaćeni revizorski nalazi i date preporuke.

Govoreći o nalazima koji su utvrđeni finansijskom revizijom, Jelić je rekao da su utvrđene nepravilnosti u iznosu od 168.165,33 eura.

Kako je naveo, a navodi se u saopštenju, nepravilnosti se između ostalog odnose na plaćanja izdataka koje nije vršeno u skladu sa planiranim i odobrenim budžetskim sredstvima.

"Ministarstvo nije izvršilo plaćanje izdataka u skladu sa planiranim i odobrenim budžetskim sredstvima u iznosu od 161.803,17 eura i to po osnovu finansijske podrške vjerskim organizacijama u iznosu od 146.337,72 eura i po osnovu prenosa sredstva na žiro račun Sindikalne organizacije na ime pomoći zaposlenima u iznosu od 15.465,45 eura“, rekao je Jelić.

Kada je riječ o reviziji finansiranja projekata i programa nevladinih organizacija iz nadležnosti Ministarstva, Jelić je istakao, kao piše u saopštenju, da je pregledom 22 uzorkovana projekta u postupku revizije utvrđeno da su nevladine organizacije od dodijeljenih sredstava u iznosu od 252.037,06 eura, sredstva u iznosu od 27.108,64 eura dokumentovana su nepotpunom ili neadekvatnom dokumentacijom, a za iznos od 44.564,47 eura nije dostavljena dokumentacija za pravdanje.

"Izvršeno je prekoračenje korišćenja sredstva tekuće budžetske rezerve za iznos od 357.209,57 eura u odnosu na sredstava koja su planirana godišnjim zakonom o budžetu Ministarstva za prošlu godinu u iznosu od 3.625.808,49 eura”, izjavio je Jelić.

Kako je dalje rekao, revizijom je utvrđeno da postoji isti tipski karakter ugovora o realizaciji projekata nevladinih organizacija finansiranih prošle godine na osnovu kojih su vršena plaćanja korisnicima sredstava, piše u saopštenju.

"Iako su obrascem ugovora izrađenog od Ministarstva javne uprave predložena tri modela plaćanja, Ministarstvo je svim nevladinim organizacijama izvršilo uplatu sredstava odjednom u cjelokupnom iznosu", rekao je Jelić.

On je napomenuo da će DRI, nakon dostavljanja izvještaja o realizaciji preporuka Ministarstva pravde i Ministarstva ljudskih i manjinskih prava, izvršiti provjeru i kontrolu statusa realizacije svih preporuka i obavijestiti javnost o realizaciji preporuka datih u predmetnoj reviziji, zaključuje se u saopštenju.

Bonus video: