Crna Gora je nastavila aktivnosti u oblasti ekonomskih kriterijuma, što je evidentirano u ovogodišnjem izvještaju Evropske komisije u domenu postojanja funkcionalne tržišne ekonomije, gdje je konstatovan dobar napredak, ocijenjeno je na Pododboru za ekonomska i finansijska pitanja i statistiku.
Na sastanku Pododbora, koji je u utorak održan u Briselu u hibridnom formatu, a koji pokriva ekonomska i finansijska pitanja i izazove, kao i politike u okviru poglavlja 17, 18, 32 i 33, predstavnici crnogorskih nadležnih institucija upoznali su predstavnike Evropske komisije (EK) sa aktivnostima sprovedenim u prethodnom periodu u ovim oblastima.
Predstavnica Ministarstva finansija Bojana Bošković upoznala je sagovornike sa tekućim i planiranim aktivnostima u poglavljima koje pokriva Pododbor, među kojima je i Program ekonomskih reformi.
Šef jedinice za Crnu Goru i Srbiju u Generalnom direktoratu za susjedstvo i pregovore o proširenju, Majkl Miler, istakao je snažnu podršku EU Crnoj Gori i reformskim aktivnostima usmjerenim na dostizanje članstva u EU.
Miler je naveo da ovogodišnji izvještaj EK predstavlja mapu puta koja ukazuje na elemente kojima je potrebno posvetiti posebnu pažnju u narednom periodu.
Šef Jedinice u Generalnom direktoratu za ekonomska i finansijska pitanja, Uve Štam, pozdravio je uložene napore u oblasti bankarskog sistema.
Iz EK su posebno istakli rast privrede koji je ostvaren, prije svega zahvaljujući rastu fiskalnih stimulansa i turizma, a zabilježen je i određeni napredak u oblasti izvoza.
“Uz razumijevanje za kompleksnu političku situaciju u državi, iz EK su pozvali Crnu Goru da u predstojećem periodu pojača napore u oblastima relevantnim za Pododbor, te da se usaglasi sa preporukama dobijenim u okviru ekonomskog i finansijskog dijaloga sa EU. Posebno su naglasili da se usvoji Akcioni plan za suzbijanje sive ekonomije i da se osigura uključenje svih relevantnih aktera”, navodi se u saopštenju Generalnog sekretarijata Vlade.
Predstavnici EK su kazali da je neophodno poštovanje pravila državne pomoći kada je riječ o rešavanju pitanja Aerodroma i avio industrije, i dodali da je važno donošenja zakonskih rešenja kako bi se osigurala stabilnost i nastavile reforme usmjerene ja punopravnom članstvu u EU.
Bonus video: