Zaposleni u Crnogorskom Telekomu stupiće u utorak, 15.novembra, u štrajk.
Kako se navodi u saopštenju Štrajkačkog odbora Sindikata Telekoma na taj potez su se odlučili "kako bi zaštitili svoja radna i egzistencijalna prava od kontinuiteta dokazanih nezakonitosti i bahatog ponašanja menadžmenta".
U saopštenju navode da menadžment od 2019. godine "preduzima brojne aktivnosti suprotne zakonu sa ciljem ukidanja stečenih prava zaposlenih sadržanih u Kolektivnom ugovoru, a posebno s ciljem eliminisanja socijalnog dijaloga i uloge Sindikata".
"Imajući u vidu da nas prati glas da radimo u jednoj od najprofitabilnijih kompanija u Crnoj Gori, što je istina, važno nam je da crnogorska javnost zna da uprkos ostvarivanju tako visokog profita, zaposlenima od 2008. godine pa do danas nije povećana cijena rada u Crnogorskom Telekomu", kazali su iz Štrajkačkog odbora.
Čak i sada, i pored činjenice da je, kako navode, u tom periodu inflacija dostigla iznos 48 odsto, "menadžment ostaje gluv" na njihove zahtjeve i smatra ih neoprdavdanim.
Dodaju da su zbog toga zarade i standard zaposlenih prepolovljeni, dok "menadžment i dalje pokušava da uštedama na teret zaposlenih poveća profit vlasnicima i tako opravda svoje visoke zarade i bonuse".
Važno im je, kako navode, da crnogorska javnost zna da je od dolaska te multinacionalne kompanije (2005. godine) broj zaposlenih smanjen za dvije trećine.
Time se, kako ističu, drastično povećao obim posla zaposlenima koji su ostali u kompaniji.
"No i pored toga, zaposleni u kompaniji su, svih prethodnih godina, vlasnicima kapitala ostvarivali profit koji je davno premašio iznos od pola milijarde eura", dodaju oni.
Po osnovu pozitivnog poslovanja menadžment je, kako tvrde, svake godine, pored veoma visokih zarada, "sebi isplaćivao bonuse, akcionarima je dijeljena dividenda, dok jedino zaposleni, koji su najvažniji resurs i činilac te kompanije, za sve to vrijeme nijesu dobili ni cent povećanja cijene rada".
"Konačno, istaknutim štrajkačkim zahtjevima Sindikat i zaposleni ne traže ništa više osim zadržavanje davno stečenih prava koja su i do sada egzistirala u Kolektivnim ugovoru CT-a, uz zahtjev za zaštitu vrijednosti zarada od njihovog postojećeg i daljeg obezvrjeđivanja", ističu iz Štrajkačkog odbora.
Poručuju da su za njihov štrajk dobili snažnu podršku od sindikata iz zemlje i svijeta, pri čemu posebno ističu podršku kolega iz UNI Global Union, Ver.di, One Telekom Union (OTU), Regionalnog sindikalnog savjeta “Solidarnost” i Unije slobodnih sindikata Crne Gore.
Navode da su o svemu obavijestili Vladu Crne Gore, većinskog vlasnika Deutsche Telekom i Ambasadu SR Njemačke, izražavajući očekivanje da će njihovim posredovanjem doprinijeti okončanju štrajka u Crnogorskom Telekomu za dobrobit te kompanije i svih zaposlenih.
"Jedno je sigurno, zaposleni će istrajati u ostvarenju štrajkačkih zahtjeva svjesni značaja ovog trenutka za očuvanje njihove profesionalne i lične egzistencije", zaključuju u saopštenju.
Bonus video: