Ministarstva finansija i evropskih poslova, u saradnji sa Delegacijom EU predstavili su četvrti Poziv za dostavljanje predloga projekata za Program prekogranične saradnje Crna Gora - Albanija 2014-2020, u vrijednosti od 2,8 miliona eura.
Iz Ministarstva finansija je saopšteno da će se tim sredstvima, finansirati projekti koji za cilj imaju promociju turizma i kulturnog i prirodnog nasljeđa, kao i projekti koji se fokusiraju na podsticanje zapošljavanja, mobilnost radne snage i socijalnu i kulturnu inkluziju opština iz graničnih regija obje zemlje, a 15. jun je rok za podnošenje predloga projekata.
Državna sekretarka u Ministarstvu evropskih poslova, Milena Žižić, podsjetila je da je, prekogranična saradnja između dvije države započeta 2008. godine, te da je od tada kroz programe pretpristupne pomoći IPA I i IPA II, u cilju unapređenja standarda i kvaliteta života ljudi u programskim područjima, uspješno implementirano ukupno 45 projekta, u vrijednosti od oko 12,9 miliona eura.
„Dodatno, dvije zemlje sprovele su i strateški projekat u vrijednosti od 3,6 miliona eura za rekonstrukciju prekograničnog prelaza Božaj-Hani Hotit i izgradnju novog zajedničkog graničnog prelaza Grabom - Zatrijebačka Cijevna“, kazala je Žižić na konferenciji za novinare.
Generalni direktor za evropske fondove u Ministarstvu evropskih poslova i šef Operativne strukture, Bojan Vujović, zahvalio se svim uključenim stranama na promptnom objavljivanju četvrtog poziva, koji će, kako je naveo, omogućiti da se skoro sva sredstva EU koja su planirana za period od 2014-2020 u okviru ovog programa ugovore.
„Svakodnevno na lokalnom nivou, osjećamo ono što su benefiti ovih projekata, i to je nešto što ukazuje na činjenicu da proces pristupanja nije samo administrativni proces, nego da EU na terenu podržava lokalne zajednice i građane kroz razne inicijative“, rekao je Vujović.
Generalna direktorica Direktorata za fiinansiranje i ugovaranje sredstava EU pomoći u Ministarstvu finansija, koje je i ugovorno tijelo za pomenute projekte, Jelena Davidović, poručila je da će svi institucionalni kapaciteti, kao i raspoloživi Instrument pretpristupne pomoći, biti iskorišćeni u cilju valorizacije prirodnih potencijala prekograničnih područja, a sve u funkciji doprinosa održivom ekonomskom i društvenom razvoju.
Davidović je, pozivajući zainteresovane da kandiduju projekte, objasnila da će za projekte koji promovišu turizam biti opredijeljeno 1,9 miliona eura, a za projekte koji podstiču zapošljavanje i mobilnosti radne snage nešto više od 900 hiljada eura.
Zamjenica šefa kooperacija u Delegaciji EU, Liselotte Isaksson, kazala je da prekogranični programi saradnje u zemljama Zapadnog Balkana imaju za cilj pronalaženje zajedničkih rješenja za zajedničke izazove, na održiv način, kao i da se države, dok sprovode ove programe, uče da upravljaju budućim strukturnim fondovima EU i pripremaju za članstvo u Uniji.
“Naš prioritet kroz ovaj poziv je finansiranje projekata koji otvaraju nova radna mjesta, podstiču socijalnu i kulturnu inkluziju i štite kulturno nasljeđe. Veliki prioritet je sektor turizma gdje Crna Gora i Albanija imaju prekrasne prirodne resurse i bogato kulturno naslijeđe i oni moraju biti zaštićeni i razvijani na održiv način”, rekla je Isaksson.
Prekogranični projekti EU, kako smatra, već podstiču turizam i privredu i nadamo se da ćemo vidjeti više inovativnih i ambicioznih projektnih ideja sa održivim rezultatima u okviru ovog poziva.
Budući aplikanti će podrobnije moći da se upoznaju sa svim zahtjevima i ciljevima projekata na informativnim sesijama koje će 29. i 30. marta biti organizovane u Skadru i Lješu, odnosno 11. i 12. aprila u Beranama i Podgorici.
Bonus video: