Na pitanje "Koji ekonomski događaj je obilježio 2023. godinu", za "Vijesti" su odgovarale ličnosti iz različitih sfera javnog života Crne Gore.
Sindikalna potrošačka korpa
Objavljivanje prve Sindikalne potrošačke korpe koju je izradio Centar za edukaciju, informisanje i sindikalno istraživanje Unije slobodnih sindikata.
Najava Monstata da od 2024. godine više neće objavljivati podatke o minimalnoj potrošakoj korpi bila je dodatna motivacija za USS otpočne rad na izradi sindikalne potrošačke korpe koja je, za razliku od Monstatove, prikazala realne troškove prosječnog domaćinstva u Crnoj Gori. Rezultati, objavljeni 1. 12. 2023. godine, pokazali su da je četvoročlanoj porodici potrebno 1850 eura kako bi zadovoljila stvarne, ali ne i sve, potrebe tokom jednog mjeseca.
Zamjenica generalnog sekretara USSCG
Ivana Mihajlović
Rekordni prihodi od turizma
Rekordni prihodi u turizmu za 2023. godinu doprinijeli su djelimičnom oporavku crnogorske ekonomije. Takav rezultat bio je uslovljen ruskom invazijom na Ukrajinu i činjenicom da je ogroman broj stranih državljana svoj posao i kapital preselio u Crnu Goru.
Međutim, već sada nedostaje ozbiljna analiza ovogodišnje sezone i jasno razgraničenje onoga što u narednom periodu predstavljati realne izvore turističkih prihoda, od novca koji je jednokratno uložen u npr. nekretnine od strane onih kojih su Crnu Goru vidjeli kao sklonište od sukoba u Ukrajini.
Direktor Istraživačkog centra MANS-a
Dejan Milovac
Rast prihoda, ali i javne potrošnje
Sa jedne strane, rast BDP-a i prihoda koji je dominantno rezultat rasta potrošnje prouzrokovane prilivom nerezidenata iz Rusije, Ukrajine i Turske, kao i nivoom cijena odnosno inflacijom.
Sa druge strane veoma problematičan rast javne potrošnje, posebno neproduktivne, za razliku od nezadovoljavajuće dinamike realizacije kapitalnih investicija koje treba da generišu nove poslove i dodatnu vrijednost.
Poslanik
Boris Mugoša
GKU za upravu i stambeno-komunalnu djelatnost
Primjena Granskog kolektivnog ugovora za oblast uprave i pravosuđa doprinijela je uvećanju izdataka opština za bruto zarade zaposlenih i do 30%. Dodatni udarac je zadao Granski kolektivni ugovor za stambeno-komunalnu djelatnost čija će primjena drastično povećati izdatke za zarade zaposlenih u ovoj oblasti u svim opštinama i do 15 miliona.
Primjena ovih propisa produbljuje nelikvidnost velikog dijela opština, a može prouzrokovati i stečajeve velikog broja opštinskih preduzeća. Zbog toga je od posebnog značaja da opštine budu uključene i konsultovane u pripremi svih propisa kojima se regulišu njihova prava i obaveze.
Generalna sekretarka Zajednice opština Crne Gore
Mišela Manojlović
Bonus video: