Građani Rusije zvanično i dalje najbolji gosti u Crnoj Gori

Građani Rusije registrovani kao turisti boravili su 15 dana, više nego duplo u odnosu na ostale. Moguće da su turistički status produžavali dok ne predaju za boravište Nezvanična procjena da su turisti lani potrošili 1,4 milijarde eura

9079 pregleda 41 reakcija 28 komentar(a)
Trećina ukupnog godišnjeg prometa u turizmu se ostvari u Budvi, Foto: Shutterstock
Trećina ukupnog godišnjeg prometa u turizmu se ostvari u Budvi, Foto: Shutterstock

U Crnoj Gori je prošle godine boravilo 2,6 miliona turista, koji su ostvarili 16,3 miliona noćenja. Broj turista je neznatno za oko 30 hiljada manji nego do sada rekordne 2019. godine, ali je broj noćenja veći za 1,8 miliona ili 13 odsto, pokazuju podaci Uprave za statistiku Monstat.

Strani turisti ostvarili su ukupno 15,7 miliona noćenja, a domaći svega 610 hiljada ili 3,7 odsto od ukupnog broja. Ukoliko se uzme u obzir ranija procjena da prosječni turista dnevno troši 90 eura, to znači da je ukupan prihod od turizma bio oko 1,4 milijarde eura.

Turisti su lani prosječno boravili u Crnoj Gori 6,3 dana. Prosjek kod stranih turista bio je 6,5 dana, a kod domaći 3,7.

Prema podacima o posjeti turista prema zemljama njihovog porijekla, primjetno je da postoje značajne razlike u dužini njihovog boravka.

Prošle godine rekorderi po broju noćenja bili su gosti iz Rusije, kojih je bilo 246 hiljada a imali su 3,7 miliona noćenja, odnosno prosječno su boravili 15 dana. To je više nego duplo u odnosu na prosjek. Na njih se odnosi 23,6 odsto ukupnog broja noćenja.

U 2019. godini Crnu Goru su posjetile 384 hiljade gostiju iz ove države, a tada su imali 3,47 miliona noćenja. Tada su Rusi prosječno boravili devet dana, dok je prosjek za ostale turiste bio oko pet i po dana.

Duži boravak gostiju iz Rusije može imati i neturističke razloge, s obzirom da je povećan broj građana iz te države koji zbog ratnih sukoba dolaze u Crnu Goru i dobijaju status stranca sa privremenim boravkom ako započnu neki biznis ili kupe nekretninu. Zbog toga je moguće da se ruski državljani prvo prijavljuju kao turisti dok ne predaju potrebnu dokumentaciju za status stranca sa privremenim boravkom.

Slična situacija je i sa gostima iz Ukrajine, kojih je prošle godine bilo 63 hiljade a ostvarili su 644 hiljade noćenja, odnosno boravili su prosječno 10,2 dana. Crnu Goru je 2019. godine posjetilo 57 hiljada turista iz Ukrajine koji su imali 463 hiljade noćenja ili prosječno osam dana.

Od ukupnog broja noćenja 45 odsto ostvarili su gosti iz samo dvije države Rusije i Srbije. Bilo je 438 hiljada gostiju iz Srbije koji su imali 3,4 miliona noćenja, odnosno boravili su prosječno 7,7 dana.

Na trećem mjestu bila je 221 hiljada gostiju iz Bosne i Hercegovine, koji su imali 1,33 miliona noćenja. Oni su prosječno boravili šest dana.

Na četvrtom mjestu su gosti iz Njemačke koji su imali 768 hiljada noćenja. Njih je ukupno bilo 152 hiljade, a prosječno su boravili pet dana.

Među turistima koji najkraće borave u Crnoj Gori su gosti iz Kine. Njih je lani bilo 32 hiljade, a imali su svega 55 hiljada noćenja, odnosno boravili su prosječno manje od dva dana.

U kolektivnom smještaju (hoteli, moteli, turistička naselja, kampovi) lani su boravila 1,4 miliona turista, koji su ukupno imali 5,1 milion noćenja, odnosno boravili su prosječno 3,6 dana.

Privatni smještaj je lani ugostio 1,17 miliona turista, koji su imali 11,2 miliona noćenja. Ovi gosti su boravili u Crnoj Gori skoro tri puta duže nego hotelski - 9,5 dana.

Tako da je u kolektivnom smještaju ostvareno 31,3 odsto od ukupnog broja noćenja, a u privatnom smještaju 68,7 odsto.

Turisti u Podgorici prosječno borave dva dana, a u Plavu 14

Svaki treći turista lani je odmarao na teritoriji opštine Budva, skoro 800 hiljada koji su ostvarili pet i po miliona noćenja.

Nakon metropole turizma, najviše gostiju boravilo je u Herceg Novom 14,9 odsto, zatim u Ulcinju 13,2 odsto, Baru 10,1 odsto, Kotoru 9,1 odsto, Podgorici 7,3 odsto, Tivtu 6,2 odsto,...

Dok se gosti na primorju zadržavaju u prosjeku između pet i šest dana, u glavnom gradu u prosjeku borave svega dva dana. Podgorica je imala 191 hiljadu turista, od čega 175 hiljada stranih, dok je ukupan broj noćenja bio 395 hiljada.

Turisti se najmanje zadržavaju u Tuzima, prosječno svega 1,1 dan. U ovoj opštini lani je boravilo ukupno 4.653 turista, koji su imali 5.187 noćenja.

Turisti se mnogo više zadržavaju u nekim opštinama na sjeveru. Rekorder je Plav koji je lani ukupno imao 677 turista, ali su ostvarili 10 hiljada noćenja, odnosno boravili su prosječno 14 i po dana.

Najveći rast u odnosu na 2019. godinu, zabilježio je Šavnik. Ova opština je prije četiri godine imala 1.704 gosta a lani 5.367, odnosno imali su rast od 215 odsto.

Bonus video: