Bivši radnici "Košute" u ponedjeljak će blokirati put Cetinje - Podgorica

Blokada će biti u mjestu Kruševo ždrijelo, a trajaće od 11:30 do 16 časova

6895 pregleda 15 komentar(a)
Sa jednog od prethodnih protesta, Foto: Screenshot/TV Vijesti
Sa jednog od prethodnih protesta, Foto: Screenshot/TV Vijesti

Bivši zaposleni u nekadašnjoj fabrici "Košuta" i sjutra će blokirati magistalni put Cetinje-Podgorica u mjestu Kruševo ždrijelo, jer zahtijevaju da se za 693 bivša radnika isplati devet zaostalih plata i poveže radni staž za njih 81.

To je "Vijestima" kazao advokat ovih radnika Petar Martinović, i istakao da će saobraćaj obustaviti od 11:30 do 16 časova.

Bivši zaposleni u Industriji modne obuće (IMO) "Košuta", koja je u stečaju, već mjesec i po svakog ponedjeljka blokiraju ovaj putni pravac, a nedavno su i ministru ekonomskog razvoja Niku Đeljošaju predali svoje zahtjeve.

Oni traže isplatu devet neisplaćenih plata za 693 radnika u iznosu od 2.806.650 eura, kao i povezivanje radnog staža za njih 81.

Ta fabrika otvorena je na Cetinju 1961. godine, ali je 4. marta 1996. u njoj otvoren stečajni postupak koji je okončan 14. juna 2001. godine, ali bez isplate svih potraživanja radnicima

Martinović je naveo da su čekali odgovor Vlade na zahtjeve koje su dostavili tokom prošle sedmice, ali da nisu dobili povratnu informaciju. Pojasnio je da će u toku ove nedjelje isplanirati nove mjere protesta, o čemu će naknadno obavijestiti javnost.

Bivši radnici "Košute" su "Vijestima" prethodno kazali da će u slučaju neaktivnosti nadležnih, početi sa više blokada sedmično, a u krajnjem i sa štrajkom u šatorima, ispred zgrade Vlade.

"Vijestima" su prethodno iz Ministarstva rada i socijalnog staranja (MRSS) na čijem je čelu Naida Nišić, kazali da su nadležni za ove radnike te da će biti neke reakcije na njihove probleme. Naveli su da bi nakon eventualnog ispitivanja zahtjeva i saradnje sa drugim resorima, zauzeli stav, počeli razgovore i donijeli zaključke.

"Kako je ovaj organ u više navrata isplaćivao zaostala potraživanja bivšim zaposlenim, nesporno je da reagovanje, u skladu sa zakonskim procedurama i shodno raspoloživim mogućnostima, neće izostati ni u ovom slučaju", istakli su iz MRSS-a.

Krajem 80-ih godina prošlog vijeka, Cetinje je bilo visoko razvijen industrijski grad, a tadašnja tri najveća poslodavca - "Obod", "Košuta" i "Tara", imali su zajedno više od 7.000 zaposlenih. U "Košuti" je na nivou Crne Gore nekada bilo zaposleno oko 1.600 radnika.

Bonus video: