„Rekra” višak novca mora da vrati poslodavcima

Sindikat Uprave i pravosuđa poslao pismo predsjednici Privredne komore u kom se navodi da veliki broj preduzeća uplaćuje članarinu fondu SSCG, a da njihovi radnici godinama ne koriste mjesta za odmor i rekreaciju

3610 pregleda 1 komentar(a)
Foto: BORIS PEJOVIC
Foto: BORIS PEJOVIC

Sindikat uprave i pravosuđa, koji se i formalno odvojio od Saveza sindikata krajem prošle godine, objavio je na svom sajtu pismo predsjednici Privredne komore Nini Drakić od prije dva dana, u kojem pozivaju predstavnike privrede da prestanu da uplaćuju naknadu za odmor i rekreaciju zaposlenih na račun “Rekre” zbog navodnih zloupotreba tog novca.

Osnivač “Rekre” je Savez sindikata iz kojeg su ranije više puta negirali da postoje bilo kakve zloupotrebe.

“Već godinama pokušavamo da se izborimo sa nezakonitim i lično interesnim radom u Savezu sindikata, i iz tog razloga smo ulazili sa tom organizacijom u ozbiljne konfrotacije koje su išle čak i do krivičnih prijava protiv čelnika Saveza i čitavog rukovodstva ‘Rekre’, preduzeća vlasništvu Saveza. Veliki problem koji je vezan za Privrednu komoru je upravo Savezov Fond za odmor, rehabilitaciju i banjska liječenja kojim tehnički rukovodi ‘Rekra’ i tehnički raspoređuje novac uplaćen od poslodavaca prema hotelima i banjama sa kojima sklapaju ugovore”, navedeno je u pismu kojeg je potpisao predsjednik ovog sindikata Nenad Rakočević.

Ovaj fond, kao i drugi pri Uniji slobodnih sindikata, funkcionišu na osnovu Opšteg kolektivnog ugovora koji definiše da poslodavac za radnike uplaćuje doprinos za odmor i rekreaciju od 0,2 odsto bruto zarade sindikalnom fondu kojem pripadaju zaposleni.

“U toku 2023. godine u pomenuti Fond (‘Rekra’) poslodavci su uplatili preko dva miliona eura, što je veoma ozbiljna suma. Oko 25 do 30 odsto od ovog velikog iznosa čine uplate privrednih subjekata čijim radnicima se ne dodjeljuju mjesta za odmor i rehabilitaciju, već se tretiraju kao neraspoređena, jer prema njihovom obrazloženju ne mogu da nađu njihove adrese i kontakte. Taj broj pravnih, odnosno privrednih subjekata prelazi dvije hiljade, a iznos sredstava godišnje se kreće od 500 do 700 hiljada eura. Od tog novca Savez sindikata je kupio plac na primorju gdje planira da gradi hotel, zatim dijele se ogromne plate i nadoknade rukovodstvu, zaposlenima ‘Rekre’ i Upravnom odboru. Direktor, na primjer, ima prema nezvaničnim informacijama platu tri hiljade eura, jer zvaničnu informaciju neće da daju. Zatim, Savez je redovno pozajmljivao novac iz tog Fonda, a ostatak se raspoređuje sindikatima kao gratis mjesta”, naveo je Rakočević u pismu.

On kaže da bi “Rekra” novac trebalo da vrati poslodavcima čiji radnici ne koriste mjesta za odmor i rehabilitaciju, a ne da ga zadržava i koristi za druge namjene.

On navodi i da isti privrednici bez osnova uplaćuju i članarinu za svoje radnike SSCG.

“Taj iznos se kreće takođe oko 25 de 30% ukupne članarine Saveza, lako se zaključuje da je u pitanju ogroman novac. Klasična obmana po dva osnova prema članovima Privredne komore”, naveo je Rakočević.

Prijava stajala u arhivi “starog SDT-a”

Rakočević od Drakić traži da sa pismom upozna članove Privredne komore, navodeći da očekuju da ovaj problem uskoro bude i procesuiran od nadležnih pravosudnih organa.

“Molimo Vas poštovana predsjednice da što hitnije reagujete i upoznate vaše članstvo sa ovim informacijama, jer ćemo mi veoma brzo medijski, u samom startu najvjerovatnije kroz pres, obznaniti ove višegodišnje obmane i zloupotrebe. Takođe morate znati da sam jedno kratko vrijeme bio u Upravnom odboru ‘Rekre’, tražio da se ove, odnosno mnoge druge malverzacije eliminišu, te da sam u tom kontekstu i podnio krivične prijave starom Specijalnom državnom tužilaštvu (SDT), što je negdje sada u arhivi. Ubrzo nakon toga sam izbačen iz Upravnog odbora, jer se nisam uklapao u ovaj sistem”, naveo je Rakočević.

Bonus video: