SO Kolašin usvojila rebalans budžeta, od Vlade traže da urbanističkim projektom spriječi novogradnju u centru

Više je razloga za rebalans, a prije svega, obaveze da se u tekstualnom dijelu Odluke o budžetu predvidi dugoročno kreditno zaduženje za projekte unapređenja vodosnabdijevanja i tretmana otpadnih voda

11795 pregleda 7 komentar(a)
Sa današnje sjednice, Foto: Dragana Šćepanović
Sa današnje sjednice, Foto: Dragana Šćepanović

Odbornici Skupštine opštine (SO) Kolašin, na današnjoj sjednici, usvojili su rebalans budžeta za ovu godinu, kojim je planirano da prihodi i rashodi lokalne uprave budu 8,1 milion eura, što je za oko 760.000 više u odnosu na prvobitni plan. Kako su obrazložili iz Sekretarijata za finansije, imovinu i ekonomski razvoj, više je razloga za rebalans, a prije svega, obaveze da se u tekstualnom dijelu Odluke o budžetu predvidi dugoročno kreditno zaduženje za projekte unapređenja vodosnabdijevanja i tretmana otpadnih voda.

Rebalans je neophodan i zbog, kako je objasnio sekretar za finansije Vuk Vuković, povećanja određenih dotacija od države. Naime u skladu sa izmjenama i dopunama Zakona o finasiranju lokalnih samouprava, 10 odsto prihoda ostvarenih od poreza na dohodak fizičkih lica u primorskom i središnjem regionu ustupa sjevernim opštinama, pa će ta dotacija za Kolašin do kraja godine iznositi 800.000 eura. Izmjene i dopune finansijskog plana neophodne su i zbog, prvobitno precijenjenog, poreza od prometa nepokretnosti, koji je bio projektovan na 350.000 eura.

Iz lokalne vlasti planirali su povećanja mnogih rashoda, među kojima je su i zarada u službi Skupštine opštine (SO), rashodi po osnovu ugovora o djelu. Za ugovore u djelu u službi predsjednika Opštine, umjesto prvobitno planiranih 7.000 eura, sada je predloženo 12.000. Kako je objašnjeno, u toj potrošačkoj jedinici uvećani su i izdaci za ukrašavanje grada. I u okviru Sekretarijata za društvene djelatnosti, poslove opšte uprave i kadrovska pitanja povećani su izdaci po osnovu zaključivanja ugovora o djelu ali, kako piše u obrazloženju nacrta rebalansa, i izdaci predviđeni za podršku starijim osobama i ranjivim grupama.

U Sekreterijatu za planiranje prostora, umjesto prvobitno planiranih 90.000 eura, za konsultantske usluge, projekte i studije, namjeravaju do kraja godine da potroše čak 300.000 eura. Povećanje je neophodno za “izradu projektno-tehničke dokumentacije, kao preduslova za realizaciju kapitalnih projekata”.

Predviđena je nova budžetska stavka – turističke manifestacije koja je planirana u iznosu od 70.000, eura. U okviru kapitalnog budžeta sada nije planirana rekonstrukcija Ulice Mirka Vešovića i saobraćajnica na Brezi. Međutim, uvrštene su stavke koje se odnose na nabavku gradskog mobilijara i postavljanje rasvjete u naselju Drijenak.

Opozicioni odbornici pohvalili su činjenicu da se Izmjene i dopune Odluke o budžetu donose sredinom godine, za razliku od, kako je podsjetio odbornik Bojan Zeković (Pokret Zajedno gradimo Kolašin), ranije prkse, kada je to rađeno u samom finišu godine. Međutim, Zeković smatra da nije dobar trend to što Opština umanjuje očekivanja od tekućih prihoda, a povećava očekivanja kada je riječ o dotacijama i trasferima od države.

Sa današnje sjednice
Sa današnje sjednicefoto: Dragana Šćepanović

„Prihodi koji zavise od nas padaju i planiramo da i dalje padaju,a prihode od države planiramo na visočiji iznos. To nije dobar trend. Tekuća potrošnja raste na tri miliona eura, a realizacija onog od čega zavisi život građana nije u visokom procentu“, rekao je on.

Opozicioni odbornik je imao zamjerku i na visinu sredstva potrošenih na javne nabavke male vrijednosti, to jest, poslove, za koje se ne raspisuje tender. Na tu vrstu radova potrošeno je minule godine čak 900.000 eura.

Predsjednik Opštine Petko Bakić, pak, tvrdi, da je termin neposredna pogodba, neadekvatan za takve poslove, jer, kako je objasnio postoje procedure koje ih prati, a koje čine predračun, ugovore , nadzor... Prema njegovim riječima, pri tako ugovorenim poslovima, ne može biti zloupotreba. Bakić i sekretar Vuković pohvalili su se i što je, kako tvrde, ostvarenje kapitalnog budžeta značajno visočije u odnosu na raniji period.

Odbornici su usvojili i završni račun budžeta za prošlu godinu i dali saglasnosti na Odluku o utvrđivanju koeficijenata za zarade zaposlenih u Turističkoj organizaciji (TO) Kolašin.

Urbanističkim projektom do zaštite centra Kolašina

SO je usvojila i zaključak da se od Vlade traži da u najhitnijem roku donese Odluku o donešenju urbanističkog projekta za zahvat koji je definisan predlogom odluke o izmjenama i dopunama Prostorno urbanističkog plana Kolašina. Cilj tog zaključka je da se spriječiti novogradnja u najužem centru grada, to jest, da se zaštiti urbanističke i ambijentalne vrijednosti jezgra Kolašina. Zaključak je donesen na predlog Odbora za planiranje i uređenje prstora i komunalno stambenu djelatnost, čija je sjednica uz prisustvo predstavnika resornog ministarstva, planera zaduženih za Prostorni plan, PUP Kolašin, predstavnike Agencije za zaštitu životne sredine , NVO, i predstavnika građana održana prije početka sjednice SO. Na odboru su bili prisutni i predstavnici Bakićevog kabineta, ali i predsjendik SO Kolašin Vasilije Bulatović.

Prvobitno predloženi zaključci za tog Odbora bili su drugačiji, ali je nakon sjednice došlo do dodatnih konsultacija u vladajućoj većini, pa su korigovani.

„SO poziva Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine i Vladu Crne Gore da u roku od pet mjeseci donese Odluku o donošenju urbanističkog projekta za zahvat koji je definisan predlogom izmjena i dopuna PUP-a Kolašin. Rok od pet mjeseci podrazumijeva rok od donošenja Odluke o izradi urbanističkog projekta od strane Vlade Crne Gore do usvajanja iste od strane Vlade Crne Gore“, pisalo je u mterijalu, koji je novinarima dostavljen nakon sjednice Odbora.

Među zaključcima je bilo i da se dok traje izrada urbanističkog projekta, DUP Centar Kolašin stavi van snage , osim za uslove i prijavu gradnje koji se izdaju u skladu sa članom 109a Zakona o planiranju prostora i izgradnji objekata.

Bonus video: