Finansijska pismenost važna za ekonomski razvoj, za postizanje rezultata ključna saradnja

Danas je održan sastanak predstavnika institucija potpisnica Memoranduma o saradnji na implementaciji Programa razvoja finansijske edukacije u Crnoj Gori 2023-2027, na poziv Centralne banke Crne Gore

3081 pregleda 0 komentar(a)
Sa današnjeg sastanka, Foto: CBCG
Sa današnjeg sastanka, Foto: CBCG

Finansijska pismenost izuzetno je važna za ekonomski razvoj i blagostanje građana Crne Gore, a da bi se u ovoj oblasti postigli rezultati, ključna je saradnja koja će osigurati razmjenu znanja i iskustava, uz racionalno korišćenje resursa svih strana, zaključak je današnjeg sastanka predstavnika institucija potpisnica Memoranduma o saradnji na implementaciji Programa razvoja finansijske edukacije u Crnoj Gori 2023-2027, koji je održan na poziv Centralne banke Crne Gore (CBCG)

Finansijska edukacija podrazumijeva bliže upoznavanje sa finansijskim pojmovima i razvoj vještina sa ciljem boljeg upravljanja ličnim finansijama, objasnili su iz CBCG.

"Na sastanku je bilo riječi o dosadašnjim aktivnostima na planu finansijskog opismenjavanja crnogorskih građana, kao i o planovima za naredni period. Istaknuto je da CBCG, kao koordinator implementacije Programa, prepoznaje temu finansijske pismenosti kao izuzetno važnu za ekonomski razvoj i blagostanje građana Crne Gore.

Učesnici sastanka su se saglasili da je za postizanje rezultata u oblasti finansijske pismenosti ključno sinergijsko djelovanje, koje će osigurati razmjenu znanja i iskustava, uz racionalno korišćenje resursa svih strana. Konstatovano je i da, u okolnostima dinamičnog razvoja tehnologije, treba promovisati moderne kanale finansijske edukacije i osmišljavati interaktivne i podsticajne edukativne programe. Takođe je zaključeno da aktivnosti finansijske edukacije, osim na djecu i mlade, treba usmjeriti i na druge kategorije stanovništva, poput preduzetnika i penzionera, s obzirom na sve raznovrsniju ponudu finansijskih proizvoda i usluga", navodi se u saopštenju ove institucije.

Sastanku su, kako se navodi, uz predstavnike CBCG, prisustvovali i predstavnici Ministarstva finansija, Agencije za nadzor osiguranja, Udruženja banaka Crne Gore, Fonda za inovacije, Privredne komore Crne Gore, Montenegroberze, Centra za finansije, Centralno klirinškog depozitarnog društva, Univerziteta Crne Gore i Univerziteta Donja Gorica. Takođe, na današnjem sastanku Memorandumu su pristupili Naučno tehnološki park, Inovaciono preduzetnički centar Tehnopolis i NVO Centar za omladinsku edukaciju, čime su dodatno osnaženi kapaciteti za efikasnu realizaciju Programa.

Memorandum, koji je do sada potpisala 21 institucija, služi kao platforma za povezivanje, razmjenu informacija i koordinaciju aktivnosti na unapređenju finansijske pismenosti, pojašnjeno je.

"Učesnici sastanka su iskazali spremnost da, u skladu sa svojim nadležnostima, nastave i intenziviraju aktivnosti na planu finansijske edukacije. Osim aktivnosti koje potpisnice Memoranduma samostalno sprovode, najavljena su i međuinstitucionalna partnerstva i novi projekti koji će unaprijediti finansijsku pismenost u Crnoj Gori", zaključuje se u saopštenju CBCG.

Bonus video: