Dobri prinosi pčelara u Pljevljima: I po 40 kilograma meda po košnici

Ne pamtim za pola vijeka pčelarenja da su se desile dvije ovako dobre pčelarske godine, nadamo se sa dobrim prihodima”, kazao je Žarko Dragašević. Rekao je i da pčelari neće smanjivati cijene meda, kao i da neki razmišljaju da je povećaju sa 15 na 20 eura po kilogramu

16905 pregleda 24 reakcija 20 komentar(a)
Dragašević kaže da je pčelare potpomoglo to što je obilato medila četinarska šuma, Foto: Goran Malidžan
Dragašević kaže da je pčelare potpomoglo to što je obilato medila četinarska šuma, Foto: Goran Malidžan

Pčelari u Pljevljima ove godine imali su dobre prinose meda, što nije slučaj sa njihovim kolegama u južnom i centralnom dijelu Crne Gore.

To je Vijestima potvrdio Žarko Dragašević, predsjednik pljevaljskog Pčelarskog udruženja “Matica”, koji se već pola vijeka bavi pčelarstvom. U svom uljaniku u pljevaljskom selu Dragaši ima preko stotinu košnica.

“Pčelari Pljevalja mogu biti vrlo zadovoljni. Prinosi meda su odlični na prostoru cijele naše opštine. Oni pčelari koji su očuvali pčelinja društva od varoa i od neželjenog rojenja mogli su da računaju na makar jedan pun nastavak meda. Dakle, to je od 20 kilograma meda po košnici, pa kod nekih i više 25, 30 pa i 40 kilograma meda. Bilo je pčelara koji su u određenim pojedinačnim slučajevima imali i po 56 kilograma meda po košnici, što je začuđujuće, ali radi se o pčelarima iz kruga mojih dugogodišnjih prijatelja i kolega i nemam nijedan razlog da im ne vjerujem. Ne pamtim za pola vijeka pčelarenja da su se desile dvije ovako dobre pčelarske godine jedna za drugom u našoj opštini, što je za pohvalu. Imali smo sreće da je ovo još jedna godina sa dobrim prinosima i nadamo se sa dobrim prihodima”, kazao je Dragašević.

Rekao je da je u njegovom pčelinjaku prosječan prinos po košnici bio 20 kilograma za društva koja se nijesu rojila.

Ističe da je od kolega iz ostatka Crne Gore, naročito primorja i središnjeg dijela Crne Gore, doznao da oni nisu imali ni približno dobre prinose kao Pljevljaci. Oni, ističe, nijesu bili dobri ni pčelarima na području Žabljaka.

Dragašević kaže da je pljevaljske pčelare potpomoglo to što je obilato medila četinarska šuma.

“Godina je krenula dobro, prvo cvjetna paša, potom voćna paša, u nekim djelovima opštine te paše su bolje iskorišćene, a posle toga medenje je bilo izvanredno. Paša je u pljevaljskom kraju počela veoma rano, dvadesetak dana ranije nego što je to uobičajeno, ali je shodno tome završena i završava se ranije, makar nekih petnaestak dana, tako da nije neobično za ovu godinu što se med vrcao u prvom dijelu i sredinom jula”, rekao je Dragašević.

I za Radoslava Bela Začevića ova godina je bila rekordna i nadmašila je prethodnu, takođe po prinosima meda dobru godinu.

Zečević, koji je inače magistar pčelarstva, i njegova porodica imaju oko 300 košnica, od kojih 240 proizvodnih, dok su ostale pomoćne.

Sve su bile smještene u stacionarnom pčelinjaku u pljevaljskom selu Odžići. Iz košnica je u prosjeku izvrcao od 25 do 27 kilograma meda.

“Senzorno med je izvrsnog kvaliteta. Većinom šumski, polimorfni med, čiji puni kvalitet će pokazati floristička analiza, kao i kvalitativna analiza. Sada je važno što prije početi pripremu pčelinjih zajednica za zimovanje kako bi spremno ušle u period mirovanja” kaže Zečević.

Važno je što prije početi pripremu pčelinjih zajednica za zimovanje, kaže Zečević
Važno je što prije početi pripremu pčelinjih zajednica za zimovanje, kaže Zečevićfoto: Goran Malidžan

Osim meda Zečević proizvodi matice za svoje potrebe, rojeve, a imao je i proizvodnju matičnog mliječa i propolisa.

Iako je godina bila rodna, Dragašević kaže da pčelari neće smanjivati cijene meda, a neki čak i razmišljaju da je povećaju sa 15 na 20 eura po kilogramu.

“Ono što je sigurno da cijena meda značajno smanjuje potražnju za medom, zbog platežne moći našeg naroda. Crna Gora je po potrošnji meda pri dnu u svijetu, što je veoma loše za zdravlje njenih stanovnika. Neprihvatljivo je da čovjek za godinu dana ne pojede pola kilograma meda. Da li smo toliko siromašni ili je to odgovor na cijenu ili ljudi nisu svjesni blagodati koje obezbjeđuje redovno uzimanje meda. Bilo bi normalno da čovjek dnevno pojede makar kašiku meda, jer ne postoji nikakva hrana ni približno zdravstveno efikasna kao što je med”, rekao je Dragašević koji se bavi organskim pčelarstvom.

Tokom zime mnogi pčelari imali su gubitke na pčelinjacima zbog varoe.

“Bilo je problema sa varoom, pogotovo što su ljekovi koji se koriste u organskoj proizvodnji manje učinkoviti i nisam zadovoljan njihovim učinkom… Mora se ostaviti dovoljno meda pčelinjim zajednicama, pogotovo slabijim, ne možemo se osloniti na prihranu šećerom. Uz to organski šećer koji koristim je skup (2,5 do 4 eura po kilogramu). Proizveo sam mali broj matica za tržište, smatram da je cijena matica od 18 eura (od toga sedam eura subvencije, a pčelari plaćaju 11 eura) u Crnoj Gori neprihvatljiva za pčelare, što pokazuje tražnja. Od oko 250 registrovanih pčelara, a vjerovatno ih ima i do 400 koji se bave pčelarstvom u pljevaljskom kraju, nedeljna potražnja je bila oko 10 matica što je manje od jedan odsto svih društava u opštini. Smatram da je to tragično, jer matice su osnov svega u savremenom pčelarstvu, treba ih mijenjati svake godine, one se tretiraju u toku godine više puta u odnosu na pčele koje su kraćeg vijeka”, kaže Dragašević.

Predsjednik Matice tvrdi da je zadovoljan podsticajima koje pčelari dobiijaju od države i Opštine Pljevlja.

Opština Pljevlja je ove godine izdvojila čak 50 hiljada eura za podsticanje pčelarstva, a prvi put daje i čak direktan podsticaj od pet eura po košnici.

Bonus video: