Uljarević: Povećanje PDV-a na knjige ne doprinosi mnogo budžetu, a čini veliku štetu kulturi i obrazovanju

"Evropke zemlje teže ka dodatnom snižavanju ili ukidanju PDV-a na knjige radi podrške kulturi i obrazovanju, podstičući čitanje, obrazovanje i kulturni razvoj... Crna Gora, sa svojom malom, ali vrijednom kulturnom scenom, treba da teži ka ovim pozitivnim primjerima i da podrži čitanje i obrazovanje kroz niske porezne stope na knjige", naveo je predsjednik Udruženja izdvača i knjižara Crne Gore

7817 pregleda 9 komentar(a)
Radomir Uljarević, Foto: Festival Ćirilicom
Radomir Uljarević, Foto: Festival Ćirilicom

Udruženje izdavača i knjižara Crne Gore apelovalo je na Vladu da ne usvoji najavljeni predlog da se poveća stopa poreza na dodatu vrijednost (PDV) na knjige sa trenutnih 7 na 15 odsto, jer bi to imalo dalekosežne negativne posljedice na kulturu čitanja, obrazovanje i dostupnost knjiga u našoj zemlji.

U vremenu kada je knjiga već ugrožena rastućom upotrebom mobilnih telefona i digitalnih medija, dodatno povećanje PDV-a bi smanjilo prisutnost knjiga u njihovom tradicionalnom obliku, a knjige su od suštinske važnosti za očuvanje kulture i obrazovanja. Crna Gora, kao mala zemlja sa bogatom, ali ranjivom kulturnom baštinom, treba da ulaže napore u promociju čitanja i dostupnost knjiga, a ne da uvodi mjere koje će ih učiniti manje dostupnim", navodi se u saopštenju koje potpisuje predsjednik Udruženja izdavača i knjižara Crne Gore Radomir Uljarević.

On je u kazao da standardi u vezi sa PDV-om na knjige variraju među različitim zemljama, ali da su u većini evropskih zemalja knjige oporezovane sniženom stopom PDV-a, koja je niža od standardne stope PDV-a. Ove snižene stope mogu biti između 5% i 7%, u zavisnosti od zemlje, dok su u zemljama poput Velike Britanije i velikom broju američkih država knjige oslobođene PDV-a i primjenjuje se nulta stopa, što znači da se na knjige ne plaća PDV, dodaje Uljarević.

"Evropke zemlje teže ka dodatnom snižavanju ili ukidanju PDV-a na knjige radi podrške kulturi i obrazovanju, podstičući čitanje, obrazovanje i kulturni razvoj. To je oblik pomoći izdavačima i knjižarama da očuvaju konkurentnost i da podstaknu izdavaštvo, što doprinosi razvoju kulturne industrije.

Crna Gora, sa svojom malom, ali vrijednom kulturnom scenom, treba da teži ka ovim pozitivnim primjerima i da podrži čitanje i obrazovanje kroz niske porezne stope na knjige. U ovoj fazi usvajanja evropskih vrijednosti, nakon dobijenog IBARA,prirodno bi bilo da brinemo o harmonizaciji poreske politike sa evropskim praksama", navodi se u saopštenju.

Uljarević je istakao da bi ukupni iznosi koji bi se mogli prikupiti povećanjem PDV-a na knjige bili zanemarljivi u odnosu na štetu koju bi ovo povećanje prouzrokovalo.

"U kontekstu čitavog budžeta Crne Gore, ova suma je minorna, dok je šteta po kulturu i obrazovanje ogromna. Udruženje izdavača i knjižara Crne Gore u kontinuitetu ukazuje na izazove sa kojima se suočava industrija knjiga u Crnoj Gori, pa je tokom 2022. godine u ovom pravcu realizovalo i projekat Trening i edukacija za deficitarna zanimanja u industriji knjiga koji je podržan od strane zajedničkog EU-CG program za zapošljavanje, obrazovanje i socijalnu zaštitu, čime je i i ovaj program koji naša zemlja implementira u saradnji sa EU, prepoznao izazove naše industrije.

Podsjećamo i na Rezoluciju Evropskog parlamenta od 14 Septembra 2023 o budućnosti Evropskog sektora knjiga (2023/2053(INI)) u kojoj EP između ostalog ... (55.) poziva na nultu stopu PDV-a za knjige u državama članicama, bez obzira na njihov format ili način na koji im se pristupa, kako bi se podržala ekonomija utemeljena na znanju te podstaknulo čitanje i promovisalenjegove cjeloživotne koristi", poručuje Uljarević.

On je podsjetio da Udruženje izdavača i knjižara Crne Gore podržava dugogodišnju borbu Međunarodnog udruženja izdavača (IPA International publishers association) kao i Federacije evropskih izdavača (Federation of European Publishers) za nulto oporezivanje knjige u svim oblicima.

"Pozivamo Vladu Crne Gore da preispita predlog o povećanju PDV-na knjigu. Pored većine crnogorskih knjižara, Apel Udruženja izdavača i knjižara Crne Gore podržavaju: Udruženje bibliotekara Crne Gore, Strukovno udruženje književnika Crne Gore, CID, Nova knjiga, Pinta, Juing - Pčelica, Obodsko slovo, Unireks, Svetigora, VBR grafika, Matica srpska - društvo članova u CG, Književna zadruga SNV, Strip klub Mister No, Kultura plus, Pegaz, JU Ratkovićeve večeri poezije…", zaključuje se u saopštenju.

Bonus video: