Traže dogovor o PDV-u na knjige i štampu

Ministarstvo kulture i medija smatra da treba naći balans između finansijskih i kulturnih ciljeva države. Navode da se ne smiju zanemariti i moguće negativne posljedice povećanja poreza na pristupačnost informacija, obrazovanje i kulturni razvoj

31801 pregleda 54 reakcija 19 komentar(a)
Sačuvati budžet, a da se ne zanemari kultura i informisanje: Vujović, Foto: gov.me
Sačuvati budžet, a da se ne zanemari kultura i informisanje: Vujović, Foto: gov.me

Ministarstvo kulture i medija vjeruje da će se pronaći balans u vezi sa stopom PDV-a na knjige i štampu koji će omogućiti održivo finansiranje javnih potreba, a da se pritom ne ugrozi pristup ključnim kulturnim i obrazovnim resursima.

To je navedeno iz ovog resora ministarke Tamare Vujović, na pitanje “Vijesti” da li je Ministarstvo kulture i medija bilo informisano da će doći do rasta poreza na knjige i štampu, kao i da li će tokom javne rasprave predložiti da se ipak zadrži sadašnja stopa poreza od sedam odsto ili da se uvede nulta stopa PDV-a na knjige i štampu, za što su ranije postojali predlozi.

Na javnoj raspravi do 7. avgusta je nacrt fiskalne strategije, koji između ostalog predviđa povećanje stope PDV-a sa sedam na 15 odsto na knjige i dnevnu i periodičnu štampu.

Proteklih dana predstavnici najvećih izdavača knjiga i štampanih medija, kao i udruženja književnika, bibliotekara i kulturnih ustanova, apelovali su na Vladu da odustane od povećanje poreza. Oni smatraju da bi stopa od 15 odsto značila prestanak rada malih izdavačkih kuća, smanjenje produkcije savremene crnogorske književnosti, kao i da bi domaći štampani mediji bili dovedeni pred gašenje.

“Razumijemo interesovanje javnosti za dio Nacrta fiskalne strategije Crne Gore za period 2024-2027. godine u kojem se najavljuje da će stopa PDV-a na knjige, dnevnu i periodičnu štampu biti povećana sa sadašnjih sedam na 15 odsto. Nacrt Strategije je još na javnoj raspravi i u narednim danima, na sastancima sa predstavnicima nadležnih organa, aktivno ćemo se baviti ovim pitanjem uvijek imajući na umu najbolji interes građana”, naveli su iz ovog Ministarstva “Vijestima”.

“Zadovoljiti i kulturne i finansijske ciljeve”

Oni kažu i da je važno naglasiti da “povećanje stope PDV-a direktno utiče na povećanje državnih prihoda, a to može biti posebno korisno za smanjenje budžetskog deficita ili finansiranje javnih projekata i usluga”.

“Svakako, ne zaboravljamo da svako povećanju stope PDV-a može biti vrlo kompleksno i zahtjeva detaljnu analizu i balansiranje različitih faktora. Stoga će povećanje stope PDV-a na knjige, dnevnu i periodičnu štampu biti pažljivo razmotreno i u kontekstu kulturnih, obrazovnih i ekonomskih ciljeva zemlje. Dok veća stopa može povećati državne prihode, ne smijemo zanemariti i moguće negativne posljedice na pristupačnost informacija, obrazovanje i kulturni razvoj. Vjerujemo da ćemo pronaći balans koji će omogućiti održivo finansiranje javnih potreba, a da se pritom ne ugrozi pristup ključnim kulturnim i obrazovnim resursima”, naveli su iz Ministarstva.

Međutim, upitno je šta može biti kompromis, jer stopa PDV-a može da bude 15 odsto koliko se predlaže strategijom, sedam odsto koliko sada iznosi ili nula odsto, koliko izdavači već godinama traže da bude i što predlaže Evropski parlament svojom rezolucijom od 14. septembra 2023. o budućnosti Evropskog sektora knjiga. Ne postoje stope PDV-a između sedam i 15 odsto.

Iz štampanih medija saopštili da će ih povećanje poreza dovesti pred gašenje
Iz štampanih medija saopštili da će ih povećanje poreza dovesti pred gašenjefoto: Luka Zeković

U većini država EU izdavanje knjiga i štampanih medija se smatra javnim interesom zbog obrazovnog i kulturnog razvoja nacije i informisanja građana, pa postoji više mjera podsticaja od kojih su i najniže ili nulte stope PDV-a.

Do sada u Crnoj Gori postoje tri stope PDV-a od nula, sedam i 21 odsto, a ovim dokumentom se sada predlaže uvođenje srednje stope od 15 odsto, koja bi važila za dio proizvoda i usluga na koje sada važi stopa od sedam odsto i manjim dijelom za one za koje je stopa sada 21 odsto.

Kultura i informisanje žrtve rupe u budžetu

Nacrtom strategije predlaže se povećanje poreske stope PDV-a sa sedam na 15 odsto, osim za knjige i štampu, i na monografske i serijske publikacije, autorska prava i usluge iz oblasti obrazovanja, književnosti i umjetnosti, nauke i umjetničkih predmeta, zatim i na ulaznice za bioskopske i pozorišne predstave, koncerte, muzeje, sajmove, utakmice, kao i na usluge upotrebe sportskih objekata u neprofitne svrhe i servisne usluge koje se pružaju u marinama. Stopa PDV-a iznosiće 15 odsto za sve usluge smještaja u hotelima, motelima, pansionima,... kao i usluživanja hrane i pića, osim alkoholnih pića, gaziranih i negaziranih pića s dodatkom šećera i kafe u objektima za pružanje ugostiteljskih usluga. Do sada je stopa za većinu ovih usluga bila sedam odsto i dijelimično 21 odsto.

U nacrtu strategije je navedeno da Vlada od povećanja stope PDV-a sa sedam na 15 odsto očekuje godišnji prihod od ukupno 60 miliona eura, dok nije precizirano koliko više novca se očekuje od povećanja dažbine na knjige i štampane medije.

Vjerujemo da ćemo pronaći balans koji će omogućiti održivo finansiranje javnih potreba, a da se pritom ne ugrozi pristup ključnim kulturnim i obrazovnim resursima, navode iz Ministarstva kulture i medija

U obrazloženju Vlada navodi da se uvođenje srednje stope PDV-a predlaže u cilju “kompenzovanja smanjenja prihoda države po osnovu smanjenja poreskog opterećenja na zarade čime Crna Gora postaje jedan od najpovoljnijih poreskih sistema u dijelu oporezivanja troškova rada”.

Istim dokumentom Vlada planira smanjenje doprinosa na penziono osiguranje sa sadašnjih 20,5 odsto od bruto zarade na 10 odsto, čime bi zaposlenima porasla zarada za oko pet odsto, a poslodavci bi imali smanjenje dažbine za 5,5 odsto. Ovo umanjenje doprinosa značilo bi smanjenje budžetskog prihoda, odnosno “rupu u budžetu” od oko 180 miliona eura, zbog čega Vlada planira da nizom drugih mjera, od kojih je jedna i povećanje stope PDV-a sa sedam na 15 odsto, nadomjesti taj gubitak.

MF: Pažljivo razmatramo sve predloge

Ministarstvo finansija (MF) juče je saopštilo da sa punom pažnjom razmatra sve predloge koji na račun nacrta Fiskalne strategije dolaze od strane zainteresovane javnosti, analizira ih i sagledava mogućnosti, kako da se oni koji se, tokom trajanja javne rasprave pokažu opravdanim, nađu u finalnoj verziji.

Oni su kazali da je visok stepen otvorenosti i dijaloga u fazi izrade Fiskalne strategije Crne Gore za period 2024-2027. godine rezultirao nizom konstruktivnih predloga i kritika, koje MF uzima u obzir i razmatra, među kojima se nalaze i kritike zbog namjere povećanja poreza na knjige i štampu.

“U odnosu na mjeru koja se odnosi na uvođenje dvije snižene stope PDV (7% i 15%), prema kojoj bi se na knjige, monografske i serijske publikacije, kao i dnevnu i periodičnu štampu primjenjivala stopa od 15 odsto, ukazujemo da je takođe u skladu sa odredbama Direktive EU 2006/112. Međutim, napominjemo da ćemo i po ovom osnovu, u postupku javne rasprave, razmotriti modalitete primjene snižene stope i predložiti najoptimalnije rješenje prilikom izmjena Zakona o porezu na dodatu vrijednost, koje su planirane tokom IV kvartala tekuće godine”, saopštili su juče iz ovog Ministarstva.

Bonus video: