Lažne su samo "uštede" Vlade

Odgovor novinara “Vijesti” na reagovanje Ministarstva finansija

10439 pregleda 21 reakcija 20 komentar(a)
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

U reagovanju na tekst “Suficit 30 miliona, a nije plaćeno 108 miliona”, Ministarstvo finansija navodi da nije istinit tekst i naslov, a zatim u samom reagovanju priznaju da je budžetska potrošnja bila niža od planirane za 108 miliona eura i bi u slučaju da su plaćene sve planirane obaveze budžet bio u deficitu.

Šta onda nije istinito, ili svrha reagovanja nije ukazivanje na “neobjektivno interpretiranje” već politička kampanja da se ukaže kako “Vijesti” navodno neistinito pišu o radu Vlade, da mrze vlast i Crnu Goru i da ne vide sveopšti rast životnog standarda.

Ali da krenemo redom. Vlada je ta koja je objavila da je za pola godine postignut suficit od 30 miliona, a da pri tome nije navela ključnu stvar zbog koje je matematički ostvaren suficit, a to je da je nije plaćeno 108 miliona eura planiranih obaveza.

“Vijesti” nigdje nisu navele da je Vlada ostala nekom dužna 108 miliiona, već da nisu platili planirane obaveze. Rashodi mogu biti manji od plana iz više razloga - da Vlada nije platila neke obaveze, da te obaveze zbog kašnjenja nisu stigle na naplatu u planiranom periodu, da su Vlada ili neke potrošačke jedinice odustale od nekih projekata ili nabavki... Međutim bez obzira koji sve razlozi bili u pitanju takvo smanjenje rashoda je dovelo do trenutnog suficita.

Iz Ministarstva navode da je smanjenja planiranih rashoda “rezultat isključivo efikasnog upravljanja javnom potrošnjom”.

Međutim kada se pogleda struktura tih troškova, to i nije baš tako. Na primjer kod kapitalnog budžeta nije plaćeno 12,8 miliona eura. To nije štednja već izvođač kasni sa radovima, tako da je plaćanje samo odloženo.

Vrlo slikovito je objašnjenje da je na isplatu prava iz oblasti socijalne zaštite penzijskog i invalidskog osiguranja “ušteđeno” 15 miliona eura jer je povećanja penzija i socijalnih naknada bilo manje od planiranog?!

Da ovo nisu uštede, pokazuju i podaci iz Nacrta fiskalne strategije (koja je napisana početkom jula) gdje su svi ovi troškovi na kojima je Vlada “štedjela” prikazani u punim planiranim iznosima, a za naredne godine do 2027. navedeni su i u većim iznosima. To dokazuje da je velika većina tih troškova stvarna, samo nisu plaćeni pa je “ušteđeno”.

Navode Ministarstva demantuje i njegov drugi dokument - izvještaj o ostvaranju budžeta za period januar - novembar prošle godine. Za ovih 11 mjeseci, kako je u njemu navedeno, ostvaren je suficit od 158 miliona eura, a nije bilo plaćeno 122 miliona planiranih obaveza. U izvještaju za januar - decembra, znači samo kada je dodat još jedan mjesec, suficit pada na svega 10 miliona. Znači deficit u decembru je iznosio 148 miliona eura.

Nije se u tom decembru desila katastrofa, samo su jednostavno plaćene sve ona obaveze na kojima se “štedjelo” proteklih 11 mjeseci. To će se desiti i ove godine, ali to Vlada neće šerovati po društvenim mrežama.

Goran Kapor

Bonus video: