CUP: Socijalni savjet nelegitiman, Vlada fingira socijalni dijalog

Predstavnici Unije poslodavaca autentično ne predstavljaju privredu, zato što svoju reprezentativnost nisu dokazali već 18 godina, saopštilo je Crnogorsko udruženje poslodavaca

7082 pregleda 3 komentar(a)
Foto: CUP
Foto: CUP

Odluke Socijalnog savjeta su nelegitimne, jer predstavnici Unije poslodavaca autentično ne predstavljaju privredu, zato što svoju reprezentativnost nisu dokazali već nevjerovatnih 18 godina, saopštilo je Crnogorsko udruženje poslodavaca (CUP).

Socijalni savjet je juče preglasavanjem dao saglasnost na izmjene Zakona o radu koje predviđaju formiranje dvije minimalne zarade od 600 eura za radnike sa diplomom srednje škole i niže i od 800 eura za zaposlene sa visokom školom i fakultetom.

"Porazno je da Vlada, kojoj su ove činjenice poznate, nastavlja praksu obesmišljavanja istinskog socijalnog dijaloga sa poslodavcima i nastavlja da važne odluke donosi bez suštinskih i većinskih predstavnika privrede. Nedopustivo je za evropske procese na koje se Vlada poziva da istrajavaju na principima fingiranog dijaloga, ne uvažavajuci realno stanje, snagu i ulogu poslodavaca. Vladi je valjda potreban socijalni partner koji ima autentičnost i okuplja poslodavce koji dominantno doprinose crnogorskoj ekonomiji, a članovi CUP-a imaju promet preko 3.5 milijardi eura i doprinose kreiranju skoro 60% BDP-a. Ako Vlada ne želi da uvaži ove činjenice, onda očigledno da ne želi iskreni dijalog i rješavanje problema i kreiranje boljeg poslovnog ambijenta, nego se opredjeljuje da formom pokriva suštinu", saopštio je CUP.

Kazali su da će rezultat takvog pristupa biti gubitak povjerenja i, još važnije, obešmisljavanje socijalnog dijaloga kao stuba socijalno tržišne privrede.

"Nezamislivo je hvaliti se evropskim praksama i rezultatima, a recimo ignorisati obaveze iz poglavlja 19, koje se odnosi i na socijalni dijalog kao instrument za donošenje kvalitetnih ekonomskih politika", dodaju.

Rekli i da je CUP još u januaru ukazao Vladi da ovakvo stanje u Socijalnom savjetu nije održivo, da je na štetu poslodavaca i privrede i da su upoznali izvršnu vlast sa činjenicom da su članovi CUP-a poslodavci koji dominantno doprinose kreiranju skoro 60 odsto BDP-a.

Poručili su da Vlada, ignorisanjem te činjenice, ruši socijalni dijalog i teži "održavanju monopola jedne organizacije koja svoju reprezentativnost nije obnavljala punih 18 godina".

"Iako smo na više sastanaka postigli saglasnost da se sporne odredbe iz Zakona o radu iz davne 2004. godine promijene i usaglase sa evropskom praksom, ministarka Nišić već mjesecima u fioci drži izmjene zakona čija je javna rasprava završena još u aprilu", navodi se u saopštenju.

Kazali su kako CUP ne želi da vjeruje da se to radi namjerno kako bi važne ekonomske odluke na Socijalnom savjetu bile donošene bez aktivnog učešća udruženja koje suštinski predstavlja crnogorsku privredu.

"Logično se nameće pitanje zašto Vlada izbjegava pluralizam poslodavačkih organizacija i zašto štiti monopol onih koji su izgubili suštinsku podrsku privrede", navodi CUP.

"Vladi je valjda poznato da sve zemlje EU i zemlje regiona imaju zakone o reprezentativnosti poslodavačkih udruženja i da one svoju reprezentativnost moraju dokazivati svake četiri do pet godina, isto kao što se u parlamentarnim demokratijama izbori održavaju istekom jednog mandata", dodaju.

Kazali da upravo i jučerasnje odluke Savjeta bez postizanja saglasnosti svih učesnika socijalnog dijaloga suštinski obesmišljavaju ulogu sindikata i poslodavaca i "pokazuju, nažalost, stvarne namjere Vlade da nameće odluke u domenu ekonomske politike".

Poručuju da ovakav pristup socijalnom dijalogu nanosi štetu i Vladi i državi, jer se zanemaruje realnost i istinska snaga udruženja, ali i ključni evropski standardi na koje se često pozivaju.

"CUP poziva Vladu da, ukoliko želi partnerski, a ne fingirani odnos sa privredom, uradi ono što smo zajednički dogovorili i time dokaže da drži riječ i poštujete poslodavce koji imaju ustavnu slobodu udruživanja i shodno zakonu obavezu da imaju svoje predstavnike. Pred nama je mnogo ekonomskih izazova i potrebnih reformi, tako da samo iskreni i partnerski odnos i socijalni dijalog utemeljen na uvažavanju poslodavaca može dati adekvatne rezultate. Na kraju, ukazujemo Vladi da evropski standardi moraju da se primijene u svim oblastima, a pluralizam poslodavačkog udruživanja i periodično preispitivanje reprezentativnosti su ključni evropski principi u ovoj oblasti", zaključuje se u saopštenju.

Bonus video: