Ministarstvu unutrašnjih poslova treba još 1.500 policijskih službenika

"U sektoru za borbu protiv kriminala imamo 61 odsto popunjenosti, policije opšte nadležnosti 58 odsto, granične policije 68 odsto, policije posebne namjene 67 i u najmanjem sektoru za finansijsko obavještajne poslove, imamo 82 odsto. Uprava policije ima ukupnu popunjenost od 67,5 odsto", kazao je ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović

28319 pregleda 36 reakcija 36 komentar(a)
Šaranović, Foto: Printscreen YouTube
Šaranović, Foto: Printscreen YouTube
Ažurirano: 17.08.2024. 20:42h

Poslanici su u Skupštini završili raspravu o izmjenama Zakona o unutrašnjim poslovima, kojima će između ostalog, olakšati procedure zapošljavanja u policijskoj službi koja ima velike kadrovske deficite.

Ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović je naglasio da su izmjene zakone potrebne jer u tom resoru postoje neki nedostaci, među njima činjenica da im fali 1.500 policijskih službenika. On je pojasnio da se izmjenama zakon precizira, da neće biti prostora za zloupotrebe te da će sve ići kroz proceduru javnih poziva.

Šaranovič je istakao da je starost službenika značajna i da zbog manjka kadra, mnogi imaju velike količine prekovremenih sati.

"U sektoru za borbu protiv kriminala imamo 61 odsto popunjenosti, policije opšte nadležnosti 58 odsto, granične policije 68 odsto, policije posebne namjene 67 i u najmanjem sektoru za finansijsko obavještajne poslove, imamo 82 odsto. Uprava policije ima ukupnu popunjenost od 67,5 odsto. Ukoliko ne pristupimo hitnom rješavanju ovog problema, u Beranama će zbog penzija, za manje od godinu dana ostati samo dva saobraćajna policajca", naveo je Šaranović.

Potpredsjednik Vlade Aleksa Bečić se osvrnuo na zabranu ulaska u Hrvatsku i naveo da će bez obzira, nastaviti da baštini dobro susjedske odnose.

Reforme se navodno izbjegavaju

Poslanik Demokratske partije socijalista (DPS) Jevto Eraković je problematizovao usklađenost ovog zakona sa pravnim tekovinama EU, naveo da je potrebno zaposliti policajce ali da je problematičan način na koji se to radi.

"Simptomatična je i hitnoća donošenja ovog zakona 15. avgusta u susret raspisanim lokalnim izborima u Podgorici i drugim sredinama, sigurno da ne predstavlja koincidenciju kao i za druge predložene zakone", naveo je Eraković je dodao da je Evropska komisija konstatovala da postoji problem u primjeni ovog zakona i izbjegavanja reformi, posebno u slučaju napredovanja službenika.

Istakao je da DPS neće dati podršku, jer vjeruju da proces nije dovoljno transparentan i da Uprava policije mora biti nezavisna. Njegov kolega Mihailo Anđušić je dodao da je skandalozno da se šef policije Zoran Brđanina tri puta vraća na tu funkciju, da su bezbjednosno stanje i situacija na putevima loši.

Šaranović je pojasnio da se ranije zapošljavalo bez javnih oglasa, po porodičnoj liniji, da to neće raditi, već će kao ministar pokretati javne pozive. Naveo je da se do sada službenici nisu provjerali u Upravi za ljudske resurse.

"Do rješenja se došlo sa najboljim pravnicima u Crnoj Gori, želimo da animiramo najbolje mlade ljude da budu policijski službenici. Odluku o izboru kandidata ne donosim ja, nego direktor Uprave policije. Poći ću sa funkcije ali će ostati normativni transparentni okvir, a kriminalci neće moći da budu kriminalci", istakao je Šaranović.

Poslanik Albunskog foruma Nikola Camaj istakao je da je riječ o važnim izmjenama zakona, da se mora otkloniti nepravda o zapošljavanju Albanaca i manjina u Upravu policije.

Poslanik Građanskog pokreta URA Filip Adžić je naveo da se poslednjih dana pokušavaju zaustaviti oni koji kritikuju činjenicu, da se neki od najvažnijih zakona, donose u sred avgusta.

Poslanik Nove srpske demokratije (NSD) Jovan Vučurović je istakao da riječ o velikom problemu koji se mora hitno riješiti, te da podržava ove izmjene zakona pa će podršku dati i taj klub. Podršku je najavio i lider Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević.

Iz Demokrata su naglasili da je bezbjednosni sektor do sada bio ugrožen, da su se neki od najviše rangiranih policijskih službenika bavili organizovanim kriminalom i korupcijom, da su poništavani tenderi za nabavke automobila na kojima nije učestvovala kompanija "Osmanagić", te da će izmjenama zakona svi zapošljavati kroz javni poziv i stroge provjere.

Poslanik Boris Bogdanović je istakao i da se kriminalci plaše organizovanog bezbjednosnog sektora.

Bogdanović
Bogdanovićfoto: Printscreen YouTube

Bonus video: