MF: Agencija S&P povećala kreditni rejting Crne Gore

"Unaprijeđena ocjena kreditnog rejtinga od renomirane međunarodne agencije, osim što predstavlja potvrdu stabilnosti javnih finansija i odgovorne ekonomske politike, uticaće i na bolji status države kod međunarodnih finansijskih institucija, sigurniji bankarski sektor, veću atraktivnost Crne Gore kao investicione destinacije i bolju pregovaračku poziciju u procesu pristupanja EU, kao najvažnijem spoljnopolitičkom cilju", saopštio je resor finansija

17102 pregleda 44 reakcija 21 komentar(a)
Ministar finansija Novica Vuković, Foto: Boris Pejović
Ministar finansija Novica Vuković, Foto: Boris Pejović

Agencija Standard & Poor’s (S&P) povećala je kreditni rejting Crne Gore sa B na B+, uz stabilne izglede, saopštilo je Ministarstvo finansija.

Kazali su da to predstavlja "svojevrsnu potvrdu uspješnosti" ekonomske politike Vlade, naročito imajući u vidu da je to drugo uzastopno poboljšanje ocjene kreditnog rejtinga za samo deset mjeseci. Prethodno su, podsjeća se, poboljšali izglede crnogorske ekonomije iz ''stabilnog'' u ''pozitivan'', u martu ove godine.

"Prema izvještaju ove agencije, ključni faktori za poboljšanje kreditnog rejtinga bili su značajno smanjenje javnog duga, snažan nominalni rast BDP-a, kao i kontinuirani napredak u strukturnim reformama koje prate proces pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji, uz poseban doprinos oporavka sektora turizma, koji je osigurao jaču poziciju Crne Gore u pogledu platnog bilansa", navodi MF.

Kazali su da u Ministarstvu finansija povećanje kreditnog rejtinga, kao jednog od najznačajnijih ekonomskih parametara države, doživljavaju priznanjem za uložene napore i ostvarene rezultate, ali i kao "podstrek posvećenom nastavku ekonomskog razvoja države i predstojećim reformama, čiji je vodeći cilj napredak i unaprjeđenje standarda građana, uz punu finansijsku stabilnost".

"Najnoviji izvještaj S&P pokazuje da je rejting Crne Gore podržan snažnim izgledima za rast zemlje, dugoročnim benefitima od strukturnih reformi u vezi sa procesom pristupanja EU i relativno niskim troškovima servisiranja duga", navodi se u saopštenju.

Kažu da su analitičari Agencije za kreditni rejting Standard & Poor’s ocijenili da se ključni ciljevi Vlade odnose na unaprjeđenje pregovora o pristupanju EU i intenziviranje borbe protiv korupcije, "što posebno ohrabruje budući da Crna Gora želi da opravda status prve naredne članice Evropske unije".

Izvještaj S&P, kažu iz resora finansija, pomoći će Crnoj Gori da unaprijedi imidž investicione destinacije, budući da je konstatovano i da trenutni projekti u sektoru nekretnina, energetike i ugostiteljstva nastavljaju da privlače kapital, podržavajući rast.

"Ohrabruje i očekivanje S&P da bi fiskalni rezultat mogao da nadmaši ciljeve koji su podržani faktorima kao što su potencijalno veći prihodi od turizma i dodatni grantovi EU koji prate proces pristupanja Crne Gore", dodaju.

Prognozira se i da će deficit budžeta u prosjeku iznositi tri odsto BDP-a do 2027. godine, što, kažu iz MF, implicira samo neznatno povećanje neto duga do 2027. godine. Troškovi otplate duga ostaju niski, dok su očekivanja da će izdaci za kamate u prosjeku iznositi blizu pet odsto prihoda.

Nastavak izgradnje dalje dionice auto-puta Bar-Boljare, ukazuju, u značajnoj mjeri će se finansirati grantovima i povlašćenim zajmovima od EU i međunarodnih finansijskih institucija, smanjujući pritisak na javne finansije.

Konstatovano je i da bankarski sektor u Crnoj Gori pokazuje snažnu likvidnost, ostajući stabilan i otporan, oslanjajući se pretežno na domaće depozite.

Drugo uzastopno poboljšanje ocjene kreditnog rejtinga, kao jednog od ključnih ekonomskih parametara, poručuje MF, predstavlja snažan pokazatelj "stabilnosti i napretka koji je Crna Gora ostvarila, naročito u domenu fiskalne politike i ekonomskih reformi".

"U konačnom, unaprijeđena ocjena kreditnog rejtinga od renomirane međunarodne agencije, osim što predstavlja potvrdu stabilnosti javnih finansija i odgovorne ekonomske politike, uticaće i na bolji status države kod međunarodnih finansijskih institucija, sigurniji bankarski sektor, veću atraktivnost Crne Gore kao investicione destinacije i bolju pregovaračku poziciju u procesu pristupanja EU, kao najvažnijem spoljnopolitičkom cilju", zaključuje se u saopštenju.

Bonus video: