Nesporazumi između stečajnog upravnika i bivših radnika "Vektre Jakić": Sporan rad u "Vektra Optelu"

Većini radnika osporio sam dio potraživanja i to na osnovu toga što su radili određeni period u firmi Vektra Optel, kazao je stečajni upravnik Dejan Keković

5381 pregleda 2 komentar(a)
Radnici Vektre Jakić na jednom od ranijih protesta, Foto: Goran Malidžan
Radnici Vektre Jakić na jednom od ranijih protesta, Foto: Goran Malidžan

Stečajni upravnik kompanije Vektra Jakić Dejan Keković osporio je dio potraživanja bivšim radnicima te drvoprerađivačke kompanije, što je izazvalo njihovo negodovanje, a mnogi su najavili i pokretanje sudskih sporova kako bi dokazali osnovanost svojih potraživanja.

Keković je juče Vijestima potvrdio da je umanjio dio dugovanja bivšim radnicma, te da je svakog od njih pisanim putem obavijestio o tome.

Keković je za stečajnog upravnika izabran 19. septembra, nakon što je prethodni stečajni upravnik Dragan Popović razriješen dužnost na lični zahtjev.

“Većini radnika osporio sam dio potraživanja i to na osnovu toga što su radili određeni period u firmi Vektra Optel. Ta firma je drugo pravno lice i ja nisam mogao da prihvatim potraživanja iz druge firme. Oni su ta potraživanja trebali da prijave u toj firmi”, rekao je Keković.

Pozvao je bivše radnike da pokrenu parnični postupak ukoliko smatraju da mogu dokazati svoje tvrdnje.

“Ne vidim razlog zašto ne bih priznao nečija osnovana potraživanja da ih ima u knjigama preduzeća. Ja sam dobio dokumentaciju iz računovodstva i na osnovu nje odlučujem. Ne mogu da priznam nešto što se ne poklapa sa dokumentacijom, a ne dostavi mi se neki dokaz za to”, rekao je Keković.

Osim dugovanja koja su se odnosila za ugovore u Vektri Optel, stečajni upravnik nije priznao ni potraživanja bivših radnika po osnovu prekovremenog rada i drugih osnova, jer ni tih podataka nije bilo u računovodstvenim knjigama Vektre Jakić.

Keković nije mogao da saopšti koliko iznose ukupna dugovanja bivšim radnicima Vektre Jakić.

150 miliona eura, prema nezvaničnim podacima Vijesti, do sada iznose prijavljena potraživanja

Predstavnik bivših radnika Žarko Mazalica tvrdi da je bivši stečajni upravnik bio priznao sva ta, sada sporna potraživanja.

Kaže da su radnicima potraživanjima smanjena od hiljadu do četiri hiljada eura.

“Do sada su četiri stečajna upravnika prošla kroz Vektru Jakić od uvođenja stečaja. Prva tri su odustala, dok je četvrti Keković prihvatio vođenje stečajnog postupka. Stečajni upravnik prije Kekovića Dragan Popović tražio je od obračunske službe da mu dostave iznos dugovanja prema radnicima i sve je prihvatio. Novi stečajni upravnik smanjio je dugovanja prema radnicima iz razloga što smo radili u Vektri Jakić a ugovore nam je vlasnik Dragan Brković davao na Vektru Optel, nekadašnju Vojnu fabriku koja postoji samo na papiru. To je radio kako bi izbjegao zakonsku obavezu da radnike koji su radili tri godine u Vektri Jakić ne bi primio na neodređeno vrijeme. Prebacivao bi ih ugovorom na Vektru Optel da bi izbjegao tu zakonsku obavezu”, rekao je Mazalica.

On je pozvao sve političare u Crnoj Gori, posebno premijera Milojka Spajića da se uključi u rješavanje problema Vektre Jakić i dugovanja prema radnicima.

“Spajić mi je u jednom razgovoru rekao da će riješiti problem Vektre Jakić, isplatiti radnike, uplatiti nam doprinose i pokrenuti proizvodnju. Od tada do danas ništa od toga nije urađeno”, rekao je Mazalica.

Kaže da su prema njegovim saznanjima ukupna potraživanja radnike oko 320.000 eura.

Proizvodnja u Vektri Jakić prekinuta je 12. decembra 2018, a stečaj u kompaniju uveden je krajem prošle godine na zahtjev Poreske uprave.

Mazalica tvrdi da je Brković radnicima ostao dužan od 15 do 40 zarada i da im nije uplaćivao radni staž četiri godine.

Prema nezvaničnim podacima Vijesti do sada su prijavljena potraživanja od preko 150 miliona eura.

Najveća potraživanja prijavila je OTP banka oko 113 miliona eura, a poreska uprava preko 13 miliona eura.

Potraživanja od Vektre Jakić između ostalih prijavila je i Opština Pljevlja, opštinska preduzeća Vodovod i Čistoća, Lovćen osiguranje, Vektor sistem sekjuriti, Elektroprivreda Crne Gore…

U Vektri Jakić zbog duga isključena je struja.

Bonus video: