"Plantaže" smanjile gubitak, a Budvanska rivijera profit

Rudnik uglja je za ovaj period imao profit od 3,3 miliona iako zbog pauze u TE nije imao prihode tri mjeseca

5483 pregleda 2 komentar(a)
Povećana vrijednost prodaje za 1,3 miliona eura: Plantaže, Foto: Luka Zekovic
Povećana vrijednost prodaje za 1,3 miliona eura: Plantaže, Foto: Luka Zekovic

“Plantaže” su za devet mjeseci ostvarile gubitak iz poslovanja od 1,1 milion eura, što je bolji rezultat nego u istom periodu lani kada je minus iznosio 4,4 miliona eura. Hotelska grupa “Budvanska rivijera” je za ovaj period ostvarila profit od 5,07 miliona što je za oko 300 hiljada slabiji rezultat nego lani. Ulcinjska rivijera, koja sada posluje samo od turističkog naselja Ada, ostvarila je profit od 385 hiljada, što je za svega hiljadu više nego za isti period prošle godine.

Rudnik uglja Pljevlja je za devet mjeseci, od kojih tri mjeseca nije imao prihod zbog remonta TE Pljevlja, osvario profit od 3,3 miliona eura, dok je lani kada je pauza u radu TE bila duplo kraća, ostvario dobit od 6,9 miliona eura.

Ovo pokazuju izvještaji o poslovanju ove četiri državne kompanije koji su objavljeni na sajtu Montenegroberze.

“Plantaže” su za ovih devet mjeseci imali prihode od prodaje u vrijednosti od 20 miliona eura što je za 1,3 miliona više nego lani u istom periodu.

Kao prihod je naveden rast vrijednosti zalihe gotovih proizvoda od 3,6 miliona eura, dok je prošle godine ova stavka imala negativnu vrijednost za 19,5 hiljada eura.

Troškovi poslovanja kompanije iznosili 15,1 milion eura i veću su za oko 700 hiljada, dok su rashodi za zarade i ostale lične prihode bili 9,4 miliona eura što je povećanje za 1,2 miliona.

Poslovni rezultat kompanije bio je negativan za 352 hiljade eura, dok je prošle godine iznosio minus od 3,5 miliona eura. Uz finansijski rashod za kamate i kursne razlike od 784 hiljade ostvaren konačni rezultat od 1,1 milion eura.

Akumulirani gubitak “Plantaža” iz ranijih godina iznosi 47 miliona eura, dok je ukupna vrijednost nekretnina i opreme kompanije procijenjena na 396 miliona eura.

Dugoročne obaveze kompanije i rezervisanja na kraju septembra iznosili su 9,8 miliona eura, odnosno za oko 2,5 miliona eura su manji nego lani na isti dan. Istovremeno su dugoročne obaveze povećane sa prošlogodišnjih 31 milion na 34,2 miliona.

Državna hotelska grupacija “Budvanska rivijera”, koja ima šest hotela u Budvi i Petrovcu sa 3,8 hiljada kreveta, ostvarila je prihod za ovih devet mjeseci od 22,3 miliona eura, što je za 1,2 miliona ili šest odsto više negu u istom periodu prošle godine.

Kompanija je imala druge poslovne prihode od 900 hiljada eura, što je po ovoj stavci povećanje od 50 hiljada eura.

Poslovni troškovi kompanije iznosili su 10,5 miliona eura i za oko 800 hiljada su veći nego lani, dok su rashodi za zarade i druga primanja zaposlenih povećani sa prošlogodišnjih 6,6 na ovogodišnjih 7,2 miliona eura.

Neraspoređena dobit ove kompanije na kraju septembra iznosila je 6,8 miliona eura, dok procijenjena vrijednost njenih nekretnina i opreme iznosi 187 miliona eura.

Dugoročne obaveze i rezervisanja vrijede 13,5 miliona eura, što je za 1,2 miliona više, dok su kratkoročne ostale na istom nivou od 3,7 miliona eura.

Državni Rudnik uglja Pljevlja za ovih devet mjeseci imao je prihode od prodaje od 43,06 miliona i za oko pet miliona su manji nego lani, zbog duže pauze u radu Termoelektrane i manjeg izvoza uglja u Srbiju.

Troškovi poslovanja bili su 21,15 miliona eura, za oko 850 hiljada eura manji, a troškovi za zarade za ovih devet mjeseci iznosili su 18,41 milion eura, što je za oko 300 hiljada manje nego lani u istom periodu.

Ukupna akumulirana dobit Rudnika na kraju septembra iznosila je 44,5 miliona eura, dok je u blagajni u kešu bila 6,6 miliona eura. Dugoročne obaveze i rezervisanja na kraju septembra su iznosile 16,3 miliona eura, i za 2,2 miliona su manje, a kratkoročne su vrijedile 13,3 miliona i bila su niže za 1,7 miliona.

Ulcinjska rivijera, kojoj je ostala samo Ada, ima profit od 385 hiljada

“Ulcinjska rivijera”, kojoj je nakon izuzimanja dva hotela koje je 2017. godine država dala u zakup na 30 godine grupaciji “Karisma”, ostala samo na turističkom naselju na Adi Bojani, imala je ukupne prihode od 1,8 miliona eura što je za oko 250 hiljada bolji rezultat nego lani u istom periodu.

Troškovi poslovanja povećani su sa 614 na 800 hiljada eura, a rashodi za zarade sa 597 na 668 hiljada eura.

Poslovni rezultat bio je 392 hiljade eura, nepunu hiljadu manji nego lani. Ostali rashod iznosio je četiri hiljada, ali kako je prošle godine bio 7,9 hiljada, konačni neto profit za ovaj period iznosi 385 hiljada i za nepunu hiljadu je bolji nego lani.

Bonus video: