Uplatio milion za „Vektru”, sada čeka sud

Vlasnik “Ellena group” Danilo Matijašević kazao da je uplatio 1,03 miliona eura za plate i doprinose radnika “Vektra Boke”

50324 pregleda 13 komentar(a)
Matijašević tvrdi da dio radnika sada može u penziju: Hotel Plaža, Foto: Biljana Matijasevic
Matijašević tvrdi da dio radnika sada može u penziju: Hotel Plaža, Foto: Biljana Matijasevic

Kompanija “Ellena group” je uplatila Poreskoj upravi 1,03 miliona eura namijenjenih kroz plan reorganizacije za “Vektra Boku”, čime su isplaćeni porezi i doprinosi za radnike pa bi neki od njih mogli i u penziju.

To je “Vijestima” juče potvrdio vlasnik firme “Ellena group” Danilo Matijašević. On je pojasnio da je ovo prva isplata, da planira još jednu do 2025. godine od 600.000 eura za neto plate bivših zaposlenih, i rješenje po sporu u Osnovnom sudu u Herceg Novom pokrenutom 2019. godine zbog dvije zarade.

“Ellena group” iz Herceg Novog je početkom aprila postala vlasnik 33 odsto akcija u “Vektra Boki”, koje je platila po četiri centa, odnosno 350 hiljada eura za ukupan paket akcija. Ostatak akcija je u vlasništvu bivše kompanije Dragana Brkovića ”Vektra Montenegro”, koja je u stečaju od početka 2021. godine. Poreska uprava od 2021. pokušava da uvede stečaj u “Vektra Boku” zbog kršenja plana reorganizacije.

“Poreskoj upravi je plaćeno 1,03 miliona eura iz plana reorganizacije, i sada radnici mogu da povežu radni staž a dio njih ode i u penziju, jer novac ide na poreze i doprinose. Ako bude stečaja, uplaćeni novac će mi biti vraćen a ako se Poreska uprava požali Apelacionom sudu na eventualnu presudu Privrednog, novac može da naplati za devet dana”, naglasio je on i dodao da sada ne mogu ništa, bez da čekaju odluku Privrednog suda.

Matijašević je “Vijestima” tokom prošlog vikenda kazao da će po njegovim saznanjima Privredni sud uvesti stečaj u “Vektra Boku” u toku ove sedmice, pa je apelovao na predsjednika tog suda Mladena Grdinića i sudiju Nemanju Popovića da to ne čine. On je obećao da će država od isplata koje planira, dobiti ukupno sedam miliona eura, a najavio je i da želi otvaranje hotela “Plaža” sa 300 kreveta.

Hotelsko turističko preduzeće (HTP) “Boka” je u decembru 2007. godine privatizovala Brkovićeva kompanija “Vektra Montenegro”, koja je kao prvorangirani ponuđač dobila državni paket 59,4 odsto akcija za 22 miliona eura, uz obavezu da u naredne tri godine investira 50 miliona eura. Brković je prije toga sa svojom drugom firmom “Vektra investments” od mađarskih kompanija kupio udio od 33 odsto akcija, i ime kompanije promijenio u “Vektra Boka”. On je tada najavljivao i gradnju 200 hiljada kvadrata novih hotelskih kapaciteta i investicije od 360 miliona.

Nakon toga su uslijedile godine velikih problema za kompaniju, veliki dio imovine je založen za kredite, dok planiranih investicija nije bilo. Vlasnik se pravdao sporovima sa opštinom i državom zbog urbanističkih planova. Veliki dio imovine “Boke” je u međuvremenu rasprodat ili zaplijenjen.

Brkovića, njegove sinove Borisa i Bojana i izvršnog direktora kompanije “Vektra” Milića Popovića, tereti i Specijalno tužilaštvo da su preduzeće HTP “Boka” prilikom privatizacije i reorganizacije oštetili za 5.075.346 eura. Konkretno, da su u periodu od septembra 2017. do decembra 2019. godine počinili produžena krivična djela zloupotrebe ovlašćenja u privredi i zloupotrebe ovlašćenja u privredi putem pomaganja i krivična djela pranje novca i pranje novca putem pomaganja.

Vanredna Skupština akcionara “Vektra Boke” je sredinom juna imenovala i novi Odbor direktora, u kojem su sada Radovan Samardžić, Vladimir Čović i Danilo Matijašević. Iz Odbora su tada jednoglasno razriješeni Dragan i Bojan Brković, kao i član uprave Milić Popović.

Bonus video: