Rezime turističke sezone u Ulcinju: Gostiju manje, dominiraju privatni smještaj i kampovi

Direktor lokalne Turističke organizacije Ćazim Hodžić kaže da je sezona bila relativno dobra, ali ne i onakva kako su se nadali...

26448 pregleda 21 reakcija 21 komentar(a)
Puno smo uradili na pripremi sezone: Hodžić, Foto: Privatna arhiva
Puno smo uradili na pripremi sezone: Hodžić, Foto: Privatna arhiva

Osim toga što je Ulcinj proteklog ljeta imao slabiju posjetu nego lani i po običaju muku mučio sa hroničnim gužvama u saobraćaju, nedostatkom parkinga i nedovoljnim brojem velikih hotela sa četiri ili pet zvjezdica, sezonu su obilježili luksuzni kapaciteti u privatnom smještaju i kamping turizam koji je u naletu u zadnjih nekoliko godina.

To je rezime sezone u Ulcinju, koja se zbog manjeg broja gostiju i noćenja od očekivanog, kao ni u ostalim primorskim gradovima, neće dugo pamtiti.

Direktor lokalne Turističke organizacije(TO) Ćazim Hodžić kazao je da se vrijedno radilo na promociji, ali i da kretanja na globalnom turističkom tržištu nijesu išla na ruku Ulcinju, Crnoj Gori, ali ni regionu.

Ulcinj je ostvario skoro 1,6 miliona noćenja, što je za oko 14 odsto manje nego lani.

“Kad sumiramo sve rezultate sezone na izmaku možemo konstatovati da je u datim okolnostima sezona bila relativno dobra, ali svakako to nije ono što smo mi očekivali i ono za šta smo se borili i zalagali od početka godine”, ocijenio je Hodžić za “Vijesti”.

“Vijesti” su juče objavile da su prihodi od turizma za prvih devet mjeseci iznosili nešto više od 1,3 milijarde eura, što je za 3,64 odsto, odnosno 50 miliona, manje nego u istom periodu prošle godine.

Privatni smještaj nadomješćuje nedostataka hotela

Hodžić je potvrdio da Ulcinj, ipak, već godinama prednjači kada je riječ o privatnom smještaju i da je najjužnija opština u posljednje vrijeme prepoznata i kao top kamping destinacija.

“Ulcinj nažalost ne može da se pohvali velikim brojem hotelskih smještajnih kapaciteti sa 4 i 5 zvjezdica kao neki drugi gradovi u Crnoj Gori, ali zato nudi veliki izbor privatnih kuća i luksuznih vila i apartmana. Tako da već dugi niz godina Ulcinj prednjači sa privatnim smještajem i možemo reći da tim dopunjujemo prazninu usljed nedostatka hotela. Takođe, sa druge strane sve više stranih gostiju odlučuje da kampuje u Crnoj Gori, a među top kamping destinacijama spada i Ulcinjska rivijera”.

Velika plaža
Velika plažafoto: Samir Adrović

Hodžić navodi da Ulcinj ima nekoliko kampova i da ih uglavnom posjećuju strani gosti:

“Oni su, kako nam pričaju, oduševljeni netaknutom ljepotom i gradom koji ima najbolje uređena kupališta i tvrdim da trenutno imamo najbolju ponudu, ne samo u zemlji nego u cijelom regionu kada su kampovi u pitanju”.

Napomenuo je da su toku procedure oko početka novih investicija, poput gradnje velikih luksuznih hotela sa 4 i 5 zvijezdica, što će, kako je naveo, puno uticati na produženje turističke sezone, ali i na sveukupno poboljšanje turističke ponude.

Dodao je i da je danas preko interneta i raznih sajtova, kao što je booking, svima dostupan uvid u privatni i hotelski smještaj u Ulcinju.

TO je, kako je istakao, muktrpno i marljivo radio na promociji ulcinjskog turističkog proizvoda.

“Ulcinj sa svojim izuzetnim prirodnim faktorima, čistim i bistrim morem, ljekovitim pješčanim plažama, sumpornom mineralnom vodom, ljekovitim blatom, morskom soli i njenim matičnim lužinama, blagom nadražajnom primorskom klimom, prirodno je lječilište izuzetnih osobina, poznato u svijetu. Imamo i Šasko jezero, rijeku Bojanu, stare gradove Ulcinj i Šas, Maslinadu sa najvećim kompleksom starih maslina na Jadranu, široko, plodno zaleđe, gdje se proizvodi organska hrana, izvrsnu kuhinju… Zato i mislim da je Ulcinj najveća razvojna šansa Crne Gore”.

Značaj turizma ne može se precijeniti

Govoreći o Velikoj plaži, Hodžić je podsjetio da pješčana obala duga 12 kilometara veliki razvojni resurs i da je posljednjih godina postala idealna destinacija za vodene sportove.

“Duga pješčana plaža i plitko more pružaju idealne uslove za turiste koje žele uživati u sportskim disciplinama kao što su kitesurfing i windsurfing. Pored toga, ova plaža je idealna za porodične odmore, za sve one koje žele uživati u dobroj muzici, ali i prelijepim zalascima sunca”.

Podsjetio je da je Ulcinj poznat i po zdravstvenom turizmu.

“Borova šuma je pogodna za liječenje astme, a imamo i žensku plažu koja je jedinstvena u Evropi zbog izvora sumporne vode koji dokazano dosta utiče i pomaže u liječenju mnogih zdravstvenih problema. Svakako, ponuda se upotpunjuje zdravom hranom i ukusnim domaćim proizvodima. Promociju svega navedenog TO radi tokom cijele godine kako putem nastupa na sajamskim berzama, tako i preko određenih kanala marketinga, studijskih grupa novinara i turoperatora, kao i putem određenih radionica i sastanaka...”

Ocijenio je da se značaj turizma za Ulcinj i za Crnu Goru ne može precijeniti.

“Turizam se odnosi na svaki aspekt našeg društva. Utiče na razvoj privrede, životni standard i način života građana, podstiče otvaranje novih radnih mjesta i opšti prosperitet”.

Krenulo dobro, vrijeme zakazalo

Govoreći o ovogodišnjoj sezoni, Hodžić je podsjetio na maksimu da svi koji jednom posjete Ulcinj, izraze želju da opet dođu.

TO, dodao je, trudi se da svake godine ponudu obogati brojnim aktivnostima, zabavno-kulturnim događajima i manifestacijama.

“Kada je ova sezona u pitanju, možemo reći da je u junu krenula dobro, dok je u prvoj polovini jula malo kasnila. Nastavljena je odlično u avgustu i dobro počela u septembru, dok nijesu nastupili kišoviti i hladni dani, što je neubičajeno za to vrijeme godine”.

Napomenuo je da je TO uložio velike napore da sezona bude uspješna.

“Na kraju, možemo reći da smo zadovoljni onim sto smo radili, ali ostajemo pri tome da uvijek može bolje. Zadatak svakog TO jeste promovisanje turističke ponude grada na najbolji mogući način, počevši od sajamskih aktivnosti, brojnih manifestacija i svih onih aktivnosti koji na neki način utiču na promovisanje i kampanju turističke ponude”.

Dodao je da su pored sajmova koji su, kako je ocijenio, jedan od prioritenih zadataka turističke promocije, i razne manifestacije takođe dio programa rada TO.

“Ove turističke sezone smo se zaista fokusirali na organizovanju brojnih kulturno-zabavnih manifestacija koje su počele od 1. maja, kada smo organizovali tradicionalnu manifestaciju ‘Svi za turizam’ i tim zvanično otvorili ljetnju turističku sezonu.

Imali smo koncert poznate estradne umjetnice Džejle Ramović, a tokom ljetnje sezone imali smo Pranvera ne Ane te Malit, Old timer fest, Sajam knjiga, Bojanovanje, Kalimeru poetike, Dane lubenice, Motoskup, Dane bamija. U septembru smo organizovali Koloniju umjetnika, a u oktobru imali Ulcinjski mundijal prijateljstva, podržan od svih građana i institucija, a na inicijativu našeg poznatog privrednika Pavla Pepđonovića. Zadnji vikend oktobra bio je rezervisan za Jesenju korpu”.

U toku predesezone i sezone, TO je ugostio novinare iz Njemačke, Kosova, Srbije, a bila je i domaćin studijskoj grupi iz Češke. Nacionalna Turistička organizacija bila je domaćin DRV fvw Destination Forum-u, koji je održan u Crnoj Gori od 27. maja do 1. juna.

“Taj prestižni događaj, koji okuplja ključne donosioce odluka njemačke turističke industrije, predstavlja izuzetnu priliku za promociju jedinstvenih akcija, iskustva i noviteta Crne Gore. Kao lokalna TO, pružili smo značajnu podršku u organizaciji posjete, a kreiran je i program obilaska naše opštine. Tokom boravka u Ulcinju 28. maja, predstavnici turoperatora su obišli Valdanos, Stari grad Ulcinj, Borovu šumu, Veliku plažu i Adu Bojanu, kao i Ulcinjsku solanu”.

Hodžić je izrazio zadovoljstvo registrovanjem prvog planinarskog kluba u Ulcinja, u čemu je TO imao značajnu ulogu.

“Već se krenulo sa čišćenjem i trenutno se radi na signalizaciji dvije rute za ovu godinu”.

Noćenja za 14 odsto manje, prednjačili turisti sa Kosova, iz Srbije i BiH

Do 1. novembra ostvareno je ukupno 284.398 dolazaka i 1.529.651 noćenja, odnosno 12 odsto i 14 odsto manje nego lani. Od ukupnog broja noćenja, 94,9 odsto ostvarili su strani turisti.

Najviše je bilo turista sa Kosova (27 odsto), Srbije (16), Bosne i Hercegovine (16), Njemačke (10), Makedonije (4), Albanije (4), Poljske (3), Švajcarske, Mađarske i Rusije po dva odsto, te Švedske, Austrije i Rumunije sa po jedan procenat.

Stari problemi za nove noćne more

Prenatrpenost i velike gužve u saobraćaju, kolone putničkih vozila, nedostatak parking prostora u gradu, povećana potrošnja vode i energije što može izazvati pritisak na lokalnu infratrukturu, nedostatak radne snage jer mnoge turističke destinacije zavise od sezonskog zapošljavanja i to može dovesti do problema sa kvalitetom usluge... To su, kazao je Hodžić, najčešći poroblemi sa kojima Ulcinj kuburi tokom sezone.

“To je odlika svih malih primorskih destinacija sa velikim brojem gostiju u toku ljetnje sezone. Sve to ne zaobilazi ni nas”.

Ponovio je da problem sivog tržišta, sa akcentom na prijavljivanje gostiju, utiče na normalno odvijanje turističke sezone.

“TO bez veće podrške države, ali i lokalne samouprave, ne može ništa da uradi u tom smjeru, ali pokušavamo na sve načine da utičemo na smanjenje sivog tržišta, kako putem raznih sastanaka tako i u saradnji sa svim nadležnim instutucijama. Inspekcije treba više da doprinosu regularnosti turističkog tržišta. Veoma važno je uticati na svijest građana, uz razne aktivnosti i programe, a to sve u saradnji sa Ministarstvom turizma, inspekcijama i naravno lokalnom samoupravom”.

Sa druge strane, naveo je, pojedini vlasnici privatnog smještaja još nijesu shvatili funkciju i namjenu boravišne takse i to da je plaćanje obavezno.

“Sigurni smo da ćemo za sljedeću godinu imati koordinaciju i na vrijeme preduzeti sve potrebne mjere u saradnji sa Opštinom za rad turističkih inspekcija”.

Bonus video: