Odbor direktora Instituta Igalo je usvojio plan restrukturiranja i to većinom glasova, saznaju "Vijesti" nezvanično iz Vlade.
Od dva predstavnika manjinskih akcionara, jedan je glasao za usvajanje plana.
Plan predviđa prodaju prve faze Instituta Igalo, nakon čega bi se od tog novca i sa dodatnim kreditom rekonstruisala druga faza i dovela do nivoa od četiri zvjezdice. Prva faza bi se prodala za 28,25 miliona, a kredit bi se uzeo u vrijednosti od 14,46 miliona. Nakon prodaje objekata odradilo bi se pretvaranje prava korišćenja u pravo svojine nad zemljištem.
Odbor direktora je sa četiri glasa za i jednim protiv donio odluku da se Skupština akcionara održi 9. januara 2025, kada će biti donijeta konačna odluka o Planu restrukturiranja, prenosi RTHN.
Predsjednik Odbora direktora Instituta, Predrag Dragojlović, smatra da oko Plana postoji dosta prostora za dijalog.
"Plan restrukturiranja je takav da mora biti usvojen u svom izvornom obliku. Mislim da o tome postoji prostor za razgovor, ali to nije na Odboru direktora, već na vlasnicima kapitala. Pregovora može da bude, ali sastanak Odbora direktora neće biti sa ovom temom. Mi smo usvojili Plan restrukturiranja i kao takav on će biti predat Skupštini akcionara na usvajanje".
Vlasnik jednog dijela akcija, Žarko Rakčević ponudio je drugačiji plan, koji ne uključuje prodaju imovine, ali Dragojlović nije želio da komentariše.
"U ovom trenutku razgovaramo samo o Planu restrukturiranja. Što se tiče tog plana koji predlaže manjinski akcionar, odnosno akcionar sa značajnim brojem akcija, to je zapravo pitanje za njega. Kada budemo znali sadržaj tog plana, moguće je da se opredjelimo prema njemu".
Predstavnik manjinskog akcionara, kompanije Vile Oliva, Petar Rakčević, kazao je da su spremni da urade sve da Institut ne ode u stečaj ali se protive prodaji imovine.
On je rekao da dijele viziju Vlade da je neupitno poslovanje Instituta sa projektovanim pragom rentabilnosti od 13,5 miliona prometa, uz nove cijene za fondovske pacijente i minimumom od 100.000 noćenja pacijenata preko Fonda zdravstva. Ističe da su najveći problemi Instituta, obaveze iz prethodnog perioda koje iznose oko 26 miliona eura.
"Mi imamo saglasnost da se taj iznos, kroz dokapitalizaciju mora obezbjediti Institutu, kako bi nastavio da funkcioniše. Da li će to biti kroz naveden Plan restrukturiranja ili će manjinsk akcionar izaći sa dopunom dnevnog reda, ili sazivanjem neke nove Skupštine akcionara u kojoj će tačka dnevnog reda biti otvorena dokapitalizacija za sve dugove Instituta, ostaje da se vidi. Definitivno ostaje spremnost manjinskog akcionara Vile Olive da učestvuje u otplati duga Instituta, u omjeru 2/3 država na spram 1/3, ukoliko ostali manjinski akcionari ne budu htjeli da učestvuju", kazao je Rakčević.
Istakao je da postoji spremnost manjinskog akcionara Vila Oliva da u saradnji sa bankama, obezbijedi i cjelokupan iznos od 25 miliona eura za dokapitalizaciju Instituta.
Rakčević je kazao da se ne slažu u dijelu dalje primjene Plana restrukturiranja.
"Jedno je ulaganje u drugu fazu koje iznosi 70 miliona eura, za koje smatramo da su predimenzionirana u odnosu na veličinu objekta i broj soba, i ako se bude striktno pridržavalo plana učešće Instituta je 40 miliona eura, koje bi u ovom trenutku podrazumjevalo prodaju Prve faze, Dječijeg odeljenja, E odeljenja i solitera".
Plan predviđa otkup akcija od manjinskih akcionara ukoliko oni žele, a Rakčević je ponovio da je vlasnik Vila Oliva spreman da za dvostruko višu cijenu od one koja je njemu nuđena, otkupi državni paket akcija.
Ponavlja da su spremni da učine sve da Institut ne ode u stečaj, ali i da ima dosta prostora za dalje razgovore.
Izvršni direktor Instituta Zoran Kovačević kazao da je nakon sjednice ohrabren činjenicom da je Odbor direktora danas većinski sa četiri glasa za i jednim protiv usvojio odluku da se Skupština akcionara vezana za usvajanje plana restrukturiranja Instituta zakaže za 9. januar 2025, prenosi RTHN.
"Nadamo se da će s obzirom na nedostatak vremena i ukupnu situaciju u kojoj se Institut nalazi do 9. januara vlasnici uspjeti da postignu dogovor da taj Plan restrukturiranja bude usvojen i da investicije koje on predviđa i rješavanje dugova koje on pod broj jedan predviđa, budu u rokovima koji su određeni Planom restrukturiranja. To obezbjeđuje život Institutu Igalo".
Kovačević je kazao da izmiruju redovne zarade zaposlenima u skladu sa novim Kolektivnim ugovorom koji je usklađen sa Granskim kolektivnim ugovorom zdravstva, međutim, ne izmiruju se obaveze prema ostalim dobavljačima kojima se, kako je rekao, neizmjerno zahvaljuje na pokazanom strpljenju i što nisu blokirali Institut i samim tim ga uveli u stečaj.
"Vjerujem da i oni svi nestrpljivo očekuju usvajanje Plana restrukturiranja i podmirenje obaveza. Mi ne izmirujemo obaveze doprinosa što uslovljava probleme nekim zaposlenima koji odlaze u penziju oko regulisanja statusa. Tako da i dio zaposlenih koji su otišli u penziju čeka na regulisanje tih obaveza i početak primanja penzije".
Kovačević je istakao da iznos od 25 miliona duga koji je u sadržaju različit što prema državi, što prema povjeriocima, Institut treba da riješi u najkraćem periodu uz tekuću likvidnost koja će biti uspostavljena prvenstveno zahvaljujući državi koja je "poslije dugo godina odobrila značajnu cijenu za fondovske pacijente koja je u ovom slučaju održiva".
Bonus video: