Vlada do juče nije predala Specijalnom državnom tužilaštvu (SDT) dokumentaciju u vezi sa projektom gradnje hotela “Magnum” u Kolašinu, uprkos najavama da će to učiniti još 2. decembra, saopšteno je “Vijestima” iz nezvaničnih izvora.
Iz raspoložive dokumentacije i svedoičenja neposrednih aktera može se, međutim zaključiti da postoje ogromne nejasnoće I to ne samo o bankarskoj garanciji, već i o samom postupku uvršćivanja izgradnje hotel “Magnum” u projekat ekonomskog državljanstva.
Iz izvršne vlasti su 2. decembra neslužbeno saopštili da su se na taj korak odlučili nakon što su ustanovili da je investitor dostavilo lažnu bankarsku garanciju na 2.500.000 eura.
Iz Ministarstva regionalno-investicionog razvoja, kojim rukovodi ministar Ernad Suljević, zvanično su “Vijestima” kazali da će to uraditi do kraja ove nedjelje, kao i da je ovaj projekat skinut sa liste razvojnih projekata.
Kompanija “Magnum Development” obavezala se da će taj posao u okviru projekta ekonomskog državljanstva okončati do 30. oktobra 2024. godine, što nije učinjeno.
Pokriće za to im je bila, ispostaviće se, lažna garancija od italijanske banke “Credit Agricole” od 2,5 miliona eura. Rok za aktiviranje garancije istekao je 1. decembra. Banka je u odgovoru Abasadi Crne Gore u Rimu kazala da joj “Magnum Development” nije bio klijent.
Iz Ministarstva investicionog razvoja nijesu precizirali da li se prema zakonu i drugim aktima mora provjeriti validnost garancije koja je priložena prije nego se ona prihvati i čija je obaveza u Vladi da to uradi.
Ova garancija je dostavljena zvanično 21. decembra 2021. godine Ministarstvu ekonomskog razvoja, kojim je tada rukovodio aktuelni predsjednik države Jakov Milatović, čiji resor nije uvrstio ovaj projekat na listu onih za koje se može dobiti crnogorski pasoš.
Iz kompanije “Magnum Development” tvrde da je validnost garancije Ministarstvo ekonomskog razvoja provjerilo kod banke 23. decembra 2021. godine.
“Advokatski tim koji smo angažovali prethodnih dana, predao je danas 4. 12. 2024. godine podnesak SDT-u i na njihov zahtjev staviće na raspolaganje kompletnu dokumentaciju koja se nalazi u posjedu “Magnum Developmenta” u cilju pravovremenog i efikasnog vođenja postupka i utvrđivanja svih relevantnih činjenica”, rečeno je juče iz kompanije čiji je vlasnik Veselin Bečanović.
“Lično sam savjetovao ministra da se ovaj projekat ne može prihvatiti iz više razloga, sa čim su bili saglasni i resorni direktor direktorata i državna sekretarka za turizam”, istakao je za “Vijesti” poslanik Pokreta “Evropa Sad” Vasilije Čarapić koji je bio pravni savjetnik Milatovića tada u ministarstvu.
Završetak hotela zavisi samo od investitora
Nadležni nisu zvanično odgovorili na pitanja Vijesti - da li je formiran predmet povodom lažne bankarske garancije i šta je do sada utvrđeno...
“Da li Uprava policije, po nalogu bilo kojeg tužilaštva, postupa, odnosno provjerava poslovanje firme koja je planirala gradnju hotela Magnum Development u Kolašinu, a nakon što je, kako tvrde iz Vlade, utvrđeno da je ta firma dostavila lažnu bankarsku garanciju na iznos od 2.500.000 eura... Šta je do sada preduzeto u tom predmetu”, pitanja su Upravi policije koja su ostala bez odgovora.
Iz Ministarstva investiciono regionalnog razvoja su kazali da je ovaj hotel Vlada 19. novembra isključila sa liste razvojnih projekata u oblasti turizma
“Svi dalji planovi i ishodi koji se odnose na ovaj hotel, u dijelu dalje investicije i završetka objekta, isključivo zavise od investitora. Isključenjem sa Liste razvojnih projekata u oblasti turizma, projekat nije više u fokusu ovog Ministarstva”, kazali su iz ministarstva.
Iz ovog resora su pojasnili da je javnim pozivom za iskazivanje interesovanja za kvalifikovanje projekata na Listu razvojnih projekata u oblastu turizma bila definisana obaveza investitora da “uz prethodnu saglasnost Ministarstva, nakon objave na Listu razvojnih projekata angažuje nezavisnog kontrolora koji će pratiti realizaciju razvojnog projekta u skladu sa Biznis planom i na polugodišnjem nivou izvještava Ministarstvo, odnosno Vladu o statusu realizacije.
“Vlada kroz Izvještaje nezavisnog kontrolora prati realizaciju razvojnih projekta i u slučaju neispunjavanja obaveza upućuje urgenciju u vezi sa intenziviranjem planirane dinamike realizacije projekta. U slučaju da se kroz naredne izvještaje nezavisnog kontrolora utvrdi da se radovi ne sprovode u skladu sa Dinamičkim planom, Vlada ima pravo da pokrene naplatu bankarske garancije”, pojasnili su iz Ministarstva.
“Vijesti” su ovaj resor pitale da li se prema zakonu i drugim aktima mora provjeriti validnost garancija koja je priložena prije nego se ona prihvati i čija je obaveza u Vladi da to uradi - ministarstva finansija ili ministarstva koje vodi projekat, ali je izbjegnuto da se direktno odgovori na to pitanje. Navedeno je da se garancija dostavlja shodno Javnom pozivu i Odluci za sticanje crnogorskog pasoša.
“Investitori su neopozive bankarske garancije dostavljali na dobrovoljnoj osnovi, a u skladu sa odredbama Javnog poziva i na taj način su prihvatali odredbe iz Odluke. Ističemo da svaki organ radi u skladu sa svojim procedurama (dopisima, upitima i sl)”, kazali su iz ovog resora.
Dostavljanje garancije je definisano u članu11 stav 1 tačka 3 odluke za sticanje crnogorskog pasoša kroz program ekonomskog državljanstva
Čarapić: Lista projekata zaključana u decembru 2021.
Iz Ministarstva su saopštili da je u okviru projekta gradnje hotela “Magnum” koji je na Listi razvojnih projekata uvršten 17. 6. 2022. godine podnijet jedan zahtjev za pasoš koji je odboren 20. maja 2024. godine.
“Vijesti” su o slučaju “Magnum Developmenta” pitale i aktuelnog poslanika Pokreta Evropa sad Vasilija Čarapića, koji je bio pravni savjetnik u Ministarstvu ekonomskog razvoja kad je ova garancija dostavljena 2021. godine.
“Kao pravni savjetnik Jakova Milatovića za vrijeme kada je on bio ministar ekonomskog razvoja u 42. Vladi za potrebe ministra sam obavljao najkompleksnije pravne poslove u ministarstvu, a između ostalog sam ga savjetovao i po pitanju projekta ekonomskog državljanstva. Napominjem da je program ekonomskog državljanstva pratio poseban direktorat u Ministarstvu, ali sam ja po nalogu ministra pratio i ovu materiju. U vremenu kada je na čelu resora bio Milatović, ključna izmjena koja se ticala programa ekonomskog državljanstva, a na kojoj sam ja lično radio, odnosila se na izmjenu Odluke o ekonomskom državljanstvu kojom se, na osnovu detaljne analize, produžio rok važenja programa i kojom su izmijenjeni uslovi programa - dodata je obaveza da se uz prijavu uplati dodatnih 100.000 eura na račun Fonda za inovacije, a od svih investitora u postojeće projekte je traženo da dostave novu garanciju za realizaciju projekta u iznosu od 2,5 miliona, odnosno 7,5 miliona eura, kao uslov ostanka u programu. Sve nove garancije morale su po prijemu biti provjerene kroz SWIFT da bi bile odobrene. Ovo je samim tim i značilo da je lista projekata zaključana i da se ona nakon 31.12. 2021. godine mogla samo korigovati u pravcu brisanja programa sa liste, ali ne i dodavanja novih”, pojasnio je Čarapić.
Prema njegovim riječima u to vrijeme, do 31. 12. 2021. godine projekat kompanije “Magnum Development” nije uvršten u program ekonomskog državljanstva jer nije ispunjavao kriterijume.
“A, ja sam lično savjetovao ministra da se ovaj projekat ne može prihvatiti iz više razloga, sa čim su bili saglasni i resorni direktor direktorata i državna sekretarka za turizam. Nakon izmjena Odluke o ekonomskom državljanstvu od 30. 12. 2021. godine ovaj projekat se formalno i nije mogao uvrstiti na listu razvojnih projekata, iako sam upoznat da su investitori to tražili. Iz ovog razloga nisam vršio uvid u dokumentaciju koja je pratila njihovu prijavu na program, izuzev biznis plana za koji sam smatrao da je nerealan. Posljednja aktivnost 42. Vlade koja se tiče programa ekonomskog državljanstva, a na kojoj sam i ja radio, bila je u martu 2022. godine, kada je sa liste razvojnih projekata izbrisano 6 projekata, što zbog nedostavljanja garancije po novim uslovima, što zbog procjene da se pojedini projekti uopšte ne realizuju. Nakon ovoga nisam učestvovao u bilo kakvim aktivnostima kada je u pitanju ovaj program, a naročito ne u aktivnostima 43. Vlade, koja je kao dio sopstvene politike promijenila Odluku o ekonomskom državljanstvu koju je donijela 42. Vlada i 17. juna 2022. godine dozvolila da se projekat kompanije Magnum Development upiše na listu razvojnih projekata, iako je prethodna Vlada to odbila da uradi”, kazao je Čarapić.
Ministar ekonomskog razvoja u 43. Vladi je bio Goran Đurović (URA) koji je, kako je pojasnio Čarapić doveo svog pravnog savjetnika, dok on odlazi iz ministarstva u junu 2022. godine.
On je naglasio da je vrijeme pokazalo da je inicijalna procjena koju je kao savjetnik ministra imao o projektu “Magnum Development” bila ispravna, te da su odluke 42. Vlade kada je u pitanju bio program ekonomskog državljanstva bile dobro odmjerene.
“S druge strane, radnje tadašnjeg ministra Gorana Đurovića i premijera Dritana Abazovića su bile nepromišljene i sumnjive, što najbolje oslikava upravo slučaj sa lažnom garancijom za projekat “Magnum Development”. Pozivam tužilaštvo da podrobno ispita ovaj slučaj i krivičnu odgovornost svih u lancu donošenja da se ovaj projekat uvrsti na listu razvojnih projekata, uz naravno krivičnu odgovornost investitora koji je dostavio lažnu garanciju, a koja je po mom sudu nesporna”, naglasio je Čarapić.
Validnost garancije provjerena 23. decembra 2021.
Iz kompanije “Magnum Development” “Vijestima” je zvanično rečeno da je aktuelni vlasnik i izvršni direktor Veselin Bečanović u kompaniju ušao 13. 6. 2022. godine kao izvršni direktor, nakon čega 2. 8. 2022. godine postaje vlasnik 66,66% akcija, a 100% vlasnik je postao 7. 11. 2023. godine.
“Kompanija je preuzeta od tadašnjih vlasnika – Olge Čilikine, Ludin Dmitrija i Mekjuryeva Zlate. Aktuelni menadžment “Magnum Developmenta” je preuzeo upravljanje i vlasništvo nad kompanijom znatno kasnije u odnosu na period kada je predmetna bankarska garancija navodno izdata. Aktuelni menadžment nije imao ni najmanjeg razloga da sumnja u ispravnost bankarske garancije izdate od italijanske banke “Credit Agricole” na iznos 2,5 miliona eura, a koju je banka dostavila tadašnjem Ministarstvu ekonomskog razvoja 21. decembra 2021. godine, iz razloga što je validnost te garancije provjerena i potvrđena od strane tadašnjeg Ministarstva ekonomskog razvoja kod pomenute banke dana 23. decembra 2021. godine. Potvrda o validnosti bankarske garancije je sadržana i u informaciji Vlade Crne Gore koja je usvojena na sjednici dana 17. juna 2022. godine”
“Vijesti” su pitale kompaniju koliko su smještajnih jednica u okviru projekata ekonomskog državljanstva prodali.
“Prodaja smještajnih jedinica odražava specifične potrebe tržišta i dinamiku ulaganja. Poseban program ulaganja od posebnog značaja za privredni i ekonomski interes Crne Gore je osmišljen kako bi privukao investitore visokog profila, pri čemu su sva lica koja su investirala u projekt “Magnum developmenta” stekla crnogorsko državljanstvo prijemom. Želimo da napomenemo da je naš projekat uvršten u Program tek pred njegov kraj, tako da se benefiti od toga nijesu mogli ni iskoristiti”, pojašnjeno je iz kompanije.
Kako su naveli realizacija projekta hotela ne izvodi se na osnovu bilo kakvog ugovora sa državom Crnom Gorom, već se radi isključivo o privatnoj investiciji.
“Predmetni projekat je bio uvršten na listu razvojnih projekata što je bio preduslov da investitor može prodavati smještajne jedinice u skladu sa Odlukom o kriterijumima, načinu i postupku izbora lica koje može steći crnogorsko državljanstvo prijemom radi realizacije Posebnog programa ulaganja od posebnog značaja za privredni i ekonomski interes Crne Gore, koja je u međuvremenu prestala da važi”, kazali su iz kompanije, dodajući da kad je odluka prestala da važi time je i prestala kauza, odnosno otpao razlog uvrštavanja projekta na listu razvojnih projekata.
“Magnum Development i “IHG” prestižna hotelska grupacija su 6. juna 2023. godine potpisali ugovor o franšizi, tako da novi hotel u Kolašinu treba da posluje pod imenom “Crowne Plaza Kolašin”.
Ramel sudužnik za kredit kod IRF-a
Prema finansijskim izvještajima kompanija “Magnum Development” ima negativan neto rezultat za posljednje tri godine. “Vijesti” su pitale na osnovu čega tvrde da mogu dobiti kredit od državnog Investiciono-razvojnog fonda od pet miliona eura za završetak radova.
“Ističemo da kompanije koje se bave izgradnjom moraju iskazivati gubitak (osim ako imaju neku drugu poslovnu aktivnost po osnovu koje ostvaruju prihod, što ovdje nije slučaj – Magnum Development se isključivo bavi realizacijom projekta hotela u Kolašinu. Dakle, uplate po osnovu predugovora o kupoprodaji se ne mogu prikazivati kao prihodi (u bilansu uspjeha), već se prikazuju u finansijskim iskazima kao primljeni avansi (u bilansu stanja). Sa druge strane priznaju se troškovi u bilansu uspjeha, pa se iz tog razloga ostvaruje gubitak (jer nema prihoda već se knjiže troškovi). Dakle, uobičajeno je da finansijske institucije (fondovi, banke) odobravaju kredite kompanijama pri čemu se radi analiza opravdanosti projekta (u ovom slučaju nije relevatno da li kompanija u prvim godinama ostvaruje dobit)”, kazali su iz kompanije.
Prema nezvaničnim informacijama “Vijesti” IRF je ovaj kredit odobrio kroz projektno finansiranje, a ne za obrtna sredstva.
“Hipoteka je stavljena na cijeli projekat, a sudužnik za kredit je privatna kompanija Ramel”, kazao je izvor “Vijesti” upućen u ovaj aranžman.
Firma “Ramel” je u poslovnim vezama sa Blažom Đukanovićem, sinom doskorašnjeg predsjednika države Mila Đukanovića. Mlađi Đukanović je na ime svoje firme “BB solar” uzimao kredite čiji je korisnik bio “Ramel”.
Demokrate su firmu “Ramel” u jeku pandemije koronavirusa označili kao kompaniju iza koje se krije Blažo Đukanović.
Bonus video: