Glasovima dijela odbornika vladajuće koalicije i odbornika opozicione Hrvatske građanske inicijative (HGI), Skupština Opštine Tivat večeras je usvojila Odluku o prenosu prava raspolaganja Vladi Crne Gore nad objektom Doma kulture "Josip Marković" u Donjoj Lastvi.
Ovaj objekat koji je zvanično, državna svojina sa dosadanjim pravom raspolaganja Opšine Tivat već 12 godina, bez pravnog osnova kako su utvrdilili nadležni državni organi Crne Gore, koristi NVO Hrvatska krovna zajednca Dux Croatorum i Hrvatsko nacionalno vijeće Crne Gore, a koji su pod političkom kontrolom HGI.
Čelnici ove partije godinama plediraju da objekat Doma kulture u Donjoj Lastvi preuzme kako oni to zovu "organizovana hrvatska zajednica u Crnoj Gori" jer su kako obrazlažu, taj objekat prije više od stotinu godina gradili lokalni Hrvati za potrebe tadašnjih hrvatskih kulturnih društava.
Iza njihovih zahtjeva formalno je stala i država Hrvatska pa je Vlada u Zagrebu nedavno uputila crnogorskoj Vladi tzv. non pejper u kome je nabrojila neriješena otvorena pitanja između dviju zemalja, a među kojima se nalazi i zahtjev za ustupanje lastovskog Doma kulture hrvatskoj nacionalnoj manjini u Crnoj Gori.
Vlada premijera Milojka Spajića je prije destak dana svojom odlukom, odredila ovaj javni objekat za ustupanje Republici Hrvatskoj sa kako su naveli, "ciljem dodatne afirmacije i i promovisanja vrijednosti hrvatske zajednice u Crnoj Gori, ali i jačanja bilateralnih odnose s Hrvatskom".
Vlada je to uradila u predvečerje odlučivanja hoće li sve članice EU dati zeleno svjetlo za zatvaranje četori poglavlja u predspristupnom procesu Crne Gore Uniji, ali je Hrvatska ipak blokirala zatvaranje jednog od tih poglavlja tvrdeći da Crna Gora ne postupa dobrosusjedski prema njoj.
Dvočasovna rasprava na današnjoi sjednici SO Tivat kojoj je Vlada uputila formalin zahtjev da joj u skladu sa članom 35 Zakona o državnoj imovini, donese formalnu odluku o prenosu trava raspolaganja nad lastovskim Domom kulture, pokazala je nezadovoljstvo odbornika načinom na koji crnogorska Vlada nastoji da preko leđa lokalne uprave, na brzinu "gasi požare" u odnosima sa Hrvatskom.
Predsjednik Opštine Željko Komnenović (Narod pobjeđuje) apelovao je na odbornike i vlasti i opozicije da “gledamo širu sliku i da čuvano jedne od drugih” te da ne pokušavaju davati politički značaj ovoj odluci koja je po Komnenoviću, samo formalno ispunjavanja "imperativne zakonske odrebe koja propisuje što Opština mora uraditi kada joj Vlada zatraži ustupanje prava raspolaganja nad imovinom koja je bitna za ostvarenje nečega što je proglašeno javnim interesom države”.
Istakao je da lokalna uprava uprkos nastojanjima, nije uspjela da sa čelnicima hrvatskih udruženja u prioteklih četiri godine nađe na zakonu osnovan način da im Opština ustupi na korišćenje Dom kulture za koji Komnenović ne spori potrebu da bude korišten za aktivnosti pripadnika hrvatske manjine i afirmaciju njihovog identioteta i kulturne baštine.
Istakao je da je po zakonu, Opština jedino mogla da raspiše tender za davanje Doma u zakup na koga bi se mogle javiti sve NVO, a ne samo one sa hrvatskim predznakom da bi ga onda dobio onaj koji ponudi najveću zakupninu, ali da se oko toga nije mogao postići dogovor "pa je Vlada ovakvim svojim postupkom iznašla drugo na tzakonu zasnovano rješenje da riješi ovaj problem".
"Niko na vas ne vrši pritisak da glasate ovako ili onako, niti iko po zakonu može da utiče na postupanje odbornika koji su opravdamo ljuti jer je Vlada već juče potrčala da saopšti da je ova odluka već donešena i prije ove rasprave u tivatskom patrlamentu", istakao je Komnenović dodajući da se lokalna vlast koju on predvodi zalaže za afirmaciju građanskog društva i "normalan suživot u Tivtu u kome žive pripradnici preko 50 različitih nacija".
Opozicioni odbornici iskoristili su ovu priliku da Komenovića i vladajuću koaliciju prozovu da ovim postupkom, podliježu centralizmu i diktatu Podgorice protv čega su se u svojim kampanjama konstituenti tivatake vlasti ranije zalagali i borili.
"Gdje ste sada da kažete nećeš ti tako više, Podgorice. Do ovoga ne bi došlo da je bilo više političke mudrosti i znanja, a manje političkog marketinga koji ste demonstrirali protekle četiri godine. Nadam se da vam je ovo velika škola da ne 'oštrite mačeve' na pitanjima za koja unaprijed znate što sve mogu prouzrokovati, da ne prenagljujete sa vašom pričom o decentralizaciji i građanskim listama a koja vam se sada vraća kao bumerang u glavu", poručio je gradonačelniku Vatroslav Belan (LP).
Komnenović mu je odgovorio da ostaje na ovim politilkim prinicipima i da to koliko je opredijeljen za decentralizaciju najbolje potvrđuje njegova i inicijativa ostalih pet predsjednika primorskih opštinja od prošle nedjelje o donošenju novog zakona, ukidanju JO Morsko dobro i vraćanju ingerencija nad obalom opštinama.
Komnenović je apelovao na odbornike da stave tačku na temu o Domu kulture bez velike i teške političke priče o ovoj osjetljivoj temi jer je kako je kazao, "to u najboljem inteesu Tivta" i poručio da je ovo na vrijeme trebala da riješi bivša lokalna DPS-om predvođena vlast u kojoj je bio i HGI, ali ona to nije učinila.
"Bivša vlast je to izbjegavala da riješi da je ne bi neki mediji 'razapinjali' na svojm naslovnicama. Govori se da su hrvatske udruge minulih godina Dom koristile bez pravnog osnova, a da se neki odavde pitaju, to bi i dalje bilo tako ili bismo mi išli vani, na livadu", kazao je Adrijan Vuksanović (HGI).
On je ugovore o petogodišnjemu ustupanju Doma kulture u Donjoj Lastvi što ih je DPS 2012. i 2017. sklapao sa Dux Croatorumom a koje su u međuvremenu nadležni organi proglasili nezakonitima, objasnio time da je "duh te pravne norma bio da jedna zajednica koja je ovdje autohtrona, dobije svoj prostor pa je preispitivanje tog prava žalosno".
Vuksanović je kazao da danas "ne likuje niti se osjeća trijumfalno" zbiog odluke crnogorske Vlade da ovako postupi prerma Opštini Tivat, dodajući da je to "pitanje krucijalno važno za ovdašnju hrvatsku zajednicu i svi koji danas dignu ruke za ovo, daju tome doprinos".
"Svjestan sam naših opterećenja iz prošlosti i ne želim da ih danas pominjem, već da ovo bude dan u kojem ćemo graditi zajedništvo u Tivtu, u mjeri mogućeg", istakao je on, poručlivši da hrvatska manjina u Tivtu i Boki ne želi da bude getoizirana i izolovana te da ni sada a ni ubuduće na ulazu u Dom u Lastvi "niko nikoga neće prebrojavati i svi su dobrodošli".
Iako je Vlada Crne Gore objavila da Dom kulture u Donjoj Lastvi uzima Opštini Tivat sa namjerom da ga ustupi Republici Hrvatskoj, Vuksanović je kazao da ovaj objekat "ne postaje eskteritorijalan", te zaključio da "današnji dan nije plod želje, nego nužde a do toga su dovele odluke sa državnog nivoa".
Direktor Direkcije za imovinu Opštine Tivat Janko Rakočević je podvukao da su hrvatske udruge koristile Dom kulture u Donjoj Lastvi u proteklih 12 goodina "bez pravnog osnova za to, te stoga ovo što predlaže Vlada daje zakonski put za rješavanje tog problema", dok je Ivan Starčević koji je ispred NVO Matica Boke koristio institut slobodne stolice, žestoko kritikovao ovakav postupak crnogorske Vlade nazivajući ga "dnom dna" i karakterišuči ga kao kontinuitet Vladinih nastojanja da omalovaži Tivat i Boku te centralizuje odlučivanje i gospodari lokalnim resursima. Starčević je Vladu optužio da nema dostojanstva i intregriteta, te da podliježe političkim ucjenama Zagreba koji ovako uslovljava evropske integracije Crne Gore.
Odluku su kritikovali i odbornici vladajuće većine Dejan Risančić (DSS) i Sanja Vuković (Tivatska akcija) koji su na kraju, glasali protiv njenog usvajanja, iako ni jedno ni drugo nisu sporli potrebu da lokalna hrvatska zajednica ima adekvatan prostor za svoje kulturne aktivnosti.
"Žalosno je da mi kao Opština u 21.vijeku 'vraćamo' pravo raspolaganja Vladi nad našim Domom kulture i time indirekto šaljemo poruku da smo mi navodno nesposobni da zakonito raspolažemo našim objektima"k, istakao je Risnačić dok je Vuković poručila da je ovo "prebacivanje političke loptice iz Podgorice u dvorište Tivta" i ocijenila kao nekorektan postupak Vlade koja je na isti dan kada je formalno Opštini uputila, zahtjev za ustupanje prava raspolaganja nad Domom, u katastru izvršila izmjene podataka u listu nepokretnosti kojim bi to formalno omogućila.
"Ovo je naredba i najgrublja centralizacija umjesto decentralizacije i afirmacije lokalnih uprava kojima su svima puna usta. Ne ulazeći u visoku politiku i međudržavne odnose, ja jednostavno ne mogu da prihvatim da neko ovako pokušava da degradira funkciju odbornika", kazala je Vuković, dodajući da joj nisu prezentirani dokumenti kako je to Dom kulutre u Donjoj Lastvi naprasno postao državna svojina, a svi ostali Domovi kulture u tom gradu su u katastru i dalje svojina Opštine Tivat.
Iako su u raspravi Nikola Došljak (DPS) i Igor Petković (SD) poručili da njihove partije podržavaju ustupanje prava raspolaganja nad Domom kulture u Donjoj Lastvi Vladi sa namjerom njegovog davanja Hrvatskoj, odbornici tih partija nisu se izjašnjavali prilikom kionačnog glasanja, kao ni Vatroslav Belan (LP) koji je takođe istakao "da glasam, ja bih bio za".
Ipak, odluka je prošla glasovima dijela odbornika lokalne vlasti i opozicione HGI. Protiv su bili jedan odbornik DSS i TA, dok su predsjednik SO Miljan Marković (Nova) i Dejan Piper (Narod pobjeđuje) bili uzdržani.
Većinom glasova vladajuće koalicije, SO je nakon skoro četvoročasovne rasprave, usvojila odluku o budžetu Opštine za narednu godiunu u visini od 33,8 miliona eura, program uređenja prostora Opštine za 2025, težak 22,13 miliona eura, kao i programe rada i finansijske planove za narednu godinu lokialnih preduzeća i ustranova.
Bonus video: