Protest građana na Cetnjiskom putu: Traže da "Plantaže" dokažu vlasništvo nad parcelom

"Tražimo da pročitamo kupoprodajni ugovor, ali i moguća obeštećenja i povrat parcele, u slučaju da se utvrdi da se zemlja nije smjela prodati", kazao je "Vijestima" jedan od vlasnika Slavko Stojanović

16747 pregleda 14 komentar(a)
Protest građana, Foto: Privatna arhiva
Protest građana, Foto: Privatna arhiva

Grupa građana koja pokušava da povrati 7,65 hiljada kvadrata zemljišta od državnih "Plantaža", okupila se na kružnom toku na Cetinjskom putu, odnosno raskrsnici između Podgorice, Nikšića i Cetinja.

Ovo je treći protest nezadovoljnih građana, koji tvrde da je državna firma njihovu zemlju u Gornjoj Gorici upisala na sebe a zatim i prodala. Kompanija "Plantaže" je ovu parcelu stavila na licitaciju krajem novembra, kroz prodaju zemljišta ukupne površine 10,62 hiljade kvadrata i to po najnižoj cijeni od 1.077.500 eura.

Kako je "Vijestima" kazao Slavko Stojanović, koji tvrdi da je jedan od vlasnika ove parcele, oni protestuju i traže da da državna firma dokaže porijeklo sticanja ovog zemljišta.

On je pomenuo i da bi se u njihovom slučaju mogla primjeniti slična mjera, korišćena pri povratu zemljišta građanima u ulcinjskoj uvali Valdanos.

"Tražimo da pročitamo kupoprodajni ugovor, ali i moguća obeštećenja i povrat parcele, u slučaju da se utvrdi da se zemlja nije smjela prodati", kazao je Stojanović.

Detalj sa protesta
Detalj sa protestafoto: Privatna arhiva

Oni su prethodno dostavili inicijative o svom problemu premijeru Milojku Spajiću, predsjedniku države Jakovu Milatoviću, Vladi i Ministarstvu unutrašnjih poslova (MUP), ali na njih nije bilo reakcije.

Zato su najavili i proteste pred zgradom Delegacije Evropske unije i Američke ambasade.

Građani smatraju da su pravi vlasnici parcele te da se nije smjela prodati. Oni su istakli da zemljište ima desetine vlasnika, da je država nacionalizovala a zatim je 1994. godine vratila, nakon čega je 2003. uknjižena na državnu firmu.

Iz državnih "Plantaža" su ranije naveli da je u pitanju imovina koja nije aktivna, da im stvara dodatne troškove poreza na nepokretnosti i ne doprinosi strateškim ciljevima kompanije. Naglasili su da nad ovom zemljom nema ni upisanih tereta ni ograničenja i da su neutemeljene tvrdnje građana da je zemlja njihova.

Bonus video: