Iako se u Elaboratu procjene uticaja na životnu sredinu za projekat detaljnih geoloških istraživanja tehničko građevinskog kamena na lokalitetu Ober u Pećarskoj (Bijedići) u Bijelom Polju održana je juče u Bijelom Polju navodi da na lokaciji nema zaštićenih objekata i dobara kulturno-istorijske baštine, kompletan projekat naišao je na jučerašnjoj javnoj raspravi na protivljenje mještana.
Radi se o prvoj fazi istražnih radnji, kojim će biti utvrđeno da li će na tom lokalitetu biti otvoren kamenolom.
“Na predmetnoj lokaciji, kao ni u bližoj okolini ne postoje izvorišta za vodosnabdijevanja vode, najbliži vodotok/izvor je Zahumski potok, koji nije za upotrebu. Analiza voda za period 2008. godine do 2014. godine Zahumskog potoka i Vrela pokazuje da ove vode nijesu za upotrebu”, piše u Elaboratu.
Građani su istakli da se pokazala kao istinita njihova tvrdnja da je koncesionar firma “Elas” presjekla arheološko nalazište iz neolita i da se u blizini nalaze kuće i vodoizvorišta, te da će izgradnjom kamenoloma biti uništeni vazduh, voda, ljudi i životinje.
Krsto Tvrdišić je upozorio da se predviđenim istraživanjem i elaboratom mora utvrditi prvo tačan naziv mjesta, naglašavajući da se u podnožju stijene budućeg kamenoloma nalazi arheološki lokalitet, koji bi aktivacijom kamenoloma bio zatrpan.
“Kamenolom će dovesti do uništenja životne sredine i dovesti u pitanje opstanak stanovništva na tom području, koje je bogato vodoizvorištima. U Elaboratu piše da je mjesto Pećarska, a lokalitet je u Bijedićima. Lokacija na kojoj planiraju da postave postrojenje nije u koncesionom opsegu, već se to polje nalazi van konesionog zahvata, a u Elaboratu su pogrešno navedena i mjesta gdje se nalaze vode”, kazao je on.
Tvrdišić je naglasio da je kompletan postupak netransparentan od samog početka.
“Prilikom potpisivanja ugovora nije dobijena saglasnost od MUP-a za kamenolom u blizini granice, nije dobijena dozvola od Ministarstva poljoprivrede, a prema zakonu o koncesijama bili su u zakonskoj obavezi da je pribave”, kazao je on, pojašnjavajući da je saglasnost dala Područna jedinica šumske uprave Bijelo Polje.
On je napomenuo da pristupni putevi do kamenoloma vode preko privatnih imanja, navodeći da koncesionar firma “Elas” ima više firmi u blokadi, te da im građani neće dozvoliti da se “čupaju” iz problema pomoću kamenoloma.
Admir Camić je kazao da nisu tačni podaci da se na području koncesije nalazi samo jedan potok koji, navodno, nestaje.
“Na tom području postoje izvori na udaljenosti od 50 do 100 metara, a potok koji se pominje u elaboratu koristi se za snadbijevanje vode za piće svih okolnih sela”, kazao je Camić, naglašavajući da se u blizini nalazi najmanje 15 izvora pitke vode.
Što se tiče navoda da su “preduzete sve mjere zaštite putne infrastrukture”, Camić je kazao to nije tačno, već da je već uništen put koji nije namijenjen za teške teretne mašine, koje so prelazile i preko dva mosta, koji su već oštećeni, te da niko nije došao niti da utvrdi štetu niti da ih sanira.
On je pitao kako će istim tim, nemamjenskim putem blizu kuća, preko mostova koji nisu namijenjeni za toliki teret, biti prevezeno 15.000 kubika kamena, koliko su naveli da je potrebno za istraživanje.
Mještani Bijedića i okolnih sela više puta su protestovali zbog izgradnje kamenoloma, a juče tokom javne rasprave podršku su im pružili predstavnici mještana Srđevca, koji su u ponedjeljak blokirali magistralni put, nezadovoljni izgradnjom kamenoloma u tom mjestu.
Bonus video: