Ludost bi bila ulagati još 15 miliona eura u embrajer 'čarli' sa 120 sjedišta da bi se koristio za vožnje pet funkcionera, ali i potrošiti 30 miliona eura za kupovinu luksuznog jet aviona dok se urušava civilni avio saobraćaj u Crnoj Gori", kazao je "Vijestima" Zoran Đurišić, osnivač "Montenegro Airlinesa" i njegov direktor do 2013. godine.
Vlada je osnovala radnu grupu koja treba da odluči kako da se sa 25 ili 30 miliona eura obezbjedi novi avion za prevoz najviših državnih zvaničnika jer je za sadašnji “learjet 45” ocjenjeno da mu treba potpuni remont ili kupovina novog.
Đurišić navodi da je sličan problem imao 1997. godina kada je i tadašnjem prvom čovjeku vlasti bilo bitnije kako obezbjediti luksuzni prevoz za pet funkcionera nego državna nacionalna avio kompanija.
"Prije 28 godina na Miločerskoj plaži sa tada glavnim zvaničnikom Crne Gore razgovarao sam o davanju tri miliona dolara za kupovinu fokera 28. On mi je tada kazao da država nema para. Pitao sam ga kako je Vlada imala da baš u to vrijeme iskeširala 19 miliona dolara za novi luksuzni jet avion „citation“ i za novi „learjet” 10 miliona, i kako će da se voze građani Crne Gore. On mi je vrlo lakonski odgovorio da imaju JAT, voz ili brod pa neka biraju, kao i da mu je važnije kako će da se voze, kako je kazao, „ovih mojih pet iz Vlade nego tvoji građani“. Eto danas poslije 28 godina potpuno sita situacija - Vlada obezbjeđuje 27 miliona eura da bi se vozilo pet ljudi iz Vlade, dok građani idu u Tiranu ili Dubrovnik", kazao je Đurišić.
On navodi da je Vlada, kako je kazao, jednom užasno neracionalnom odlukom iz 2020. godine ugasila nacionalnu avio kompaniju.
"Nešto što se stvaralo 25 godina ugasili su za jedan dan, bez analiza šta i kako dalje. Naknadno su formirali novu avio kompaniju i uložili u nju, da se zna, 30 miliona eura. Kupili su dva aviona bukvalno bez tri motora za 22 miliona dolara. Nestalo je i 11,2 miliona eura maintenance reserves (uplaćeni novac za buduće održavanje), para poreskih obveznika. Jedini kompetentan sudski vještak vazduhoplovno-tehničke struke prije godinu dana u emisiji na RTCG rekao je da je zločin to šta se desila sa maintenance reserves i kako su kupljeni avioni. I zamislite od tada svi ćute", kazao je Đurišić.
Članovi komisija, koja treba da donese preporuku za nabavku vladinog aviona, kako je kazao - makar oni koje poznajem, su vrlo kompetenti.
"Sigurno nikada ne bi donijeli odluku da se u embrajer 'Čarli' sa 120 sjedišta uloži još 15 miliona da bi se vozilo pet ljudi, jer bi to bila ludost. Ne bi dobra bila ni odluka o kupovini bambardijera 350, iako je on vrhunski avion u tehničkom i tehnološkom smislu, ali je on za vlade bogatih skandinavskim temalja a ne Crne Gore. Nacionalna avio kompanije nije više ni na jedan i po avion, pala je ispod jednog jer su resursi motora značajno iscurili. Uskoro slijedi obavezni overhaul (detaljni generalni remont) aviona za koji se mora obezbjediti 15 miliona dolara.
Tako da ako Vlada odluči da potroši 30 miliona dolara na luksuzni avion da se vozi pet ljudi, građani će u još većem broju ići u Tiranu i Dubrovnik da se voze tuđim avio kompanijama sa tuđih aerodroma. Samo da podsjetim javnost, da je u moje vrijeme Montenegro Airlines imao osam aviona i plaćene sve rate za deveti novi embrajer E190, da smo letjeli na deset najznačajnijih evropskih centara preko cijele godine. Tada je 20 odsto naših putnika na pojedinim međunarodnim linijama bilo iz Albanije, a sada je potpuno suprotna situacija. O svemu ovome razgovarao sam više puta sa sadašnjim premijerom Spajićem, kao i sa njegovih prethodnicima Krivokapićem i Abazovićem, ali nije bilo rezultata. Vazdušni saobraćaj je u svakoj državi među tri ključne grane razvoja a ovdje je urušen", kazao je Đurišić.
Bonus video: