Gorivo za „jahtaše” ponovo bez akciza

Ministarstvo finansija donijelo pravilnik kojim se vraćaju privilegije vlasnicima stranih plovila.

Povlasticu za vlasnike stranih plovila ukinuo je 2022. godine tadašnji ministar finansija Aleksandar Damjanović, što je doprinijelo punjenju budžeta.

Iz kabineta sadašnjeg ministra finansija Novice Vukovića kažu da akcize ukidaju zbog podsticanja jahting turizma

47658 pregleda 122 reakcija 75 komentar(a)
Pravilnik stupa na snagu objavom u Službenom listu (ilustracija), Foto: Porto Montenegro
Pravilnik stupa na snagu objavom u Službenom listu (ilustracija), Foto: Porto Montenegro

Ministarstvo finansija usvojilo je pravilnik kojim se vlasnici jahti i drugih plovila ponovo oslobađaju plaćanja akciza na gorivo uz obrazloženje da to rade kao podstrek razvoju nautičkog turizma.

Iznos akcize na gorivo sada je 33 do 44 centa po litru, a ona ulazi u osnovicu za obračun PDV-a, tako da će vlasnici luksuznih plovila gorivo ponovo plaćati značajno jeftinije u odnosu na građane.

Vlasnici ovih plovila bili su oslobođeni akciza do juna 2022. godine, kada su akcize za njih uvedene na predlog tadašnjeg ministra finansija Aleksandra Damjanovića. Ministarstvo je tada izračunalo da je državni budžet od 2018. godine do jula 2022. izgubio oko 59 miliona eura po osnovu nenaplaćenih akciza i poreza na dodatu vrijednost (PDV) na promet goriva za jahte i brodove.

Jahtašima smanjuju, građanima dodaju

Pravilnik je objavljen na sajtu Vlade, a stupa na snagu danom objave u Službenom listu. Iz Ministarstva nisu naveli koliko će ova mjera uticati na smanjenje budžetskog prihode. U januaru stupa na snagu naknada od tri centa po litru goriva za građane i privredu koja je namjenjena za stvaranje naftnih rezervi. Od Nove godine kroz program “Evropa sad 2” povećavaju se akcize na vino, dio slatkiša i gaziranih pića, kao i stopa PDV-a na knjige, hotelski smještaj...

Puni naziv novog pravilnika je - Pravilnik o načinu sprovođenja carinskog postupka za robu koja se koristi za snabdijevanje prevoznih sredstava u međunarodnom saobraćaju, vrsti robe i količinskim ograničenjima kojim se detaljno propisuje način snabdijevanja plovnih objekata i vazduhoplova robom, pod carinskim nadzorom, prije napuštanja carinskog područja Crne Gore.

On predviđa načine snabdijevanja plovila gorivom, ali i drugim akciznim proizvodima poput alkohola i duvanskih proizvoda direktno iz akciznih skladišta u lukama i marinama bez plaćanja ove dažbine.

“Kada je u pitanju snabdijevanje plovnih objekata gorivom i mazivom, ovim pravilnikom se propisuje način snabdijevanja plovila ovom vrstom robe prije napuštanja teritorijalnih voda, nakon čega se podnosi odobrenje za slobodan saobraćaj, manifest, vinjeta ili spisak posade. Novina u odnosu na prethodno rješenje jeste mogućnost da se gorivom i mazivom pod carinskim nadzorom i bez plaćanja uvoznih dažbina, prije napuštanja teritorijalnih voda, snabdijevaju i plovni objekti koji se koriste za privatne svrhe. Plovni objekti za privatne svrhe su plovni objekti koji se koriste od strane njihovih vlasnika ili po osnovu zakupa, za rekreaciju, odnosno prevoz putnika i robe bez naknade”, saopštili su iz Ministarstva finansija na pitanja “Vijesti” o ponovnom uvođenju oslobađanja od ove dažbine.

Građanima nameti, bogatima olakšice: Novica Vuković
Građanima nameti, bogatima olakšice: Novica Vukovićfoto: Luka Zeković

Povlastice važe do ulaska u EU

Oni navode da se olakšica može ostvariti uz uslov da se plovni objekti za privatne svrhe moraju prethodno zadržati u teritorijalnim vodama Crne Gore najmanje 72 sata, računajući od sljedećeg dana od dana ulaska u Crnu Goru. Plovila su nakon punjenja gorivom dužni da napuste teritorijalne vode Crne Gore, ali se zatim mogu vratiti.

“Ovo rješenje je u skladu sa politikom Vlade koja je usmjerena na stvaranje dodatnog podstreka za razvoj nautičkog turizma, odnosno privlačenje većeg broja jahti, brodova i visokoplatežnih turista. Ovo rješenje će shodno odredbi člana 218 Carinskog zakona (“Službeni lict Crne Gore 86/22”) biti u primjeni do pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji”, naveli su “Vijestima” iz Ministarstva finansija.

“Vijesti” su prethodno o primjeni ovog pravilnika pitale Upravu carina, ali su iz ove institucije odgovorili da “akciznu politiku vodi Ministarstvo finansija, te je za odgovor na ovo pitanje nadležan taj organ”.

Damjanović uveo akcizu zbog solidarnosti

Kada je Damjanović uveo akcizu na gorivo za ova plovila u junu 2022. godine, saopšteno je da je budžet u periodu od četiri godine (od 2018. do 2022) izgubio 59 miliona eura po osnovu nenaplaćenih akciza i poreza na dodatu vrijednost (PDV) na promet goriva za jahte i brodove, bez obzira na to da li obavljaju komercijalnu djelatnost ili se koriste za rekreaciju.

Od ove ukupne suma, kako je tada ocijenjeno, oko 40 miliona eura odnosi se samo na jahte za rekreaciju. Bez akciza je u ovom periodu prodato 103,9 miliona litara goriva za jahte, brodove i ostala plovila u lukama i marinama, dok su nenaplaćene dažbine za akcize bile 40,97 miliona eura, a za PDV 18,6 miliona.

Tada su iz Ministarstva finansija kao razlog uvođenja akciza naveli potrebu za solidarnošću sa građanima i privredom koja plaća pune iznose dažbina.

“To je odluka kojom se najbogatiji sloj stanovništva solidariše sa običnim građanima i privredom, imajući u vidu da budžet već godinama gubi dio novca zbog akciza na gorivo za jahte. Podsjetiću i da je Evropska komisija (EK) više puta tražila da se propisi koji uređuju ovo pitanje usklade sa propisma EK. Razumijuću motive i argumente ljudi u jahting industriji, očekujemo njihovo razumijevanje za ukupnu situaciju u Crnoj Gori, naročito činjenicu da jeftinije gorivo u odnosu na sve ostalo ne može biti jedini motiv za dolazak jahti u Crnu Goru”, kazao je tada Damjanović.

Nakon akciza nije pao promet

Iz Ministarstva su tada kazali da je u izvještajima EK u više navrata isticana potreba usaglašavanja carinskih propisa u ovom dijelu sa pravnom tekovinom EU koja dozvoljava da se bez plaćanja akciza PDV-a i carine gorivom snabdijevaju samo plovni objekti koji prevoze putnike uz naknadu, odnosno, koji obavljaju komercijalne i industrijske djelatnosti.

Tada su kao rizici za ukidanje ove povlastice navođeni nedolazak jahti kojima je jedini motiv za dolazak snabdijevanje gorivom, gubitak prihoda po osnovu veza u lukama koje plaćaju jahte, manja dobit nacionalnih naftnih kompanija i niži poreski prihod po osnovu poreza na dobit.

Iz Ministarstva su te 2022. godine kazali da će uvođenje akcize u značajnoj mjeri uticati na poboljšanje pregovaračke pozicije Crne Gore u poglavlju 18 - oporezivanje i poglavlju 29 - carinska unija, kao i da će uticati na smanjenje sive ekonomije na tržištu naftnih derivata.

Iz Ministarstva su dvije sedmice nakon uvođenja akciza naveli da ova mjera nije dovela do smanjenja potrošnje goriva u lukama i marinama, već da je u ovom poriodu od njenog uvođenja zabilježeno povećanje potrošnje i do sedam puta što je značajno doprinijelo punjenju budžeta.

Đukanović 2022. negodovao zbog vraćanja akciza

Doskorašnji predsjednik države Milo Đukanović pozvao je 2022. godine Vladu da preispita rješenje o uvođenju akciza na gorivo za jahte.

Kazao je da je snabdijevanje jahti gorivom bez akciza bio “naš od starta ponuđeni mamac” koji je ponudu u marinama učinio primamljivom vlasnicima megajahti u odnosu i na do tada “neprikosnovenu konkurenciju na Mediteranu”.

On je tada imao stavove koji su isti sa sadašnjom Vladom.

“Tokom proteklih 15 godina uložili smo mnogo napora da Crnu Goru pozicioniramo kao prestižnu destinaciju nautičkog turizma. U izuzetno jakoj konkurenciji ostvarili smo odlične efekte, kako u unapređenju našeg turističkog imidža, tako i na finansijskom i ekonomskom planu”, naveo je Đukanović tada na na Tviteru.

Najnovijom uslugom koju Crna Gora upravo priprema, remonta jahti na lokaciji nekadašnjeg brodogradilišta u Bijeloj, istakao je tada Đukanović, “definitivno zaokružujemo kompletnu i kvalitetnu ponudu” vlasnicima i posadama jahti, kao vrlo važnim akterima turističke potrošnje u svakoj zemlji.

“Zato, nipošto nijesu dobrodošla rješenja (uvođenje akciza na gorivo za jahte) koja su nekonzistentna sa ukupnom politikom Vlade na ovu temu i koja suštinski ugrožavaju našu komparativnu prednost. Moje urgentno upozorenje: preispitajte rješenje o naplati akciza na gorivo za jahte. Kako bi naš narod rekao: biće veća dara nego mjera”, zaključio je prije godinu i po tadašnji predsjednik.

Podaci Ministarstva finansija nakon uvođenje akciza pokazali su da u marinama i lukama nije došlo do smanjenja potrošnje goriva već do njegovog povećanja, kao i da nije bilo smanjenja prometa u nautičkom turizmu.

Bez dažbina i po litar alkohola i 40 cigareta dnevno po putniku i članu posade

Novi pravilnik predviđa da se iz carinskih skladišta bez plaćanja akciza mogu snabdijevati jahte, brodovi i druga plovila i sa drugom akciznom robom poput alkohola i duvanskih proizvoda bez plaćanja akciza.

Tako će vlasnici jahte i broda bez akciza moći da kupuju jedan litar alkoholnih pića i 40 cigareta ili (dvije paklice ili u drugoj odgovarajućoj količini) po članu posade i putniku dnevno za svaki dan boravka i zadržavanja u pristaništvu i marini u Crnoj Gori.

To će se, kako se navodi u Pravilniku, voditi kao obnavljanje brodskih zaliha.

Ista mjera pravilnikom je propisana i za vazduhoplove koji odlaze iz Crne Gore.

Bonus video: