Predsjednik Komisije za tržište kapitala Željko Drinčić za "Vijesti": Za tri EU poglavlja u pripremi šest zakona

Prioritet i revizije Kodeksa korporativnog upravljanja u saradnji sa međunarodnim partnerima

16019 pregleda 3 komentar(a)
Željko Drinčić, Foto: BORIS PEJOVIC
Željko Drinčić, Foto: BORIS PEJOVIC

Komisija za tržište kapitala Crne Gore intenzivno radi na unapređenju pravnog okvira tržišta kapitala, uključujući pripremu šest ključnih zakona s ciljem usklađivanja sa EU direktivama i zatvaranja tri pregovaračkih poglavlja. Paralelno, prioritet je i revizija Kodeksa korporativnog upravljanja, u saradnji sa međunarodnim partnerima, čime se dodatno doprinosi privlačenju investicija i jačanju ekonomske stabilnosti Crne Gore.

To je za “Vijesti” kazao predsjednik Komsije za tržište kapitala Željko Drinčić.

“Trenutni prioriteti Komisije za tržište kapitala u Crnoj Gori usmjereni su na sveobuhvatno unapređenje regulatornog okvira tržišta kapitala. Ključni aspekti naše strategije uključuju pripremu i implementaciju šest predloženih zakona koji su od krucijalnog značaja za dalji razvoj tržišta. U pitanju su predlozi zakona o dobrovoljnim penzionim fondovima, o alternativnim investicionim fondovima,o otvorenim investicionim fondovima sa javnom ponudom, o izmjenama i dopunama Zakona o tržištu kapitala, o sanaciji investicionih društava i o izdavanju pokrivenih obveznica i nadzoru pokrivenih obveznica. Nakon što ovi zakoni budu usvojeni, naša obaveza će biti da izradimo odgovarajuća podzakonska akta za njihovu primjenu”, kazao je Drinčić.

Prema njegovim riječima, paralelno sa tim, veliki značaj pridaju unapređenju korporativnog upravljanja i u skladu sa preporukama iz izvještaja Evropske Komisije i Operativnim planom za Poglavlje 6 – Privredno pravo, fokusiraju se na reviziju i jačanje implementacije Kodeksa korporativnog upravljanja koji je na snazi od 2009. godine.

“Ovaj Kodeks, pripremljen je u saradnji sa International Finance Corporation (IFC), podliježe detaljnoj reviziji kako bi se obezbijedila njegova potpuna usklađenost sa najboljim praksama korporativnog upravljanja u EU. Komisija je aplicirala za projekat EU Integration Facility - Instrument za evropsku integraciju, kako bi se kroz Twinning Light pristupilo reviziji Kodeksa. Za realizaciju projekta odabrana je Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga. Projekat će započeti početkom 2025. godine, a rok za realizaciju je osam mjeseci. Pored revidiranog Kodeksa korporativnog upravljanja biće izrađeno i uputstvo za nadzor kodeksa i obuka za osobe koja će primjenjivati”,pojasnio je Drinčić.

On je naveo da su u 2024. pripremili niz zakonskih predloga usmjerenih na unapređenje regulative tržišta kapitala u Crnoj Gori, ključnih za zatvaranje pregovaračkih poglavlja sa EU (Poglavlje 9, 6, i 2) i usklađivanje sa EU standardima.

“Kada su u pitanju zakoni iz oblasti fondovske industrije, cilj usvajanja je unapređenje poslovnog ambijenta, razvoj fondova u Crnoj Gori, kao i uspostavljanje adekvatnog regulatornog i nadzornog okvira za djelatnost društava za upravljanje i fondova u Crnoj Gori usklađen sa pravnom tekovinom EU u ovim oblastima. Cilj izmjena Zakona o tržištu kapitala je usaglašavanje sa promjenama EU direktiva koje su uslijedile u periodu nakon usvajanja zakona. Usvajanjem regulatornog okvira i zakonskih odredaba predloga Zakona o sanaciji investicionih društava, obezbjeđuju se instrumenti za blagovremenu intervenciju u investicionom društvu koje je u problemima kako bi se obezbijedio nastavak ključnih finansijskih i ekonomskih funkcija tog investicionog društva, uz istovremeno ograničavanje uticaja propadanja investicionog društva na ekonomski i finansijski sistem na najmanju moguću mjeru. Sa druge strane, svrha izdavanja pokrivenih obveznica jeste da osiguraju domaćim kreditnim institucijama nove, alternativne izvore finansiranje za izdavanje kredita. Izdavanjem obveznica kreditnim institucijama pruža se prilika da se finansiraju i pomoću tržišta kapitala i da u tom smislu više ne budu ograničene primarno na depozite kao uobičajen, standardan izvor finansiranja”, pojasnio je Drinčić.

U narednom periodu najvažniji cilj Komisije je sveobuhvatno unapređenje tržišta kapitala u Crnoj Gori kroz nekoliko ključnih oblasti.

“Ovaj cilj obuhvata nastavak unapređenja finansijske pismenosti među građanima, što će omogućiti bolje razumijevanje finansijskih proizvoda i odluka, te doprinijeti ekonomskoj stabilnosti i ličnom finansijskom blagostanju pojedinaca. Osim jačanja korporativnog upravljanja u kompanijama kroz reviziju i implementaciju unaprijeđenog Kodeksa korporativnog upravljanja, te razvoja fondovske industrije kroz usvajanje i implementaciju novih zakonskih regulativa, cilj je i implementacija digitalizacije svih izvještaja kako bi se poboljšala efikasnost, smanjili troškovi i povećala transparentnost. Svaki od ovih elemenata ima za cilj da unaprijedi infrastrukturu i operativne standarde tržišta kapitala, čineći ga konkurentnijim i privlačnijim za domaće i međunarodne investitore, a ujedno doprinoseći ekonomskom napretku Crne Gore”, istakao je Drinčić.

Izazovi u sprečavanju pranja novca

Drinčić je rekao da se u kontekstu dinamičnog razvoja tržišta kapitala, koje karakteriše stalna inovacija u finansijskim instrumentima i distributivnim kanalima, Komisija se suočava sa značajnim izazovima u borbi protiv pranja novca i finansiranja terorizma.

“Ovi izazovi proizilaze prvenstveno iz složenosti finansijskih procesa i sve veće upotrebe sofisticiranih tehnologija koje omogućavaju online trgovanje. Takve tehnologije, iako pružaju brojne prednosti, istovremeno povećavaju rizike jer omogućavaju upotrebu naprednih metoda koje mogu otežati praćenje i identifikaciju potencijalno sumnjivih transakcija. U protekloj godini, Komisija je sprovela detaljne godišnje kontrole svih obveznika, koristeći upitnike iz oblasti sprječavanja pranja novca i finansiranja terorizma”, kazao je Drinčić

Prema njegovirm riječima, rezultat ovih kontrola je bio izricanje dvije novčane kazne i dvije opomene subjektima koji nisu u potpunosti ispunili regulatorne obaveze.

“U saradnji sa drugim državnim organima, Komisija je takođe pokrenula inspekcijske nadzore, oduzimala licence i inicirala prekršajne postupke protiv onih koji krše zakon. Komisija je takođe preduzela niz proaktivnih koraka kako bi se smanjili rizici od pranja novca. Subjekti su kategorizovani u tri grupe, za koje su organizovane specijalizovane obuke iz oblasti sprječavanja pranja novca i finansiranja terorizma. Komisija je, pored toga, razvila smjernice i uputstva za izradu internih akata obveznika, čime su ovlašćena lica kod obveznika dobila jasna uputstva o zahtjevima novog zakonodavstva”, kazao je Drinčić.

Bonus video: