Glavni izvršni direktor Crnogorske komercijalne banke (CKB), Pal Kovač, danas je boravio u Prijestonici Cetinje. Ovo je njegova prva radna posjeta nekoj crnogorskoj opštini, u okviru koje je razgovarao i sa gradonačelnikom Prijestonice Cetinje, Aleksandrom Bogdanovićem, saopšteno iz Prijestonice Cetinje.
“Drago mi je da je moja prva posjeta nekoj crnogorskoj opštini, upravo posjeta Cetinju, ne samo zbog kulturno-istorijskog značaja za Crnu Goru, već i zbog činjenice da Crnogorska komercijalna banka u Prijestonici posluje stabilno, na principima sigurnosti i transparentnosti, gradeći kvalitetan partnerski odnos sa svakim svojim klijentom. Svakodnevno ulažemo i dodatni napor kako bi našim klijentima omogućili nove savremene usluge i efikasan servis najvišeg nivoa”, izjavio je Pal Kovač, glavni izvršni direktor CKB-a prilikom susreta sa gradonačelnikom Prijestonice Cetinje, Aleksandrom Bogdanovićem.
Kovač je podsjetio da na Cetinju aktivno posluje preko 250 malih i srednjih preduzeća, koji čine okosnicu privredne i uslužne ekonomije Prijestonice.
“Daljom ekspanzijom sektora malog i srednjeg biznisa moguće je dodatno uticati na razvoj Cetinja i ostalih lokalnih tržišta, a time i crnogorske ekonomije u cjelini. Ulaganje u mala i srednja preduzeća treba da bude stožer crnogorske privrede, a CKB je tu da pomogne opštinama i Vladi u njihovom daljem razvoju”, dodao je Pal Kovač, potencirajući značaj saradnje CKB-a sa Evropskim investicionim fondom (EIF).
Shvatajući značaj razvoja segmenta malog i srednjeg biznisa, Kovač je istakao značaj ugovora o garanciji za podršku malim i srednjim preduzećima u Crnoj Gori u okviru Programa za razvoj preduzetništva i inovativnost na Zapadnom Balkanu, koje su potpisali EIF i CKB, a koji ima za cilj da pod povoljnim uslovima olakša finansiranje malim i srednjim preduzećima u Crnoj Gori, navodi se u saopštenju Prijestonice Cetinje.
“Vjerujem da uz adekvatnu finansijsku podršku Prijestonica Cetinje može dostići veći stepen konkurentnosti, još više valorizovati kulturno-istorijski potencijal, dodatno razvijati turističku privredu sa fokusom na kongresni i agroturizam, malu privredu, poljoprivredu, razvoj uslužnih djelatnosti, kao i regionalni biznis baziran na proizvodnji zdrave hrane. Koncept preduzetništva može dodatno pokrenuti razvoj, inovirati i organizovati poslovanje preduzeća, a zahvaljujući zajedničkoj garanciji EIF-a i Evropske komisije, CKB je sada u mogućnosti da dopre do klijenata koji do sada nisu bili u mogućnosti da dalje razvijaju svoj biznis zbog otežanog pristupa finansijskim sredstvima, uključujući i klijente u ruralnim i udaljenim oblastima”, naglasio je Kovač.
Komentarišući saradnju sa biznis okruženjem i CKB-om, Bogdanović je istakao izuzetno važnu ulogu intenzive komunikacije i saradnje sa privrednim sektorom, naročito finansijskim institucijama, u procesu otvaranja novih radnih mjesta i revitalizaciji privrede Prijestonice Cetinje.
“Drago nam je da su brendovi kao što su CKB i OTP prisutni na Cetinju i da u našem gradu uspješno posluju preko 15 godina. To je samo još jedna potvrda da naš grad, uprkos teškim godinama globalne ekonomske i finansijske krize koje su iza nas, ima razvijen i stabilan sektor malog i srednjeg biznisa, ali i snažan razvojni potencijal. Kroz mjere fiskalne politike na lokalnom nivou, kreirali smo izuzetno atraktivan i prepoznat poslovni ambijent - kako na lokalnom, tako i na medjunarodnom nivou. Uspostavljanjem savremenog elektronskog modela upravljanja lokalnom administracijom, učinili smo naš sistem efikasnijim i pristupačnijim privrednicima. To nas ohrabruje da i u narednom periodu, zajedno sa našim partnerima u biznis zajednici, realizujemo investicije i biznis inicijative, koje će doprinijeti razvoju crnogorske Prijestonice. Nadam se da će nam CKB i u tome biti pouzdan partner, te da će podrškom i održivim biznis idejama naših privrednika, dati snažan doprinos i dodatni impuls razvoju Cetinja”, izjavio je Bogdanović.
Bonus video: