Direktor Agencije za sprečavanje korupcije Sreten Radonjić je među 96 državnih funkcionera i službenika koji su u vrijeme mandata premijera Duška Markovića dobili od države kredit ili stan po povoljnim uslovima, ali tog podatka nema u imovinskom kartonu prvog čovjeka ASK-a.
Premijer Marković je, obećavši prije skoro mjesec da će skinuti oznaku tajnosti sa podataka o stanovima i kreditima, izjavio da to državni funkcioneri svakako objavljuju kroz imovinske kartone.
Radonjić, koji ima porodičnu vezu sa premijerom, u januaru prošle godine dobio je povoljni kredit od 40.000 eura od Vlade odnosno njene Komisije za stambena pitanja. Zakon o sprečavanju sukoba interesa propisuje da svaku promjenu imovine veću od 5.000 eura mora prijaviti najkasnije u roku od mjesec, a prema zvanično dostupnim informacijama Radonjić to nije uradio. Dobijenog iznosa nema ni u redovnom godišnjem kartonu za 2018. Prvi čovjek ASK-a, koji ima mjesečnu platu od 1.694 eura i penziju 950 eura, dao je saglasnost za uvid u bankovne račune koje treba da provjerava Savjet ASK-a. Pitanje za Savjet je kako im je promakao Radonjićev priliv od 40 hiljada, s obzirom na to da je na spisku državnih dobitnika za rješavanje stambenog pitanja ili poboljšanje uslova stanovanja koji je objelodanjen juče po nalogu predsjednika Vlade.
Članovi Savjeta Agencije su se na posebnoj sjednici bavili provjeravanjem kartona Radonjića i “konstatovano je da je direktor ASK-a podnio izvještaj sa tačnim i potpunim podacima, u skladu sa Zakona o sprečavanju korupcije”.
Prema informacijama iz njegovog posljednjeg izvještaja, kreditno je zadužen od 2013. godine i to 10.000 eura.
Radonjić je vlasnik stana od 86 metara kvadratnih, objekta od 44 kvadrata i dvanaestine zemljišta površine preko 10.000 kvadrata.
Prema ozvaničenim podacima, za skoro tri godine Markovićeg mandata ukupno je odobreno 2,6 miliona eura stambenih kredita po povoljnim uslovima, a u tu cijenu nije uračunato 13 stanova pod povlašćenim uslovima. Državni funkcioneri i službenici, među kojima su oni iz Vlade, Skupštine, pravosuđe, policije, javnih preduzeća itd., dobijali su od 10.000 do 40.000 eura po uslovima koji znače da je na račun države i do 80 odsto dobijenih iznosa, zavisno od odobrenih uslova.
Nijesu objavljeni uslovi i po kojima kriterijumima su zaslužni oni koji su dobili stambenu pomoć.
Na spisku su i oni koji su dobijali pomoć ili već imaju stanove, a plate su im oko 1.000 ili preko 1.500 eura, odnosno po nekoliko crnogorskih prosječnih plata (oko 516 eura).
Uslovi su različiti, a upoređivanjem podatka iz zvaničnih evidencija se ranije objavljivalo da je funkcionerima rata za stan sedam puta manja nego građanima, jer država pokriva i do 80 odsto vrijednosti kredita ili stana. Državni službenici, primjera radi, kredit od 40.000 eura za rješavanje stambenog pitanja otplaćuju u ratama od 40 eura, a građani i do 300 eura. Prema ranijoj računici, za kredite u vrijednosti od 20.000 do 40.000 eura mjesečna rata funkcionerima ili službenicima je od 30,3 do 97,22 eura.
Sa druge strane, građanin, koji je prije dvije godine kupio jednosoban stan i to kroz projekat “1000+”, odnosno pod povoljnijim kamatnim uslovima, narednih 18 godina otplaćivaće kredit od 45.000 eura sa mjesečnom ratom od 293 eura.
“Nije riječ o dodjeli besplatnih stanova bez osnova, bez reda i propisa, već na osnovu Odluke o načinu i kriterijumima za rješavanje stambenih potreba po kojoj i državni službenici, a ne samo funkcioneri, imaju mogućnost na povlastice prilikom rješavanja stambenog pitanja”, kazao je premijer.
Tu odluku je 2014. potpisao bivši premijer i aktuelni predsjednik države, Milo Đukanović. Na spisku povlašćenih dobitnika su, osim ministara saobraćaja, prosvjete i rada Osmana Nurkovića, Damira Šehovića i Kemala Purišića, koji su dobili stanove za koje dio vrijednosti plaćaju državi, skori načelnik Odjeljenja za vojnoobavještajne poslove Miljan Perović (40.000), ambasador Crne Gore u Španiji Aleksandar Eraković (40.000), koji je bio glavni politički savjetnik premijera Markovića, direktorica za evropske integracije u Ministarstvu rada i socijalnog staranja Ljiljana Simović (40.000), supruga potpredsjednika Vlade Milutina Simovića, pomoćnik direktora Uprave policije Enis Baković (povoljni stan), dok je njegova sestra, savjetnica premijera Merima Baković dobila povoljni stambeni kredit od 40.000 eura.
Povoljne kredite su dobili predsjednica Vrhovnog suda Vesna Medenica kojan je to prijavila i sudije Vesna Begović, Dragica Milačić i Branimir Femić, predsjednik Privrednog suda Blažo Jovanić, dok su viši državni tužioci Miloš Šoškić, Sonja Bošković, Jelena Đačetić i Jovanka Čizmović dobili stan pod povoljnim uslovima.
Kredit od Vlade dobili su i specijalni tužitelji Saša Čađenović, Lidija Vukčević i Mira Samardžić, predsjednik Tužilačkog savjeta Veselin Vučković, a stan po povoljnim uslovima predsjednik Ustavnog suda Dragoljub Drašković...
Generalni sekretari, njihovi pomoćnici, zamjenici...
Povoljne kredite dobili su i sa mjesta pomoćnice generalnog sekretara Skupštine Jelena Radonjić, generalni sekretar Skupštine Aleksandar Jovićević, zamjenik generalnog sekretara Mersudin Gredić, šefica Generalnog sekretarijata Vlade Nataša Pešić, pomoćnici generalnog sekretara Zorka Kordić, Ivo Đoković, Simeun Raonić, Nada Vojvodić. Od poslanika kredite je dobio iz Bošnjačke stranke Ervin Ibrahimović kao i njegove kolege iz Demokratske partije socijalista Halil Duković, Nada Drobnjak i Sanja Pavićević.
Što nema ostalih dobitnika?
Predsjednik Vlade je 17. jula obećao javni spisak “državnih stanara”, a juče je to i uradio za one koji su dobitnici u dosadašnjem njegovom mandatu - u 2017, 2018. i 2019. godini. Iz civilnog sektora je tražen spisak svih koji su dobili povoljne kredite ili stanove, odnosno i za vrijeme mandata njegovih prethodnika.
Iz Vladinog Biroa za odnose sa javnošću juče nije odgovorena da li će da objave i i ostale povlašćenje dobitnike. Dobar dio bivših funkcionera i njihovih službenika riješio je stambeno pitanje, ili dobio kreditnu pomoć i po više puta, o čemu su mediji pisali na osnovu nezvaničnih informacija ili upoređivanjem zvaničnih evidencija.
Predsjednik Marković je nedavno ocijenio i da rješavanje stambenog pitanja ne doživljava kao privilegiju već kao potrebu zaposlenog, saopštivši da je u posljednjem periodu kroz razne vidove Vladine podrške, to pitanje riješilo i oko 2.400 zaposlenih u prosvjeti, zdravstvu, sektoru bezbjednosti i javnoj upravi.
On je na julskom premijerskom satu kazao da “nije nečasno rješavati stambena pitanja političkim funkcionerima, oni mogu biti više ili manje uspješni, ali to nijesu gubavci...”
“U crnogorskoj javnoj upravi radi na desetine hiljada zaposlenih. Neki kao funkcioneri, većina kao državni službenici. Valjda je normalno da im država kao poslodavac omogući da po povoljnijim uslovima obezbijede krov nad glavom”, kazao je tada premijer, navodeći da Vlada svim građanima pomaže i preko drugih programa, među kojima je projekat “1000+”.
Bonus video: