M:tel digitalna fabrika u saradnji sa NVO Digitalizuj.Me i ICT HUB-om iz Beograda pokrenula je predakceleracijski program „Startup Activator“ namijenjen startapovima u najranijoj fazi razvoja.
Prijave za program, koji je sprovodi pod pokroviteljstvom Ministarstva nauke, otvorene su do 15. februara, a kreatori startapa se mogu prijaviti popunjavanjem formulara na sajtu https://startupactivator.me/ .
Već sedam dana od zatvaranja konkursa kreće višemjesečni program mentorstva, radionica, predavanja, učenja, umrežavanja, odnosno počinje velika šansa za uspjeh startapova iz Crne Gore.
Učešće u programu je besplatno, a predviđeno je da 10 izabranih timova dobije šansu da učestvuje. Šest najboljih timova će proći u drugi krug, odnosno doći će do ciklusa validacije, u kojem će pored mentora i radionica, na raspolaganju imati i fond za validaciju ideje u iznosu od 2,5 hiljada eura. Pored tog iznosa, kompanija M:tel za prvoplasirani tim izdvojiće 2,5 odnosno za drugoplasirani tim 1,5 hiljada eura. Tim koji bude trećeplasirani dobiće pametne telefone za predstavnike tima. Takođe, kompanija M:tel svim učesnicima omogućiće korišćenje cloud servisa kao i coworking prostora za rad.
NVO Digitalizuj.Me, kao organizacioni partner međunarodne konferencije Spark.me, obezbijedio je besplatne kotizacije za članove tri najbolja tima za ovogodišnje izdanje Spark.me, koje će se održati 30-31. maja u Tivtu. Takođe, najmanje jedan izabrani tim će se, bez procesa dodatne selekcije, direktno plasirati na Spark.me startap takmičenje. Pobjednik Spark.me startap takmičenja dobiće priliku da predstavi svoj projekat vodećim svjetskim investitorima i medijima u TechCrunch Disrupt 2020 “Aleji preduzetnika” u San Francisku.
„Startup Activator“ predstavlja intenzivni šestomjesečni predakceleracijski program sastavljen iz dva ciklusa, odnosno ciklusa ideacije i ciklusa validacije.
Ciklus ideacije je orijentisan na razvoj poslovnog modela, koncipiranje minimalno funkcionalnog proizvoda i istraživanje tržišta, dok se ciklus validacije fokusira na razvoj minimalno funkcionalnog proizvoda i testiranje ideje na tržištu. Na kraju ciklusa ideacije učesnici prezentuju ideje u cilju obezbjeđenja učešća u drugom ciklusu – ciklusu validacije.
Ciklus validacije sastoji se iz četiri dijela: mentorstva, organizovanja radionica, studijskog putovanja i na kraju, Demo dana. Predstavnike timova za vrijeme trajanja programa ugostiće i ICT HUB u Beogradu gdje će imati prilike da razgovaraju sa startapovima podržanim od strane Ventures fonda.
Predavači i mentori sa iskustvom će biti na raspolaganju za individualne mentorske sesije i konsultacije online odnosno povezivanje startapovaca sa ekspertima neophodnim u svim fazama i oblastima razvoja poslovanja. Takođe, uz praktičan rad organizovaće se i radionice kako bi timovi stekli potrebna znanja iz domena prodaje i marketinga što će im poslužiti u procesu validacije ideje, kao i radionica koja će obrađivati temu investiranja u startapove.
Ideja koja bude odabrana kao najbolja dobija mogućnost da nastavi svoj razvoj u okviru M:tel digitalne fabrike i savjetodavnu i mentorsku podršku ICT Hub-a u periodu od jedne godine. U navedenom periodu pobjednički startap tim dobiće strukturiranu podršku od strane ICT Hub tima, mreže mentora koju okuplja ICT Hub, a radiće se i na identifikaciji prilika za uvezivanje sa korporacijama kroz ICT Hub Corpolab.