Testiranje ljekova na minijaturnim kopijama ljudskih organa

Testiranje ljekova na životinjama u laboratoriji ne daje iste rezultate kao testiranje na vrstama za koje su ti ljekovi namijenjeni
1120 pregleda 4 komentar(a)
organi, ljudsko tijelo, anatomija čovjeka, Foto: Shutterstock
organi, ljudsko tijelo, anatomija čovjeka, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 27.04.2014. 11:07h

Istraživači u medicinskom centru Univerziteta Vanderbilt u Nešvilu sada prave minijaturne žive kopije određenih ljudskih organa, za koje kažu da će dramatično poboljšati efektivnost testiranja ljekova.

Testiranje ljekova na životinjama u laboratoriji ne daje iste rezultate kao testiranje na vrstama za koje su ti ljekovi namijenjeni. Ali, u ranoj fazi istraživanja, testiranje na ljudima je praktično nemoguće. Naučnici zato pokušavaju da naprave ljudske mikro organe, koji će - kako kažu - znatno unaprijediti razvoj novih načina liječenja, prenosi Glas Amerike.

Testiranje novih ljekova na pokusnim životinjama kao što su miševi ili pacovi nije idealno jer, kada su testirani na ljudima, mnogi od potencijalno dobrih ljekova ne prođu test zbog štetnih uticaja na druge organe.

Istraživači u medicinskom centru Univerziteta Vanderbilt u Nešvilu, u državi Tenesi, sada prave minijaturne žive kopije određenih ljudskih organa, za koje kažu da će dramatično poboljšati efektivnost testiranja ljekova i hemikalija na ljudima.

Ovaj mali bioreaktor u kojem se nalazi svega šačica ćelija iz ljudske jetre, takođe sadrži senzore, koji prate zdravlje mikro-organa.

Džon Viksvo je profesor biomedicine i fizike na Vanderbiltu.

“Trik je u tome da ga napravite ne previše jednostavno, ali dovoljno jednostavno kako biste mogli da postavljate najvažnija pitanja,” tvrdi on.

Krajnji cilj je da se poveže nekoliko mikroorgana, npr. jetra, srce, pluća i bubrezi i da se onda testira uticaj određenog lijeka koji je namijenjen za samo jedan od tih organa.

Viksvo kaže da je drugi cilj da se napravi nešto što ima pristupačnu cijenu i što je dostupno istraživačima svuda na svijetu: “Morate da očuvate niske troškove, kako bi neko mogao da ima stotine ili hiljade ovakih u svojim laboratorijama.”

Istraživač Džon Meklin kaže da bi ovaj metod jednog dana mogao da se koristi za dizajniranje personalizovanih ljekova, kao npr. za specifični hemijski sastav određenog tumora.

“Onda biste posmatrali kako te specifične ćelija u tom tumoru reaguju na različite dijelove hemoterapije, u toj mjeri da biste mogli da pozovete ljekara sutradan i da kažete prepiši lijek broj 7”, smatra Meklin.

Naučnici očekuju da će u roku od naredne dvije godine imati nekoliko umreženih ljudskih mikro-organa spremnih za testiranje novih ljekova.

Bonus video: