Zadivljujuća moć golubova da navigiraju sa velikom tačnošću divila je naučnike vijekovima.
Međutim, kada su u pitanju istraživanja u tom polju danas imamo dio odgovora - ptice prate ograde.
Naučnici sa Oksfordskog Univerziteta došli su do otkrića koje govori u prilog tome da moć golubova da pamte rute zavisi od kompleksnosti predjela koji nadlijeću.
Dok su otvorena polja lišena bilo kakvih oznaka, a gradovi prenaseljeni, ograde predstavljaju idealan trag koji golubovi prate.
Golubovi su sposobni da memorišu nepoznate lokacije koristeći, još uvijek misteriozni, sistem koji uključuje čula mirisa i odgovarajuće solarne kompase
Istraživači su pustili 31. goluba sa četiri lokacije oko Oksforda, a svaki od njih je izveo po 20 letova.
"Vidjevši kako brzo pamte različite rute došli smo do zaključka da je vizueliziranje ruta najbitniji faktor", kazao je Dr Ričard Man.
"Golubovi su imali više problema da memorišu rute kada je tlo ispod njih bilo homogeno, bez bilo kakvih obilježja, kao što su šume ili urbana naselja."
"Idealna situacija je kada ispod sebe imaju mješavinu ruralnih i urbanih zona", kazali su naučnici.
Oni su bili fascinirani testiranim golubovima posebno imajući u vidu koliko mali su njihovi mozgovi.
Golubovi su sposobni da memorišu nepoznate lokacije koristeći, još uvijek misteriozni, sistem koji uključuje čula mirisa i odgovarajuće solarne kompase.
Rješavanje ove misterije, smatraju naučnici, napravilo bi epohalni iskorak kada je u pitanju osposobljavanje robota i mašina.
Bonus video: