Ništa od spektakla: Sunce "pojelo" kometu

Naučnici kažu da zasad nemaju podatke gdje bi mogla da se nalazi kometa koja je za sobom ostavljala izuzetno sjajan trag,
2 komentar(a)
Kometa Ison, Foto: Www.tvqc.com
Kometa Ison, Foto: Www.tvqc.com
Ažurirano: 29.11.2013. 09:20h

Pet i po miliona godina dugo putovanje jedne komete u unutrašnji solarni sistem danas se, kako smatraju naučnici, okončalo njenim obilaskom oko Sunca, nakon čega je kometa nestala bez traga.

Naučnici kažu da zasad nemaju podatke gdje bi mogla da se nalazi kometa koja je za sobom ostavljala izuzetno sjajan trag, ističući da nakon njenog prolaska nema ostataka ni kamenja ni prašine, javio je Rojters.

ISON je prošao samo 1,2 miliona kilometara od površine Sunca, pa se pretpostavlja da se rastopio ne samo led u tijelu komete, već i prašina i kamenje, tako da astronomi nijesu više uspeli da je lociraju ni pored velikog broja solarnih teleskopa kojima su je pratili.

Kometu su otkrili prošle godine dva astronoma amatera koristeći opremu ISON (International Scientific Optical Network) u Rusiji. Otkrivena je kada je još bila daleko od Jupitera, a naučnici i javnost do danas su se nadali da će početkom decembra prisustvovati spektakularnom prizoru kada ona bude vidljiva na nebu iznad Zemlje.

Porodica kometa kojoj ISON pripada obitava u Ortovom oblaku, koji se nalazi 10.000 puta dalje od Sunca nego Zemlja, tj. na pola puta do druge zvijezde.

Bonus video: