Nasini astronomi objavili su da je Habl teleskop otkrio “čudan i zastrašujući objekat” - prvi ikada viđeni šestorepi asteroid, koji se kreće kroz kosmos između orbita Marsa i Jupitera.
“Bili smo doslovce zapanjeni kada smo ga vidjeli”, kazao je Dejvid Juvit, vodeći istraživač na projektu i profesor na kalifornijskom univerzitetu. “Ono što je još nevjerovatnije, struktura njegovog repa dramatično se promijenila za samo 13 dana otkad je izbio iz prašine. To nas je takođe zateklo. Teško je povjerovati da gledamo u asteroid”, objasnio je Juvit.
Dok su komete dobro poznate po svojim repovima, tragovima isparenja vode i prašine, asteroidi, koji otpadaju sa ledom okovanih objekata dok prolaze kroz solarne vjetrove, ne proizvode nikakav trag i ranije su uočavani isključivo kao pojedinačne svjetleće tačke.
Iako astronomi nemaju jasan odgovor na pitanje zašto objekat, označen kao P/2013 P5, ima šest repova, oni spekulišu da bi brzina njegove rotacije mogla da dostigne tačku gdje počinje da se dezintegriše.
Šta je moglo da uzrokuje da se P/2013 P5 vrti tako silovito, takođe, nije poznato. Sudar sa drugim asteroidom je isključen, jer bi takav događaj stvorio veliku količinu prašine prilikom udara.
Prvobitno ga je uočio Pan-STARRS istraživački teleskop na Havajima kao “neobičan objekat nejasnog izgleda” i tokom dalje istrage njegovi višestruki repovi identifikovani su na slikama teleskopa Habl 10. septembra.
Međutim, kada je Habl bacio još jedan pogled 23. septembra, uočeno je da se izgled asteroida promijenio.
“Bili smo potpuno nokautirani”, kazao je Juvit.
Kompjuterski model asteroida, koji je napravila Džesika Agarvol sa njemačkog Maks Plank instituta za istraživanje solarnog sistema, sugeriše da su repovi mogli nastati kao posljedice “serije izbacivanja prašine”.
Otprilike 100 do 1000 tona prašine otišlo je sa asteroida preko njegovih repova, iako se procjenjuje da je njegovo glavno tijelo hiljadama puta masivnije od toga i da mu je obim 1400 stopa.
Juvit i Agarvol imaju hipotezu da bi neobična pojava mogla biti prvi prizor “umirućeg” asteroida, napominjući da će njegova rotaciona sila nastaviti da raznosi njegovu masu dok ga ne dovede do te mjere kada više neće biti ni smatran asteroidom.
“Ovo je samo jedan nevjerovatan objekat za nas i, gotovo sigurno, prvi od mnogih koji će tek doći. U astronomiji, kada nađete jedan, jednoga dana naći ćete još cijelu hrpu”, kazao je Juvit.
Galerija
Bonus video: