Posao snova? NASA plaća 5.000 dolara za ležanje u krevetu

Za vrijeme koje moraju da provedu ležeći, dobrovoljci imaju pristup internetu, mogu da igraju kompjuterske igrice, da čitaju, gledaju televiziju...
89 pregleda 0 komentar(a)
Ažurirano: 17.09.2013. 17:04h

Izgleda da je konačno izmišljen idealan posao za ljubitelje izležavanja. Američka svemirska agencija NASA, naime, plaća oko 5.000 dolara dobrovoljcima koji su spremni da 70 dana provedu ležeći u krevetu, sa stopalima podignutim iznad nivoa glave, u okviru studije koja ima za cilj da utvrdi na koji način mikrogravitacija utiče na tijelo tokom svemirskih letova.

Za vrijeme koje moraju da provedu ležeći, dobrovoljci imaju pristup internetu, mogu da igraju kompjuterske igrice, da čitaju, gledaju televiziju, i da primaju posjete. Jedino što im je zabranjeno jeste da ustanu iz kreveta, u kome mogu čak i da se istuširaju, a hrana koju dobijaju biće specijalno pripremljena tako da im težina tokom eksperimenta ostane nepromijenjena.

Jedino vrijeme kada učesnici u eksperimentu smiju da ustanu je kada naučnici dođu da ih podvrgnu ispitivanju, da bi utvrdili da li ima nekih promjena na njihovim kostima, mišićima, krvotoku, organima za varenje i sistemu imuniteta. U okviru studije su predviđene i specijalne vežbe nazvane “testiranje reakcija i funkcija”, koje će se takođe izvoditi u krevetu, u ležećem položaju i na specijalnoj opremi, i omogućiće da se prati kako različiti pokreti utiču na veličinu i snagu mišića, na zdravlje kostiju i na rad srca i krvotok.

Eksperiment se sprovodi u Svemirskom centru Džonson u Hjustonu, i trenutno je već u toku njegova pripremna faza, u kojoj ispitanici dvije nedjelje obavljaju svakodnevne aktivnosti, dok naučnici prate kako im se tijelo ponaša u normalnim okolnostima. Nakon toga slijedi period od 70 dana u krevetima pod nagibom, tako da su im stopala više od glave, a 16 sati dnevno je svjetlo i 8 sati mrak. Na kraju, ispitanici će proći kroz četrnaestodnevni period rehabilitacije, tokom kog treba da povrate svoju uobičajenu formu.

Sličnu studiju sprovodi i Evropska svemirska agencija (ESA), na Institutu Medes u Francuskom gradu Tuluzu, a zainteresovanih ima dosta, jer je 5.000 dolara mjesečno izuzetno lijep novac, naročito za nekog koje tek diplomirao, ostao bez posla, dugo ne može da nađe posao, ili je prosto ljubitelj svemirskih letova i istraživanja, kao recimo Heder Erkjuleta, koja je već učestvovala u sličnim eksperimentima, i o tom piše svoj blog, u kome sebe naziva “jastukonautom”.

Dosadašnji eksperimenti s mikrogravitacijom i iskustva astroanuta koji su bili na svemirskim letovima svjedoče, međutim, da ipak nije u pitanju samo ugodno izležavanje za velike pare, jer mikrogravitacija ima ozbiljna nepovoljna dejstva na ljudski organizam.

Bez djelovanja normalne gravitacije krv se ne sliva naniže, već odlazi u ekstremitete i glavu, što izaziva karakterističan naduven izgled. Tjelesna masa se smanjuje, uz gubitak mišićnog tkiva zbog nedostatka azota, vene i arterije u nogama slabe, krvna slika se pogoršava, a može da se javi i anemija. Najozbiljniji problem, međutim, predstavlja gubitak kalcijuma iz kostiju, koji se sa dužinom misije sve više povećava. Kosti pod dejstvom mikrogravitacije gube kalcijum 10 puta brže nego što se to dešava kod starih ljudi pogođenih osteoporozom.

Galerija

Bonus video: