Ledena kometa "u posjeti" prvi put nakon 50 hiljada godina

Posmatranje će biti moguće dobrim teleksopom, a možda i golim okom dijelom noći, ako ne bude previše mjesečine i zagađenja svjetlošću. Očekuje se da će najbolja prilika biti vikend 21. i 22. januara kada će kometa proći između Malog i Velikog medvjeda prije nego što utone u južnu hemisferu

12278 pregleda 1 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Nedavno otkrivena kometa C/2022 E3, približiće se idućih nedjelja Suncu, prvi put nakon 50.000 godina i možda će biti vidljiva golim okom krajem januara.

Kako prenosi N1, kometa sastavljena od stijena i leda, prečnika oko jednog kilometra, otkrivena je u martu 2022. godine programom Zviki Transijent Fasiliti (ZTF) koji koristi teleskop Semjuel Ošin u Opservatriji Palomar u Kaliforniji.

Otkrivena je dok je prolazila orbitom Jupitera, a sada se kreće prema Suncu i postićiće svoj perihel, tačku najbližu Suncu 12. januara, prema proračunima astronoma.

Kada se kometa približi Suncu, led u njenom jezgru topi se i prelazi u dugi veo prašine koji reflektuje Sunčevu svetlost.

Taj blistavi veo verovatno će moći da se posmatra sa Zemlje.

Kometa će najviše zablistati "kada bude najbliže Zemlji", kaže Tomas Prins, profesor fizike na Tehnološkom institutu Kalifornije koji radi za program ZTF.

Pojava će ipak biti manje spektakularna nego pri prolasku komete Hali -Bop 1997., ili Neovajz 2020. godine koje su mnogo veće.

Posmatranje će biti moguće dobrim teleksopom, a možda i golim okom dijelom noći, ako ne bude previše mjesečine i zagađenja svjetlošću.

Očekuje se da će najbolja prilika biti vikend 21. i 22. januara, kao i nedjelja koja će uslijediti. U tom razdoblju kometa će proći između Malog i Velikog medvjeda prije nego što utone u južnu hemisferu i krene ka krajevima Sunčevog sistema.

Ledeni posjetilac posljednji put je bio tako blizu Suncu prije nekih 50.000 godina, prema proračunima astronoma.

Skorašnji dolazak biće naučnicima prilika da bolje razumiju sastav kometa, posebno zahvaljujući svemirskom teleskopu Džejm Veb.

Bonus video: