Zahvaljujući globalnim satelitskim posmatranjima otkriveno je gotovo 20.000 ranije nepoznatih podvodnih planina, čime se broj poznatih planina u okeanima na Zemlji gotovo udvostručio, objavljeno je u naučnom časopisu "Earth and Space Science".
Novom tehnikom mapiranja koja se temelji na satelitskim podacima otkrivene su hiljade ranije nepoznatih podmorskih planina.
Podvodne planine poznate su po morskoj bioraznolikosti, s obzirom na to da su njihovi stjenoviti zidovi, koji su nastali vulkanskom aktivnošću pogodni za brojna staništa, prenosi N1.
Istovremeno, podvodne planine podstiču kruženje vode bogate hranjivim materijama poput nitrata i fosfata.
Uobičajena metoda za pronalazak skrivenih planina je ispitivanje morskog dna sonarom kojim se mapira dno okeana, ali riječ je o skupom i dugotrajnom procesu zbog čega se na ovaj način uspije da mapira tek oko 20 odsto okeana.
Tim naučnika koje je vodila Džuli Gevorgian iz Okeanografskog instituta Scripps pri državnom Univerzitetu San Diego i njen kolega, geofizičar Dejvid Sandvel, zahvaljujući satelitskim posmatranjima obavio je "topografsko istraživanje“ morskog dna i popisao dosad nepoznate podvodne planine.
Kako piše portal Science News, istraživači su uspjeli da odrede nadmorsku visinu morskog dna te su identifikovali izbočine koje su rezultat gravitacijskog uticaja podvodnih planina.
S obzirom na to da su stijene gušće od vode, prisutnost podvodnih planina pomalo mijenja gravitaciono polje Zemlje na određenim lokacijama, što uzrokuje akumulaciju vode iznad podvodne planine.
Koristeći satelitska posmatranja, naučnici su uočili 19.325 ranije nepoznatih podvodnih planina.
U ranijim istraživanjima uspjeli su da ih mapiraju više od 24.600.
Neka svoja opažanja uporedili su s podacima sonarnih mapa morskog dna kako bi potvrdili svoja otkrića.
Većina novootkrivenih podvodnih planina relativno je mala. Visina im se procjenjuje na između 700 i 2.500 metara.
Uprkos tomu, neke od njih mogu predstavljati opasnost za plovidbu jer se neke plitke podvodne planine nalaze u području djelovanja vojnih podmornica.
Bonus video: