Ako premijer Milo Đukanović danas dostavi parlamentu predlog promjena u Vladi sa obojicom kandidata SNP-a, URA, Demos i SDP neće ući u Vladu i neće glasati za lex specijalis, saopšio je sinoć “Vijestima” stav ove tri stranke visoki funkcioner jedne od njih.
DPS je sinoć u neformalnim kontaktima upoznat sa takvim stavom “trojke”.
Glavni odbor SNP-a juče je iznenada odlučio da je spreman da potpiše izborni sporazum, iako je to ranije odbijao, i to uslovio sa dva ministarska mjesta u Vladi.
Prema izvoru iz trojke, SNP ih sinoć nije obavijestio o zaključcima sa svog Glavnog odbora, već je poslao svoja dva predloga za ministre direktno Đukanoviću. “Vijesti” nijesu uspjele da to potvrde u SNP-u.
Izvor iz trojke potvrdio je da su oni poslali u Vladu svoja četiri predloga bez kandidata za ministra poljoprivrede, iz “razloga poznatih javnosti, jer do očekivanih konsultacija sa SNP nakon njihove sjednice GO nije došlo”.
“Realna je opasnost da Đukanović napravi neku nedostojnu kombinaciju i pokuša da nas svađa sa SNP-om”. rekao je izvor “Vijesti” uključen u pregovore. “Ukoliko bi Đukanović to uradio, i poslao u parlament predlog promjena u Vladi sa dva kandidata SNP-a, ugrozio bi sporazum i sve bi bilo srušeno”.
Izvor “Vijesti” podsjeća da je Đukanović u pismu dan nakon potpisivanja sporazuma 26. aprila rekao da će poslati u Vladu predloge shodno potpisanom sporazumu, čiji dio SNP tada nije bio. Dodaje i da u lex specialisu, koji su u parlament uputili Goran Danilović i Dritan Abazović stoji da se kandidati za funkcije u Vladi i po dubini biraju sa jedinstvene opozicione liste, što znači da premijer ne može birati i sa njihove liste i sa liste SNP-a.
Prema saznajima “Vijesti”, jedna od opcija DPS-a je i da ne prihvati predlog SNP-a, a da zadrži mjesto ministra poljoprivrede.
Kako je izvor “Vijesti” rekao, niko u “trojci” sinoć nije znao da li je Milić potpisao sporazum.
Iz SNP-a je saopšteno da će listu sa predlogom da Radivoje Rašović bude ministar poljoprivrede a Veselin Bakić ministar finansija dostaviti svim potpisnicima sporazuma.
Milić sinoć nije odgovarao na pozive “Vijesti” i pitanje kome je sve SNP dostavio listu sa kandidatima. “Predlaganjem kadrova višestruko dokazanih stručnih i profesionalnih sposobnosti, koji su među osnivačima SNP-a, preuzimamo i kao partija punu odgovornost u predmetnim ministarstvima za obezbjeđivanje uslova za fer i slobodne izbore. GO SNP-a je zaključio da se ovaj naš predlog mora gledati kao cjelina. U suprotnom, SNP neće glasati za Leks specijalis, niti učestvovati u Vladi izbornog povjerenja” saopšteno je juče iz SNP-a. Iz Milićeve partije su naveli da su uoči sjednice GO saznal iz medija su URA, SDP i Demos napravili predlog kandidata za ministre i potpredsjednika Vlade, s jednim upražnjenim mjestom za kandidata SNP-a. “SNP, kao partija sa nespornim izbornim legitimitetom i legalitetom, insistira na principijelnosti u saradnji” navodi se u saopštenju.
Lider URA Žarko Rakčević rekao je da je neprihvatljiv ovakav zahtjev SNP-a.
"Pristup ucjena nije dobar, to nije način da se razgovara. Bilo bi puno bolje da su kolege iz SNP-a učestvovale u jednom dijelu dijaloga, da smo imali taj razgovor ranije, otvorena su vrata, naša iskrena želja, sva ova tri subjekta, bila je da SNP bude u igri“, kazao je Rakčević za TV Vijesti.
Izvori iz “trojke” tvrde da su učinili sve da postignu kompromis sa Milićem, ali da ne žele više da gube vrijeme zbog njegove česte promjene stavova.
SNP je jedno vrijeme učestvovao na protestima DF-a, ali se onda priključio kolegama iz građanskog bloka u razgovorima sa DPS-om o izbornim uslovima. Lider SNP-a je na prvim pregovorima sa Đukanovićem postavio uslov da se uz parlamentarne izbore održi i referendum o članstvu u NATO, što je odbijeno, ali je onda nastavio da, uz ovlašćenje GO SNP vodi pregovore o izborima. Lider SNP je jedno vrijeme o sporazumu pregovarao paralelno i sa “trojkom” i sa DPS-om. On je tada od DPS-a želio da izdejstvuje da referendum o priključenju NATO bude održan nakon parlamentarnih izbora. Milić, ipak, nije želio da učestvuje u finalnim pregovorima koje je sa DPS-om vodila “trojka”, kao ni da potpiše sporazum, do juče, već da njegova partija samo podrži leks specialis neophodan za primjenu sporazuma. “SNP ne želi u vladu izbornog povjerenja da bi kontrolisala i sprječavala krađu glasova, već da bi za sebe uzela funkcije. To je potpuno suprotno od suštine sporazuma”, rekao je funkcioner URA Neđeljko Rudović
Trojka je juče predložila profesora Milenka Popovića za potpredsjednika Vlade izbornog povjerenja, Raška Konjevića za ministra finansija, Danilovića za ministra unutrašnjih poslova i Borisa Marića za ministra rada i socijalnog staranja. U zajedničkom dopisu lidera tri stranke navodi se da su jedinstvenu opozicionu listu kandidata utvrdili imajući u vidu raniji postignuti dogovor i načelo da svakoj opozicionoj partiji pripadne po jedan ministarski resor, a da potpredsjednik Vlade bude nestranačka ličnost.
Parlament danas raspravlja o leks specijalisu i vladi izbornog povjerenja.
Bonus video: