Ustavni sud Crne Gore izdao je Saopštenje da je na sjednici održanoj 26.12.2018. godine, većinom glasova donio odluku, o odbijanju Predloga pet poslanika Demokratske Crne Gore za utvrđivanje neustavnosti odredbe Zakona o parničnom postupku kojom je, propisano da Zaštitnik imovinsko - pravnih interesa Crne, u postupcima u kojima se primjenjuju odredbe Zakona o parničom postupku, kada su u pitanju troškovi postupka, ima i pravo nagrade koja se priznaje advokatu, i da sredstva dosuđena po tom osnovu pripadaju budžetu Crne Gore, saopštio je danas Neven Gošović, član Predsjedništva Demokratske Crne Gore.
"Navedena, skandalozna odluka Ustavnog suda nema ništa zajedničko sa poštovanjem principa ustavnosti i zaštitom ljudskih prava i sloboda. Jedno od osnovnih ljudskih prava jeste dostupnost sudova i ravnopravnost stranaka u ostvarivanju njihovih prava i obaveza. Osporena odredba Zakona o parničnom postupku, koju je kao saglasnu Ustavu podržala većina sudija Ustavnog suda, u direktnoj je suprotnosti sa jednim od osnovnih ciljeva reforme pravosuđa, jačanja dostupnosti pravosudnih organa, odnosno ostvarenja pristupa pravdi", istakao je Gošović.
On je dodao da osporeno rješenje onemogućava građane da traže pravnu zaštitu, strahujući od enormnih troškova sudskog postupka.
"Pravo nekog lica da utvrdi postojanje povrede određenog prava pred nezavisnim i nepristrasnim sudom ne može biti ograničeno potraživanjem troškova postupka od strane države, koja upravo treba da obezbijedi i štiti ljudska prava. Ovakvo ograničenje u suprotnosti je sa odredbama Ustava i potvrđenim i objavljenim međunarodnim dokumentima o ljudskim pravima. Njime se zastrašuju građani da ne tuže državu onda kada im krši prava. Na taj način upravo se podstiče kršenje ljudskih prava, umjesto da se ta prava štite. Riječ je o odredbama kojima se država privileguje, umjesto da bude ravnopravan učesnik u sudskom postupku", kazao je Gošović.
Po njegovim riječima, preporuka Savjeta Evrope o mjerama koje olakšavaju pristup sudu ukazuje da država od stranaka ne bi smjela da zahtijeva nerazumne sume novca u sudskim postupcima, dok je Evropski sud za ljudska prava u jednoj od svojih presuda stao na stanovište da je pravo na sud prekršeno ako se troškovi pojave kao stvarna prepreka za ostvarivanje toga prava.
"Osporena odredba Zakona o parničnom postupku predstavlja i grubo zadiranje u nezavisnost i samostalnost advokatske profesije, i to na način što se državnoj instituciji daju prava dosuđenja troškova postupka i nagrade za rad u sudskim i drugim postupcima u skladu sa Advokatskom tarifom, a koja prava u postupcima pružanja pravne pomoći mogu pripadati samo advokatima", poručio je Gošović.
On je kazao i da djelatnost koju obavlja Zaštitnik imovinsko-pravnih interesa Crne Gore, njegovi zamjenici i službenici te institucije, nije advokatska djelatnost, niti su ta lica advokati.
"Samim tim, Advokatska tarifa ne može se ni na koju način koristiti kao mjerilo za određivanje nagrade i naknade troškova za rad Zaštitnika imovinsko-pravnih interesa Crne Gore. Ovo posebno ako se ima u vidu da sredstva u budžetu za rad i zaradu Zaštitnika imovinsko pravnih interesa Crne Gore obezbjeđuju građani Crne Gore. Sve su ovo razlozi zbog kojih su navedene odredba Zakona o parničnom postupku morale biti uklonjene iz pravnog sistema Crne Gore. Kršeći principe vladavine prava, i slobode i prava građana, postupajući po diktatu aktuelne vlasti, Ustavni sud, većinom glasova odlučio je drugačije", zaključio je Gošović.
Bonus video: