Možda Đukanović još nekoga žrtvuje

Đukanović će nastaviti da “pušta niz vodu najbliže saradnike kada procijeni da je to njegov politički interes”, kaže Uljarević
0 komentar(a)
Ažurirano: 04.01.2016. 16:02h

Sve češće poruke čelnika Demokratske partije socijalista (DPS) da partijske funkcije nikog ne mogu zaštititi od zakona, mogu se tumačiti kao najava otvaranja novih korupcionaških afera i mogućih hapšenja stranačkih funkcionera.

Ukoliko, nakon hapšenja bivšeg potpredsjednika DPS-a i aktuelnog predsjednika Političkog savjeta te partije Svetozara Marovića, nastave da odgovaraju na zahtjeve EU za borbom protiv korupcije na visokom nivou, čelnici DPS-a će istovremeno morati da pripreme članstvo za nove političke žrtve Briselu.

Izvršna direktorka Centra za građansko obrazovanje (CGO) Daliborka Uljarević smatra da će, nakon Marovićevog hapšenja, predsjednik DPS-a Milo Đukanović nastaviti da “pušta niz vodu najbliže saradnike kada procijeni da je to njegov politički interes”.

“Đukanović u suštini igra dvojnu igru, jer uklanjajući potencijalne političke protivnike u partiji prinosi političke žrtve kojima pravda međunarodne obaveze u borbi protiv korupcije na visokom nivou.

Ujedno za sebe obezbjeđuje potrebnu zapadnu podršku kao nekoga ko je garant realizacije spoljnopolitičkih prioriteta Crne Gore”, smatra Uljarević.

Potpredsjednik DPS-a i Vlade Duško Marković nedavno je poručio da Marović mora da snosi ličnu odgovornost jer mu u partiji niko nije dao saglasnost da krši zakon. Ističući da je vladavina prava jedno od programskih opredjeljenja DPS-a, Marković je kazao da niko nema pravo da se iza partije krije od zakona.

On je indirektno nagovijestio da bi se još neko od stranačkih funkcionera mogao naći iza rešetaka, navodeći da će šteta nanijeta partiji biti nadomješćena novom praksom koja se već promoviše.

Marovićevim hapšenjem ta praksa je samo nastavljena, jer su se čelnici DPS-a ograđivali od stranačkih kolega i prilikom hapšenja gradonačelnika Budve Rajka Kuljače i Lazara Rađenovića, kao i nekadašnjih čelnika Bara i Nikšića, Žarka Pavićevića i Nebojše Radojičića.

Uljarević smatra da je Marovićevo hapšenje potvrdilo da sigurnost u partijskom naručju nije apsolutna kategorija i da će biti iskorišten svako ko je dobar ulog za održanje Đukanovićeve vlasti.

“U široj ravni, to ukazuje i na tendenciju suštinske selektivne borbe protiv korupcije, jer kako drugačije objasniti bitno drugačiji odnos Đukanovića prema “Budvanskoj aferi” u odnosu na aferu “Telekom”. To postavlja dodatno breme Tužilaštvu da u perspektivi sebe pozicionira kao profesionalno tijelo nedostupno neprimjerenom političkom uticaju”, tvrdi ona.

Maroviću poželio sreću, Caneta i Dahlana se nije odrekao

Iako danas tvrdi da se pravila pravnog poretka u državi moraju odnositi na sve, Đukanović se ranije nije lako odricao prijatelja u slučajevima kada su bili povezivani sa korupcijom. Dok je Maroviću poručio da mu želi sreću tokom suđenja, prilikom optužbi opozicije da je biznismen Stanko Subotić Cane povezan sa međunarodnim švercom cigareta, Đukanović je kazao da “to što je on osumnjičen, ne znači da treba da prekinemo prijateljstvo”. Đukanović se na prijateljstvo pozivao i kada su SDP i opozicija tvrdili da je kontroverzni Palestinac Muhamed Dahlan zainteresovan za Kraljičinu plažu, tvrdeći da se radi “njegovom prijatelju i renomiranom čovjeku u sferi bezbjednosti Istoka”.

Sad kaže da stižemo EU za 20 godina

Iako je u avgustu rekao da bi Crna Gora sa trenutnim trendom rasta mogla 2060. dostići nivo dohotka Evropske unije, Đukanović je nedavno promijenio svoju procjenu i rekao da je moguće da se nivo EU može dostići u sljedećih dvadesetak godina.

On je u novogodišnjem intervjuu za TV Prva rekao da mu je razumljivo što ljudi u Crnoj Gori žele da ostvarimo senzacionalno brz napredak. “Ali moramo istovremeno znati da to nije moguće. Uspjeh je već ako skraćujete rokove sustizanja zaostajanja za razvijenima. Crna Gora je na ovom nivou razvijenosti kao rezultat viševjekovnog zaostajanja. A ako ja kažem da je, i to na računicama dokazano, moguće u sljedećih dvadesetak godina ovako dobrog ekonomskog rasta dostići nivo razvijene Evrope, pa zar to nije uspjeh? Zar to nije vrijedno pregnuća? Jer, ne pričamo o nekoj nedoglednoj budućnosti, nego pričamo o budućnosti koju ćemo mi doživjeti”, rekao je Đukanović.

On je na Bečkom samitu o Zapadnom Balkanu rekao da bi, ako bi se zadržao trend rasta veći od 3 odsto, a ekonomija EU rasla po stopi od 1 odsto, Crna Gora 2060. godine dostigla nivo dohotka EU.

Galerija

Bonus video: