Odluku o pristupanju Crne Gore u NATO neophodno je da donesu građani na slobodnom referendumu, a ne prosto interesna vladajuća garnitura, saopšteno je iz Mitropolije crnogorsko primorske.
Na Cetinju je u subotu održan Sabor sveštenstva, na kom su razmatrana brojna pitanja.
“U vezi društvenih izazova s kojima se susrijeće Crna Gora, dužnost nam je i pastirska i građanska da povodom insistiranja zvanične Crne Gore na članstvu u NATO paktu saopštimo u ime Crkve koja je rodila Crnu Goru, u ime Petrovićke i Crne Gore mojokvačke bitke da je neophodno da takvu sudbinsku odluku, kao što je bila ona odluka o nezavisnosti, donesu svi građani na slobodnom referendumu, a ne prosto interesna vladajuća garnitura”, kaže se u saopštenju.
U Mitropoliji smatraju da je neshvatljiv uporni izostanak saradnje državne administracije sa pravoslavnom Crkvom u pogledu donošenja Zakona o slobodi vjeroispovijesti.
Oni su naveli da u potpunosti stoje iza svih aktivnosti koje je do sada preduzela Mitropolija i njen pravni savjet, u pogledu donošenja novog Zakona u saglasnosti sa modernim evropskim zakonodavstvom i iskonskim ljudskim pravima.
Iz Mitropolije crnogorsko primorske zahtijevaju da predlagač u izradu novog teksta Nacrta zakona uključi njihove i predstavnike drugih pravoslavnih eparhija.
“Posebno ukazujemo da Ministarstvo za ljudska i manjinska prava bukvalno stvara i izdržava neke psevdovjerske organizacije u Crnoj Gori, koje bez te i takve političke i finansijske podrške ne bi postojale, mislimo na pokušaj stvaranja ”tzv. državne vjerske zajednice pod nazivom CPC” u Crnoj Gori”, kaže se u saopštenju.
U Mitropoliji smatraju da se raspodjela finansijskih sredstava iz državnog budžeta Crkvama i vjerskim zajednicama vrši preko Ministarstva na diskriminatoran i pravno neutemeljen način.
“Osnovni izazov savremene ljudske zajednice se tiče svetinje braka i porodice. Ukratko i u najvažnijem, stav je Crkve: brak je zajednica muškarca i žene, a ljudska ličnost je nepovrediva od samog začeća”, podsjeća se u saopštenju.
U Mitropoliji vjeruju da je neophodno da ti principi budu nepromjenjivi dio i državnog zakonodavstva. ”Čime bi se naročito zaštitila djeca, koja možda nikad nisu bila ugroženija u svjetskoj istoriji nego danas”.
Oni su pozvali vjernike da revnosno pohađaju službe, navodeći da je to jedini istinski znak hrišćanskog i pravoslavnog crkvenog identiteta.
“Mitropolija je i ove godine brojnija za nekoliko sveštenoslužitelja, monaha i monahinja, što nas raduje, naročito kad se sjećamo broja sveštenika, monaha i monahinja prije 25 godina kada je Mitropolit Amfilohije počeo svoj arhipastirski rad u Crnoj Gori”, dodaje se u saopštenju.
Sveštenstvo i monaštvo čestitalo je mitropolitu Amfilohiju Radoviću 30. godišnjicu arhijerejske i 25. godišnjicu mitropolitske službe u Crnoj Gori.
Bonus video: